Burze nad Polską zanikną, miejscami gęsta mgła oraz lekki mróz i silny wiatr. Sprawdzamy najnowsze prognozy na noc ze środy na czwartek
Burze wystąpiły w środę nad Polską. Ich intensywność nie była jednak wysoka
Dobiega stopniowo końca okres, gdy aurą sterował Atlantyk. W drugiej połowie tygodnia coraz większy wpływ na warunki pogodowe będzie mieć rozbudowujący się wyż. Zmniejszy się dlatego dynamika w pogodzie. Silny antycyklon przyniesie stabilne warunki pogodowe na przełomie lutego i marca. Ustąpią więc niebezpieczne wichury i burze.
Rozbudowuje się przejściu niżu atlantyckiego i frontu okluzji przejściowy klin wysokiego ciśnienia. Kolejne opady wkroczą do nas jeszcze znad Niemiec już następnej nocy. Będą to przeważnie opady deszczu, a w Sudetach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, spodziewane jest w nocy z czwartku na piątek. Wraz z przesuwaniem zafalowania nad Bałtyk, front chłodny przesuwać się będzie w głąb kraju.
Prognoza anomalii ciśnienia atmosferycznego na 24.02.2022, 00Z według modelu GFS
Burze nie wystąpią i wichury. Rozbuduje się silny wał wysokiego ciśnienia
Obserwowane będą w najbliższych dniach wyraźne zmiany w polu ciśnienia, skutkujące zmianą torów przesuwania się ośrodków niżowych. Jednak nadal pozostajemy w zasięgu niżów atlantyckich, utrwalających niezwykle łagodną zimę od blisko dwóch miesięcy, a dynamiką procesów pogodowych typowych dla okresu przechodzenia z chłodnej do ciepłej pory roku. Pod koniec tygodnia stabilność pogody będzie wyraźna. Silny wiatr i burze ustąpią.
Burze pojawiły się w środę nad Polską. Zaniknęły w pierwszej części nocy
Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych za minione 12 h dla Polski. Grzmiało m.in na południowym Mazowszu, w woj. lubelskim (w tym zwłaszcza na południe od Lublina oraz w okolicach Piask). Burza pojawiła się także na zachód, południowy-zachód od Krasnegostawu.
Noc ze środy na czwartek przyniesie na wschodzie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami i miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem bądź śniegu, stopniowo zanikające. W pierwszej części nocy na tym obszarze szybko zanikające słabe burze z opadami krupy i mieszanymi. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Gdzieniegdzie krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m, głównie na obszarach podgórskich. W najchłodniejszej części nocy. Termometry wskażą od -3°C do 1°C, nad morzem około 2°C, w rejonach podgórskich od -9°C do -4°C. Gdzieniegdzie oblodzenie dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, początkowo lokalnie na północy do 80 km/h, przeważnie z kierunków zachodnich.
Prognozowana temperatura minimalna na 24.02.2022, 05Z według modelu ICON dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC