Mróz -18°C wystąpi w Polsce. Spadnie 10 cm śniegu. Wiemy, kiedy nadejdzie apogeum chłodu oraz burze śnieżne

Mróz -18°C wystąpi wysoko w górach. Spadnie 10 cm w obszarach górskich. Wiemy, kiedy możemy spodziewać się apogeum chłodu oraz burz śnieżnych w masie pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Silna adwekcja chłodu w tylnej części cyklonu przed nami

Z prognoz numerycznych, że od ostatniej niedzieli marca w Tatrach śnieg. Jednak w szczytowych partiach gór nocami nawet do -18°C, w dzień na szczytach do -10°C, wiatr w porywach do 90 km/h. Co więcej na Podhalu opady śniegu miejscami nawet do 10 cm. W ostatni dzień mijającego tygodnia następny cyklon przechodzący przez Bałtyk sprowadzi po swojej zachodniej stronie znacznie zimniejszą masę powietrza z północy o cechach arktycznych morskich do naszego kraju.

Zobacz też: Mróz -37 na północy w marcu. Siarczyście zimne powietrze spłynie do Polski. Czeka nas silny atak zimy? Ile potrwa ochłodzenie?

Prognozowana anomalia dobowa w okresie od 25.03.2023 r. do 31.03.2023 r. według modelu ICON, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

mróz w kraju
Będzie ujemna anomalia temperatury, pojawi się mróz nocami w całym kraju.

Wygląda na to, że na początku przyszłego tygodnia nocami i o poranku zdarzy się mróz. Ponadto możliwe są przelotne opady śniegu, jak i też burze śnieżne w chwiejnym powietrzu. W górach zapanuje całodobowy mróz, nawet dwucyfrowy. Przejściowo w najbliższych dniach nastąpi adwekcja powietrza pochodzenia arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych.

Zanotowane minionej doby wartości minimalne na 2 m na obszarze Skandynawii oraz miejscami w części Rosji

Mróz na północy i wschodzie Europy

Burze śnieżne i częsty mróz nocami. Za dnia na nizinach dodatnia temperatura

Z prognoz numerycznych wynika, że najniższe wartości zostaną odnotowane w okresie od 27.03.2023 r. do 28.03.2023 r. Potem zaczną docierać do nas cieplejsze masy powietrza. Pod koniec marca duży wpływ na pogodę będzie mieć cyrkulacja strefowa, dlatego warunki pogodowe okażą się zmienne. Krótka, ale dość intensywna adwekcja chłodu nastąpi w tylnej części niżu, który przemieszczać ma się na wschód Europy. Napłynie do nas powietrze arktyczne aż z rejonu Arktyki. Na nizinach zdarzyć może się mróz na 2 metrach w okolicach -8°C/-2°C nocami w obszarach większych i dłuższych przejaśnień oraz rozpogodzeń. Na wysokości 5 cm, czyli nad gruntem realne są spadki poniżej -10°C, a w szczytowych partiach gór do około -18°C w porze nocnej.

Mróz w Polsce dwucyfrowy tylko w górach, bądź przy gruncie

Będą jeszcze śnieżyce konwekcyjne, a nawet burze śnieżne

Dodatkowo w Polsce realne są burze śnieżne w chłodnej i chwiejnej masie. Możliwe opady krupy śnieżnej, lodowej i mokrego śniegu na nizinach. Zwłaszcza w okolicach najbliższego wtorku. Na nizinach nie będzie większych szans na dłuższe utrzymanie pokrywy zimowej. Śnieg będzie mieć tendencje do osiadania i topnienia. Wyjątkiem będą tu rejony górskie i podgórskie, gdzie śnieg może utworzyć całkiem pokaźną pokrywę śnieżną, która poleży nieco dłużej.

Mróz i możliwość burz oraz śnieżyc

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 28 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Mróz i burze śnieżne w Polsce
Mróz nocami na nizinach przez kilka dni, będą także burze śnieżne

Wygląda na to, że przełom miesięcy zapowiada się ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Charakterystycznej dla cyrkulacji atlantyckiej. Miniony czwartek i piątek przyniósł najwyższe temperatury od początku mijającego roku. Na szczęście nie przewiduje się, aby nadchodzące silne ochłodzenie zostało z nami na dłużej. Będzie to tylko przejściowe, ale dość intensywna adwekcja arktycznego chłodu, w której zdarzą się na nizinach i wyżynach ponownie przymrozki, a nawet opady śniegu i burze śnieżne. Już pod koniec miesiąca powinniśmy powrócić do dwucyfrowych dodatnich wartości na termometrach, lecz prawdopodobnie nie będzie tak ciepło i nie przekroczymy już 20°C.

Fanipogody,pl