Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze z gradem wrócą do Polski. Wzrośnie dynamika w pogodzie, ustąpią przymrozki i nastąpią dni gorące

pogoda. silne burze


Burze z gradem nadejdą do Polski. Oczekiwany jest wzrost dynamiki w pogodzie w przyszłym tygodniu, lecz nie obejmie ona całego naszego kraju. Przełamana zostanie blokada wyżowa nad Polską. Opady jednak nie rozwiążą problemu pogłębiającej się suszy. Duże zagrożenie pożarowe i pogłębiająca się susza utrzyma się na północy.

Wyżowa pogoda przez większość czasu sprzyja zaostrzaniu się suszy glebowej i hydrologicznej

Od dłuższego czasu utrzymuje się stabilny i wyżowy wzór pogody. Wczoraj tylko przejściowo nad całym krajem zaznaczyła się płytka zatoka niżowa i schodzący na południe front chłodny. Zaczęło napływać przejściowo zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego.

Płytki niż przyniesie dużą zmianę pogody głównie w południowej części naszego kraju w nowym tygodniu. Na północy i zachodzie dalej bez opadów, sprzyjając zaostrzaniu się suszy glebowej.

Zobacz też: Upał jest blisko. Po weekendzie zrobi się gorąco. Sprawdź kiedy do 27-29 stopni w Polsce

Dziś i jeszcze w niedzielę jesteśmy w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia związanego z rozległym wyżem. Spływa do nas zimna masa powietrza o cechach arktycznych. Dopiero na początku nowego tygodnia, około 5-6 czerwca 2023 r. zmieniać zacznie się aura w pasie dzielnic południowych, gdy to wkraczać ma zachmurzenie, za które odpowiedzialne ma być płytki niż.

Już 6 czerwca 2023 r. prognozowany jest powrót po wielu dniach przerwy opadów i burz. Szczególnie na południu, południowym wschodzie i wschodzie Polski. Nieco zmniejszy to zagrożenie pożarowe na tym obszarze, ale z pewnością go całkowicie nie wyeliminuje. Na północy, gdzie susza jest największa bez większych zmian i opadów istotnych nie widać przynajmniej do połowy miesiąca.

Burze w wyliczeniach europejskiego modelu. Wstępne prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6 czerwca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

burze i opady w prognozach modeli
Burze i opady widać w prognozach

Dynamiczna niżowa pogoda w Polsce. Będą burze z gradem w przyszłym tygodniu

Burze i opady widać także 7 czerwca 2023 r. Padać ma głównie na południu, centrum i wschodzie. Mają być to głównie opady o charakterze burzowym, dlatego natężenie ich może być miejscami istotne. Zobaczymy jednak korekty zasięgu i intensywności zjawisk burzowych w kolejnych aktualizacjach wiodących modeli numerycznych. Kolejne opady na południu i wschodzie widać 8-9 dnia miesiąca, również mają być o charakterze burzowym. Poczekać musimy jednak na stabilizacje wiązek prognostycznych.

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 czerwca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze z gradem pojawią się nad Polską
Pole niżowe i niż nad Polską. Będą burze z gradem

Burze i ulewy w prognozach. Wstępna prognoza zasięgu i wysokości opadów do 10 czerwca 2023, 00 UTC według modelu ECMWF

burze i silne ulewy w kraju
Burze w kraju i silne ulewy

Śledźcie na bieżąco nowe prognozy pogody na łamach naszego portalu. Z nami nic istotnego w pogodzie Wam nie umknie.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz