Wichura ponad 130 km/h sunie z zachodu. Potężny cyklon i dynamiczne zjawiska. Pogoda w Polsce zaskoczy

Na wstępie napisze, że wichura ta nie zagrozi Polsce w znacznym stopniu., choć mocno powieje również u nas co oczywiście opiszę poniżej. We wpisie przyjrzę się bardzo ciekawemu i groźnemu cyklonowy, który rozwija się obecnie na zachód od Europy. W drugiej części tekstu zajmiemy się również pogodą w Polsce, ponieważ ta zaskoczy nas w najbliższym czasie bardzo negatywnie.

Wichura na Atlantyku jest bardzo silna

Do bardzo ciekawej sytuacji dochodzi na Atlantyku na zachód od Europy. Na Oceanie rozwija się głęboki, aktywny niż, który przybiera cechy cyklonu. Ciśnienie w jego centrum spada poniżej 970 hPa.

Wichura na zachód od Europy nabiera siły
Wichura daleko na zachód od Europy

Obecnie niż ten jest jeszcze bardzo daleko od naszego kontynentu. Wichura nabiera siły. Obecnie wiatr wieje tam z prędkością sięgającą 150 km/h. Blisko Europy zachodniej wciąż pogoda jest raczej niżowa. Stąd też końcówka weekendu jeszcze wietrzna na zachodzie kontynentu, gdzie siła wiatru przekraczać będzie 100 km/h. W regionie Włoch tworzy się niż genueński. Nad Półwyspem Iberyjskim powoli powstaje wyż. Pomiędzy tymi ośrodkami również dochodzi do sporego gradientu ciśnienia. Stąd silna wichura możliwa jest najbliższej doby również na północy basenu Morza Śródziemnego.

Wichura na Morzu Śródziemnym na koniec weekendu
Wichura na Morzu Śródziemnym na koniec weekendu

Widać, że na obszarze i blisko naszego kontynentu pogoda będzie bardzo dynamiczna i wietrzna. Zobaczmy zatem co przyniesie nam pogoda w Polsce w najbliższych dniach. Przeczytaj również: Mróz do -18 stopni w Polsce. Zima wraca na dłużej?

Wichura przejdzie również przez Polskę. Jak silny wiatr przed nami?

Przejrzałem modele pogodowe również pod kątem siły wiatru w Polsce. Wichura tak silna jak na Atlantyku, czy Morzu Śródziemnym raczej nam nie grozi. Jednak nie oznacza to, że w Polsce będzie całkowicie spokojnie.

Silny wiatr w poniedziałek w kraju
Silny wiatr w Polsce w poniedziałek

Powyżej prognoza siły wiatru na poniedziałek 27 marca. Widzimy, że na południu kraju, a przede wszystkim w górach wiatr wiał będzie bardzo mocno. Na obszarach podgórskich i w górach wichura przekroczy 100 km/h. Wedle przykładowo niemieckiego modelu ICON-EU w górach wiało będzie nawet ponad 140 km/h. Chyba aż tak silnych porywów wiatru się nie spodziewam, jednak poniedziałek upłynie nam pod znakiem wietrznej pogody. Na nizinach siła wiatru przekraczać może 80 km/h. Wszystko przez niż z południa, którego przejście nad krajem opiszę za chwilę.

Wichura w Polsce we wtorek 28 marca
Wichura nad Polską również we wtorek

Jak widzimy silny wiatr nie odpuści nam również we wtorek. Na początku tygodnia znajdziemy się w obszarze znacznie podwyższonego gradientu barycznego. Wiatr we wtorek na nizinach przekraczać może znów 80 km/h. Początek tygodnia przyniesie bardzo złą pogodę w Polsce. Do silnego wiatru dojdzie powrót… zimy…

Mróz i śnieg wracają do Polski

Silny wiatr to nie jest jedyna zła wiadomość na początek przyszłego tygodnia (a nawet cały przyszły tydzień). Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Polski.

Nie tylko wichura. Mróz również wraca do Polski

Do kraju wracają ujemne temperatury. Począwszy od nocy z poniedziałku na wtorek na nizinach w kraju temperatura spadać może nawet w okolice -5 stopni. W górach mróz będzie jeszcze znacznie silniejszy. Na obszarach górskich i podgórskich mróz będzie nocami siarczysty, dwucyfrowy. Widzimy więc, że nadchodzący tydzień przyniesie nam nie tylko sporo dynamiki w pogodzie, ale i powrót zimy do kraju. Nie znam osoby, której taki scenariusz pogodowy się spodoba. Jednak w marcu jak w garncu, a kwiecień plecień co przeplata. Najbliższe dni utwierdzą nas w przekonaniu, że staropolskie przysłowia wciąż są jakże prawdziwe. Mimo tego, miłego tygodnia !