Ciśnienie do 1035 hPa. Dominacja antycyklonów. Co to oznacza dla pogody w Polsce?

Mieliśmy w pogodzie nad Polską okres podczas którego decydujący wpływ na aurę miały niże. Obecnie sytuacja zmienia się. Ciśnienie atmosferyczne rośnie, a pogodę w naszym regionie zaczną kształtować wyże baryczne. Sprawdzimy jak to wpłynie na pogodę w Polsce i regionie oraz czy wysokie wartości ciśnienia mają wpływ na nasze samopoczucie.

Ciśnienie będzie wysokie. Wyże w regionie

Patrząc na powyższą mapę widać od razu jakie ośrodki baryczne sterowały będą pogodą w najbliższym czasie w naszym regionie. Widać tu wyż nad Bałtykiem oraz drugi, którego centrum znajdzie się dziś wieczorem nad Wyspami Brytyjskimi. Ciśnienie w centrach tych wyżów oscyluje w okolicach 1030 hPa.

Ciśnienie będzie wysokie. Dominacja wyżów nad Europą

Nie są to może antycyklony zaliczane do tych najsilniejszych (te potrafią mieć do 1050 hPa ciśnienia w centrum). Jednak do spółki z trzecim wyżem (na zachód od Europy) skutecznie zablokują zachodnią, strefową cyrkulację powietrza w naszym regionie. Co to oznacza dla Europy Centralnej? Upał, jak w Afryce to raczej nam nie zagraża w najbliższym czasie. Jednak na pogodę narzekać też za bardzo nie będziemy mogli.

Wysokie ciśnienie, mało niżów

O tym, że obecnie znajdujemy się pod wyżami, a ciśnienie atmosferyczne jest dość wysokie to wiemy. Zobaczmy zatem co działo będzie się z sytuacją baryczną w Europie w najbliższym czasie.

Podczas, gdy jeszcze do weekendu wciąż prym wiodą dwa silne ośrodki niżowe, tak już z początkiem przyszłego tygodnia widać, że z północnego zachodu do Europy Centralnej „wedrze” się niż atlantycki. Przyniesie on większą dynamikę w pogodzie. W naszym regionie pojawi się więcej opadów oraz silniejszy wiatr. To jednak dopiero w okolicach 3-4 maja więc w sumie praktycznie po majówce. Do tego czasu w Europie Centralnej spodziewamy się raczej stabilnej, a co ważniejsze w miarę ciepłej aury. Wysokie ciśnienie zapewni nam dość dużo słońca. A to, operując na koniec kwietnia już całkiem wysokie wpływało będzie na dość przyjemne, wiosenne temperatury w dzień. Skutkowało to będzie w kolejnych dniach wartościami temperatury pomiędzy 15-20 stopniami na zdecydowanym obszarze kontynentu. Chłodniej na krańcach północnych i północno wschodnich Europy. Niestety pod chłodniejsze masy powietrza dostanie się również północny region naszego kraju.

Wysokie ciśnienie zapewni nam dość pogodne niebo, za co za tym idzie wysokiego temperatury

Jaka pogoda w Polsce w najbliższych dniach?

Na koniec poprzedniego akapitu napisałem, że chłodniejsze masy powietrza wpływały będą również na północne regiony kraju. Zobaczmy zatem jaka pogoda czeka nas w kraju w najbliższych dniach. Sytuacja jest bardzo klarowna, przynajmniej jeśli chodzi o temperatury powietrza. Poniżej prognoza temperatury na sobotę 30 kwietnia wg. ECMWF (źródło).

Prognozę temperatury na sobotę pokazuję nie przypadkowo, ponieważ rozkład temperatury na powyższej mapie idealnie odzwierciedla również to co słupki rtęci pokazywały będą w Polsce również dziś, jutro, czy w piątek. Najcieplej na zachodzie kraju, gdzie termometry pokażą nawet 18 stopni. Chłodniej na wschodzie i północnym wschodzie, gdzie wartości temperatury to około 12-14 stopni Celsjusza. Wysokie ciśnienie atmosferyczne zapewniało będzie nam również bardzo dużo chwil ze słońcem. Sprawi to, że odczuwalne temperatury na słońcu będą jeszcze wyższe. Dodatkowym plusem wysokiego ciśnienia będzie praktycznie bezwietrza pogoda. Wiatr nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej.

Nie będzie nam również dokuczał. Do końcówki przedłużonego weekendu majowego, w kraju nie powinien pojawiać się wiatr przekraczający 30-40 km/h. Dopiero w okolicach 3 maja, wraz ze zbliżeniem się do Polski niżu, dynamika w pogodzie wzrośnie. Jednak o tym pisał będę w kolejnych wpisach. Podsumowując wpis dzisiejszy, widać, że wyże zapewnią nam dobrą pogodą. W większości regionów Polski będzie dość ciepło. Bezchmurne niebo i praktyczny brak wiatru sprawią dodatkowo pozytywny odbiór pogody.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

1 komentarz do “Ciśnienie do 1035 hPa. Dominacja antycyklonów. Co to oznacza dla pogody w Polsce?”

Możliwość komentowania została wyłączona.