Burze znów dadzą się we znaki. Grad, ulewy i wały szkwałowe. Wiemy, gdzie będzie ich najwięcej

Burze znów wystąpią w niedzielę nad Polską. Spodziewane opady gradu, ulewy i wały szkwałowe. Wiemy, gdzie rozwinie się najwięcej zjawisk burzowych.

Burze w ostatnią niedzielę marca pojawią się nad Polską

W ostatni weekend marca pogoda w kraju kształtowana jest w dalszym ciągu przez układy niżowe oraz strefy frontów atmosferycznych znad zachodniej, środkowej i północnej Europy. Dodatkowo z zachodu i północnego zachodu kontynentu europejskiego będzie postępować napływ chłodniejszych polarno-morskich, wilgotnych mas powietrza. Z uwagi na zaleganie strumienia wilgotnego powietrza, warunki mogą okazać się korzystne do rozwoju lokalnych burz w chłodniejszej masie powietrza. Na początku ostatniego tygodnia marca przejściowo znajdziemy się w masie arktycznej morskiej. Już we wtorek pojawić mogą się burze śnieżne.

Burze nad Polską w minionych 24 godzinach według danych z systemu PERUN. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

burze w Polsce
Burze w Polsce były liczne minionej doby

Burze w chłodniejszym powietrzu dziś nad Polską

Zasadniczo w niedzielę jesteśmy w zasięgu niżu Hilmar lokującego się w rejonie Estonii. Płynie do nas chłodniejsze powietrze polarnomorskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dodatkowo z północnego zachodu na południowy wschód schodzić ma front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Inicjacja konwekcji zachodzić ma zarówno wewnątrzmasy, na tzw. strefach zbieżności wiatru, jak i też w strefie nacierającego frontu chłodnego, który wymusi ruchy wstępujące. Utworzą się pojedyncze komórki oraz pasma konwekcyjne. Lokalnie we wschodniej połowie kraju temperatura wierzchołków obniży się poniżej -30°C, co pozwoli na podwyższoną aktywność elektryczną. Na ogół burze okażą się krótkotrwałe i mniej intensywne niż wczoraj.

Prognoza sytuacji barycznej na 26 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w kraju
Burze pojawią się wewnątrzmasy, ale również w zasięgu nacierającego chłodnego frontu

Prognozowana temperatura wierzchołków chmur na 26 marca 2023, 15Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

burze w kraju
Temperatura wierzchołków Cb spadnie miejscami poniżej -30 stopni

Opady gradu i krupy z najsilniejszych ośrodków konwekcyjnych

Dziś na skutek dziennego nagrzania wzrośnie energia dostępną drogą konwekcji do około 200-400 J/kg. Burze są najbardziej we wschodniej części naszego kraju, w zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru oraz w zasięgu chłodnego frontu.

Prognoza burzowa na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek według Piotra Szustera z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w kraju możliwe
Burze w Polsce możliwe, 26 marca 2023 r. Prognoza Piotra Szustera z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Zobacz też: Wichura ponad 130 km/h sunie z zachodu. Potężny cyklon i dynamiczne zjawiska. Pogoda w Polsce zaskoczy

W ostatnią niedziele marca prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże z większymi przejaśnieniami, a gdzieniegdzie nawet z krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu w wielu regionach. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju miejscami wiosenne burze. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni punktowo możliwe opady drobnego gradu lub krupy lodowej. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm na północnym wschodzie kraju. W górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od około 5°C nad morzem, oraz 10°C w centrum, do 13°C na południu. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Nad morzem wiatr w porywach do 60 km/h, w czasie burz do 70 km/h, w górach do 70 km/h.

Prognoza burzowa na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek według ESSL

burze w kraju
Burze w Polsce według ESSL

Niżowa pogoda w Polsce. Liczne opady i burze

Burze zaczną zanikać u schyłku dnia, gdy ustanie operacja słoneczna i zmniejszy się pionowy gradient temperatury, który odpowiadać ma za występowanie niestabilności powietrza. Jednak opady atmosferyczne utrzymają się jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zalecamy śledzić na bieżąco zobrazowania radarowe i detektory wyładowań online, aby zorientować się, czy w naszej okolicy występują burze i opady konwekcyjne. Najliczniejsze struktury konwekcyjne pojawią się w drugiej części dnia, kiedy to chwiejność termodynamiczna będzie największa.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

zjawiska konwekcyjne w Polsce
Opady konwekcyjne i lokalne burze w drugiej części dnia

Fanipogody.pl