Burzowa pogoda nie odpuszcza. W czwartek uderzą kolejne burze w Polsce. Ulewy do 35 mm, grad do 2 cm, wiatr 75 km/h

Burzowa aura w czwartek nad Polską. Dziś w wielu regionach pojawią się ulewy, wiatr do 70-75 km/h i grad.

Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne dziś na wschodzie

W czwartek zaznaczy się wyż baryczny Gustav znad Niemiec. Dodatkowo we wschodniej połowie kraju zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Spodziewane są przelotne opady deszczu i miejscami pojedyncze burze wystąpią głównie na wschodzie kraju.

Prognoza sytuacji barycznej na 25.07.2024, 12UTC dla Europy i obszarów przyległych

Wczorajsza doba i noc z 24/25 lipca 2024 r. przynosiła liczne burze nad Polską. Miejscami burze prowadziły do podtopień i zalań. Tak było m.in na północy kraju. W południowej i wschodniej części kraju miejscami burze wykazywały się dużą aktywnością elektryczną i utrzymywały się po zachodzie słońca. Wczorajsze największe sumy opadowe.

Polana Chochołowska (woj. małopolskie) – 71.1 mm

Bańska Wyżna (woj. małopolskie) – 52.4 mm

Stronie Śląskie (woj. dolnośląskie) – 43,9 mm

Kościelisko Kiry (woj. małopolskie) – 37,1 mm

Ratułów (woj. małopolskie) – 34,5 mm

Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 30 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych

Burze nad Polską

Możliwe lejki kondensacyjne i burze

Dziś burze występować mają na wschodzie kraju i na ogół będą słabe i umiarkowane. Niskie ryzyko burz będzie na północy. Rozwijać będą się na ogół w chłodniejszej masie pochodzenia polarnomorskiego. Na trasie burz zdarzą się ulewy i silniejsze porywy wiatru. Szacuje się, że miejscami wysokość opadów w burzach sięgnie 20-35 mm, miejscami porywy wiatru 70-75 km/h. Zdarzyć mogą się opady gradu o średnicy nie większej niż 1-2 cm. Realne są 1-2 przypadki zalążków trąb powietrznych, a nawet 1 w pełni wykształcona, lecz krótkotrwała trąba lądowa.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze w kraju
Burze nad Polską według ESSL

Czwartek przyniesie w dzień na wschodzie przewagę zachmurzenia dużego. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie duże. Natomiast na wschodzie i północy kraju burze, gdzieniegdzie grad. Prognozowana akumulacja opadów konwekcyjnych w czasie burz do 30 mm. Natomiast na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu możliwe jedynie lokalne. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie przeważnie od 21°C do 25°C. Jednak nad morzem i w rejonach podgórskich od 17°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy lokalnie do 70-75 km/h.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

burze w czwartek
Zjawiska konwekcyjne nad Polską w czwartek (IMGW-PIB)

Groźne burze nad Polską

Dziś na przeważającym obszarze Polski zaznaczy się chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego, miejscami o równowadze warunkowo chwiejnej. Na wschodzie kraju zaznaczy się odsuwająca zatoka niżowa z linią zbieżności wiatru. Od zachodu rozbudowywać ma się klin wyżu znad Niemiec. Na północnym wschodzie w drugiej części dnia powinien zaznaczyć się ośrodek górnego niżu, który wyrażony będzie jako „bańka chłodu”, zaostrzając pionowy gradient temperatury. Rozwój burz następować ma w środowisku niewielkiej chwiejności termodynamicznej, która sięgnie 200-500 J/kg. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sprzyjać ma występowaniu intensywnych opadów, które miejscami mogą prowadzić do podtopień i zalań w kilku przypadkach. Niska prędkość przepływu w pionowym przekroju troposfery przełoży się na niskie pionowe i kierunkowe uskoki wiatru, dlatego burze przemieszczać mają się powoli, co może generować duże sumy opadowe.

Polecamy: Upał stanie się bardzo silny. pod koniec tygodnia Wiemy, kiedy 35-36 stopni w Polsce. Jednak później gwałtowne załamanie pogody

Niektóre chmury burzowe rozbudują się na tyle mocno, że będą wykazywać się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczną. Tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Wieczorem i w pierwszej części nocy większość burz zaniknie. Jednak miejscami ulewy konwekcyjne i słabe burze mogą występować gdzieniegdzie po zachodzie słońca na wschodzie, północnym wschodzie.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, blitzortung.org, essl.org, IMGW-PIB

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC