Potężne burze i nawałnice. 13-17 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Front burzowy sunie z zachodu do Polski

Dzisiejsze popołudnie zapowiada się burzowo zarówno w Polsce, jak i na zachodzie Europy. Oczywiście mamy marzec, więc burze w kraju nie będą niszczące. Jednak lokalnie dziś, czy jutro zagrzmi w kraju całkiem solidnie. O tym w dalszej części tekstu. Zaczniemy od USA, gdzie sezon burzowy rozpoczyna się w pełni.

Silne burze i nawałnice w centrum USA

Podczas gdy nad Polską padają pierwsze wyładowania dzisiejszego dnia, potężne układy burzowe przechodzą obecnie przez centralne stany USA.

Burze i nawałnice w centrum USA
Burze w centralnych stanach USA

Obecnie strefa intensywnych, częstych wyładowań atmosferycznych rozciąga się w całej północnej połowie stanu Arkansas. Grzmi także w Oklahomie i na północnym wschodzie stanu Teksas. Jednak najsilniejsza obecnie burza, w formie MCS przechodzi na północy Arkansas. Z całą pewnością wiatr na czele tej burzy osiąga prędkości znacznie przekraczające 100 km/h. Problemem jest również nawalnie padający przez wiele godzin deszcz. Burze w centrum USA generują obecnie około 7 tysięcy wyładowań doziemnych w ciągu godziny. W rozbudowaną strukturę wielokomórkową z pewnością wbudowane są burze superkomórkowe. W przypadku ich wystąpienia największym zagrożeniem mogą być opady wielkiego gradu. O tej porze doby (wczesne przedpołudnie w Arkansas) ryzyko powstania tornad jest niewielkie. Jednak pamiętajmy, że USA popołudnie i wieczór dopiero przed mieszkańcami, a to wtedy intensywność burz jest największa. Przeczytaj również: Mróz do -35 w Europie. Chłód i śnieg wrócą do Polski

Burze występują również w Europie

Grzmi również w Europie. O wyładowaniach atmosferycznych, które pojawiają się w piątek nad Polską napiszę poniżej. Teraz sprawdźmy co dzieje się na zachodzie kontynentu.

Burze na froncie atmosferycznym w Europie
Burze na froncie atmosferycznym w Europie

Specjalnie pokazałem Wam mapę baryczną Europy na dzisiejsze wczesne popołudnie. Zwróćmy uwagę na rozciągający się przez od zachodu Polski po całą Europę Zachodnią chłodny front atmosferyczny. To właśnie w obrębie oddziaływania frontu powstają dziś burze w Europie. Spójrzmy na obraz z detekcji wyładowań Blitzortung.

Burze w Europie na froncie atmosferycznym
Burze w Europie na froncie atmosferycznym

W pierwszej kolejności widać, że front dopiero uaktywnia się, a zjawiska burzowe są około 16 w pierwszej fazie rozwoju. W kolejnych godzinach bardzo prawdopodobne są superkomórki, które lokalnie przynosić mogą groźne zjawiska pogodowe, jak opady dużego gradu i silny wiatr. Na terenie północnej Francji oraz na zachodzie Niemiec pojawić może się nawet tornado. Front ten sunie w stronę Polski.

Grzmi również w Polsce

Warto dodać, że front atmosferyczny, na którym wystąpić moga silniejsze zjawiska konwekcyjne dopiero wkracza na zachód kraju. Mimo to już zanotowaliśmy nad Polską pierwsze wyładowania atmosferyczne. Kilkanaście wyładowań doziemnych padło około 15 na Pomorzu. Nie była to burza groźna, jednak przyniosła silne opady deszczu i lokalnie małego gradu.

Prognoza Polskich Łowców Burz
Prognoza Polskich Łowców Burz

Przypomnijmy, że Polsce Łowcy Burz wydali ostrzeżenia przed burzami dla Polski Zachodniej. Ostrzeżenia te obowiązywały będą również podczas nadchodzącej nocy. Sobota przyniesie kolejne zjawiska konwekcyjne w kraju. Lokalnie grzmieć może podczas kolejnej doby całkiem mocno. Szczęśliwie nie będą to nawałnice tak silne jakie obecnie przechodzą przez USA. Pomimo, że uwielbiam fotografować silne zjawiska burzowe, to jednak oby takowych nad Polską notowano w tym sezonie jak najmniej.