Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą słabnąć i zanikać. Nocy tropikalnej już nie prognozujemy w Polsce

Pogoda. Burze w lipcu

Burze mają słabnąć i zanikać nad Polską. Nocy tropikalnej już nie prognozujemy w naszej części Europy.

Burze w Polsce będą słabnąć

Od kilku dni utrzymuje się adwekcja bardzo ciepłego powietrza zwrotnikowego z południowego-zachodu. Nad Polską wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego przebiega prąd strumieniowy. Najsilniejszy jest w północnej i północno-zachodniej części kraju. Duża prędkość wiatru w środkowej i górnej troposferze jest związana ze znacznym kontrastem termicznym po dwóch stronach frontu polarnego. Dodatkowo od północnego-zachodu do naszej części Europy zbliża się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Jest to charakterystyczny niż odcięty. Przemieszczać ma się on następnie od zachodu na wschód. Na dolnych poziomach swój wpływ zaznaczy zafalowany front chłodny rozdzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. 

Burze w kraju. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 18 godzin dla Polski i krajów przyległych

intensywna konwekcja w Polsce

Fala na froncie powstała. Potencjał konwekcyjny okazał się jednak mniejszy, niż jeszcze kilkanaście godzin temu wskazywały modele pogodowe

Wzdłuż strefy frontowej przemieszczała się dziś jedna z fal frontowych, która w kolejnych godzinach urośnie następnie do postaci płytkiego niżu. Niż pogłębiać ma się w kolejnych godzinach, opuszczając Polskę. Z biegiem dnia front pofalowany przemieszczał się na południowy-wschód, odsuwając powietrze zwrotnikowe. Najcieplejszą masę powietrza „wymiotła” już linia zbieżności za naszą wschodnią granicę. W nocy z poniedziałku na wtorek przeważający obszar Polski znajdzie się w znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego.

Burze, 20 czerwca 2022. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 20.06.2022, 18 UTC

Burze będą słabnąć i zanikać. Nocy tropikalnej już nie prognozujemy w Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w Polsce południowej po północy. Przelotne opady deszczu miejscami burze, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju oraz miejscami na Pomorzu. Prognozowana wysokość opadów od 0 mm do 5 mm na południowym zachodzie, 10 mm do 15 mm na północnym zachodzie, a w południowo wschodniej części kraju podczas burz od 20 mm do 30 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 9°C, 10°C na pojezierzach oraz w górach do 13°C, 17°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągną początkowo do 70 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 21.06.2022, 02Z według modelu ICON

burze w Polsce i ustępująca wysoka temperatura

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.