Zgodnie z obietnicami, dziś przez cały dzień będziemy starali się analizować warunki i wydawać “burzowe” aktualizacje. Wszystko po to, byz odpowiednim wyprzedzeniem ostrzec Was przed ewentualnym zagrożeniem ze strony burz.

Godzina 11:15 w powietrzu czuć wilgoć. Widać to również po obrazach satelitarnych. Chmur przybywa w bardzo szybkim tempie. Z jednej strony można mieć obawy, czy rosnące zachmurzenie nie “popsuje” warunków na popołudniowe burze. Pamiętajmy jednak, że miłość do burz to jedno, ale zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo i brak zniszczeń.

Oczywiście nie odbierajcie tego tak, że burz dziś nie będzie. Burze będą. Będą bardzo groźne. Wszystko to pozostaje aktualne. Zresztą, w momencie, gdy to piszą na Ukrainie dochodzi do masowego rozwoju chmur konwekcyjnych. Na Węgrzech już mocno grzmi. To w tych regionach upatrywałbym inicjacji dzisiejszych, groźnych burz, które w kolejnych godzinach przetaczały się będą we wschodniej Polsce. Do zobaczenia w kolejnym wpisie (około południa).

Burze możecie śledzić na bieżąco w naszej zakładce. Tam sprawdzicie Gdzie jest burza, a także śledzić możecie przemieszczanie się chmur burzowych i opadów.

Gdzie jest burza? Gdzie mocno pada deszcz?

Mike

13 Comments

 • Regen
  Posted 20 maja 2019 12:22 0Likes

  Trzeba będzie poczekać na fronty idące ze zachodu i to w godzinach popołudniowych. Ale to zapewne ziści się dopiero w czerwcu. Albo i lipcu. Ewentualnie w sierpniu. Od kilku dni obserwacja tego, co pokazuje blitzortung (oceniając subiektywnie oraz złośliwie) jest równie fascynująca, co patrzenie na tarczę zegara. No coś tam przesuwa się w różnych kierunkach, ale zbyt spektakularne to raczej nie jest.

  • Znafca
   Posted 20 maja 2019 12:45 0Likes

   Ostatnio najwyższe temperatury w Polsce lubią być w sierpnia.Co śmieszniejsze rekord temperatury rocznej jest w pewnej miejscowości we wrześniu co jest niezłym odlotem.Kiedyś rzekomy rekord był w Libii w Al Aziza..Domyśliłbym się od razu ze to bzdura gdybym znał datę i szczegóły pomiarów.Po 10 września to jednak może być tylko bajka.Chociaż nawet 1 września dość blisko.Miałbym pytanko w podobnej sprawie-czy gdzieś w Europie jest rekord co by był jeszcze bliżej jesieni?Ewentualnie gdzie indziej ale dalej od równika.

   • Znafca
    Posted 20 maja 2019 12:49 0Likes

    Miało być że w sierpniu.Ale widać generalnie że zdecydowanie rekordy coraz bardziej wolą sierpień od lipca a nawet czasami wrzesień.Dobrze by było też sprawdzić dokładny czas rekordu.Niestety ale pomiary robione są na odczep się i nie są to badania co do sekundy mimo tego że to jest to bez problemu możliwe już od dość długiego czasu.

 • Znafca
  Posted 20 maja 2019 12:35 0Likes

  Wygląda na to że łowcy burz i estrofex błędnie oszacowali gdzie mają być najsilniejsze burze.Łowcy burz podali że najsilniejsze burze będą w pasie z grubsza od Ciechanowa do Zamościa.Raczej tą część południową bym obciął ze względu na spore zachmurzenie.Niewykluczone że najsilniejsza burza pojawi się tam gdzie podano 1 a nie 2.Natomiast estrofex podał że najsilniejsze burze powinny być w pasie z grubsza od Terespola przez Ukrainę do Onesti w Rumunii .Przypuszczalnie w pasie wschodnim najsilniejsze burze będę na wschód a w Polsce na bardziej trochę północ od tej linii z 2 stopniem zagrożenia .W przypadku Niemczech podano teren z grubsza na południe od Erfurtu do Monachium.Tam przypuszczalnie rażąco nieciekawa porównaniu z zapowiedziami estrofexu sytuacja będzie ze względu na aktualnie występujące w tym regionie zachmurzenie z opadami-w tych okolicach najsilniejsze burze będą raczej na północny wschód -bliżej Polski(przypuszczalnie w okolicach Berlina).

  • Znafca
   Posted 20 maja 2019 12:39 0Likes

   Aktualnie widać że chmury zmierzają do Magdeburga z Drezna i zakryją większość południowych Niemczech więc jeżeli nastąpi to już teraz to burze nie będą tam najsilniejsze w regionie.Dlatego twierdzę że zapowiedzi powinny wyglądać inaczej.Generalnie jest dość sporo chmur w Polsce i okolicach.Najsilniejsze burze zwykle rozpoczynają się około 5 godziny po południu po bezchmurnym albo prawie bezchmurnym dniu z chmurami sprzyjającymi akumulacji energii na Ziemi.A w tych okolicach gdzie powinny być jest pochmurno ale nie tak jak powinno aby było cieplej.

   • Regen
    Posted 20 maja 2019 13:37 0Likes

    Chmury psują wszystko.

    • Znafca
     Posted 20 maja 2019 19:29 0Likes

     Ja w 2017 spotkałem cumulonimbusa co wyglądał jak odmiana stratusa.Był to cumulonimbus bo strzelało i to po czasie przynajmniej 2 godzinnego opadu.

 • Regen
  Posted 20 maja 2019 13:35 0Likes

  “Your comment is awaiting moderation.”, drugi zniknął po publikacji. Co się dzieje?

  • Znafca
   Posted 20 maja 2019 14:42 0Likes

   Chyba uznali że za dużo osób tu pisze.

   • Regen
    Posted 20 maja 2019 15:43 0Likes

    Dałem link do wikipedii o maksymalnych atmosferycznych różnych wybrykach, tam też było o maksymalnej temperaturze w Libii i link do SE gdzie był artykuł o maksymalnych temperaturach.

    • Znafca
     Posted 20 maja 2019 19:27 0Likes

     Wikipedia to jest niewiarygodna strona.Czasami piszą coś z sensem ale to w sprawach oczywistych.A rekordy z grubsza znam ale chodziło mi nie o same rekordy temperatur maksymalnych ale najpóźniejszych terminów.W Polsce to coś na południowym wschodzie 1 września 2015 roku ale był to rekord absolutny w porównaniu innymi miejscami niski.

     • Znafca
      Posted 20 maja 2019 19:32 0Likes

      Dodam jeszcze że pisali że jacyś dowcipnisie”stworzyli” postać i dodali do wikipedii i jeszcze gazety traktowały to jak prawdę objawioną.Kiedyś tam coś pisałem ale zwątpiłem bo pani cenzura mnie dorwała.Tu chyba też chcą nas zniechęcić.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.