Mróz -37 na północy w marcu. Siarczyście zimne powietrze spłynie do Polski. Czeka nas silny atak zimy? Ile potrwa ochłodzenie?

No kiedy jak nie na koniec marca? Wiosna zaczęła nas rozpieszczać słońcem i wyższymi temperaturami. Drzewa puściły pąki. Świat budzi się do życia, ale nie. U nas nie może być normalnie. Pod 2 minutach trzeba przegrywać w piłkę 0:2. Na koniec marca musi przyjść mróz i opady śniegu, by napsuć przyrodzie i ludziom trochę krwi. Sprawdzamy, czy prócz ochłodzenia czeka nas atak zimy i kiedy wyższe temperatury wrócą do kraju.

Mróz na północy Europy jest wciąż potężny

Nieprawdopodobnie zimno jest wciąż w Skandynawii. Ja wiem, że na północy Europy zimno jest przez 10 miesięcy w roku. Jednak mamy marzec, a w Finlandii (i to wcale nie na jej krańcach północnych) odnotowano mróz na poziomie -37 stopni Celsjusza.

Mróz na północy nadal bardzo silny
Mróz w Skandynawii jest bardzo silny

Pofatygowałem się sprawdzić gdzie położone jest lotnisko w Kittila. Ku mojemu zaskoczeniu, miasteczko to położone jest w północnej części centralnej Finlandii. Nie są to wcale jakieś oddalone pod biegunem północnym peryferie. Niestety, w najbliższych godzinach, te bardzo chłodne masy powietrza ruszą w naszym kierunku. Wszystko przez zmianę cyrkulacji na kontynencie. Na zachodzie rozbuduje się wyż. Na kilkadziesiąt godzin zablokuje on przepływ zachodni. Dodatkowo, po wschodniej stronie wyżu masy powietrza mocno spływać będą z północy na południe. Czyli dokładnie z mroźnej obecnie Skandynawii, w kierunku między innymi naszego kraju.

Mróz spłynie do Polski z północy Europy
Mróz spłynie do Polski z północy Europy

Spływ chłodu z północy na południe doskonale widać na powyższej mapie temperatur w wyższych partiach troposfery. Pomiędzy wyżem z zachodu, a niżami, które będą wędrowały na wschód od Polski tworzy się „autostrada” dla adwekcji chłodu z północy w nasz region.

Kiedy mróz wróci do Polski?

No dobrze. Skoro już wiemy dlaczego w naszym regionie zrobi się bardzo zimno, to teraz czas by ubrać ochłodzenie w ramy czasowe. Spójrzmy kiedy mróz dotrze do kraju oraz kiedy do kraju wrócą całodobowe, dodatnie temperatury powietrza.

Mróz wróci do Polski

Po bardzo ciepłym piątku, jeszcze sobota w wielu miejscach Polski będzie dość ciepła. Pojawią się burze, które lokalnie mogą być silne. W niedziele zacznie robić się już chłodniej, jednak temperatury w kraju przekraczały będą jeszcze 10 stopni Celsjusza. Ochłodzenie do Polski nadejdzie w poniedziałek, gdy w wielu regionach w najcieplejszym momencie dnia termometry wskazywały będą zaledwie 2-4 stopnie Celsjusza. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie już mróz w Polsce.

Oczywiście, na koniec marca nie spodziewamy się uderzenia siarczystego chłodu. Mróz będzie nocami dwucyfrowy tylko w górach. Na nizinach spadki temperatury sięgną maksymalnie (czy minimalnie? jak to ująć?) -4 stopni. Za dnia temperatury będą dodatnie (na nizinach), jednak pogoda z początkiem przyszłego tygodnia zdecydowanie bardziej przypominała będzie zimową niż wiosenną. Prócz spadków temperatury poniżej zera, czekają nas opady.

Atak zimy na koniec marca w Polsce?
Atak zimy na koniec marca w Polsce?

W większości obszarów kraju będą to opady śniegu, które w połączeniu z ujemnymi temperaturami nocami mogą przynosić przyrost pokrywy śnieżnej. Jednym słowem, na koniec marca czeka nas jeszcze chwila z zimową pogodą.

Ile potrwa ochłodzenie w Polsce?

Wpis zakończmy zatem czymś pozytywnym. Wiemy już, że na północy Europy wciąż panuje bardzo silny mróz. Wiemy również, że ujemne temperatury pojawią się w Polsce począwszy od nocy z poniedziałku na wtorek. Sprawdźmy zatem do kiedy potrwa to niechciane przez nikogo ochłodzenie.

Do kiedy potrwa ochłodzenie w Polsce?
Do kiedy potrwa ochłodzenie w Polsce?

Niestety, pierwszą mapą jaką jestem w stanie Wam pokazać pisząc o końcu ochłodzenie jest dopiero mapa temperatury na przyszłą sobotę, więc 1 kwietnia. Mam nadzieję, że to prima aprilis, jednak prognozy pogody temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza widzą dla Polski właśnie dopiero od przyszłej soboty. Wygląda więc na to, że ponury żart pogody jakim będzie mróz i ochłodzenie potrwa przez cały nadchodzący tydzień. No, ale nic. Miałem zakończyć pozytywnie, to kończę pozytywnie. Dziś przed nami wiosna w pełni. Temperatury będą jeszcze wysokie, uważając na lokalne burze korzystajmy dziś z wiosennej aury.