Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burzowy dzień nad Polską. Stan na 14.00

Grzmi w wielu regionach Polski. Burze występują zarówno na wschodzie, jak i zachodzie kraju. Zjawiska burzowe na dwóch krańcach Polski związane są z zupełnie innymi procesami. Mamy tu do czynienia z różnym typami burz.

Najgroźniejsze zjawiska burzowe obserwujemy aktualnie na Mazurach i Podlasiu. Tam doszło do połączenia się kilku burz w większą strukturę multikomórkową, która w tej formie dość szybko zmierza na północny zachód. W burzach tych istnieje ryzyko ulewnych opadów deszczu, punktowo gradu. Burze te są również dość aktywne elektrycznie.

Drugim regionem, gdzie mamy do czynienia z burzami jest Lubelszczyzna. Tutaj komórki burzowe powstały dosłownie kilkadziesiąt minut temu. Z każdą chwilą chmur burzowych jest coraz więcej. Obecnie grzmi w rejonie Szczebrzeszyna.

Trzecie skupisko burz obserwujemy obecnie w lubuskim. Tam zjawiska w najbliższych godzinach mogą być najgroźniejsze, gdyż z każdą godziną do Polski zbliżała się będzie silna linia zbieżności wiatru. To na niej dojdzie (już dochodzi we wschodnich Niemczech) do rozwoju gwałtownych burz.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk