Pogoda długoterminowa na cały maj 2022 dla Polski. Fatalne najnowsze prognozy. Ujemna anomalia, możliwe przymrozki okresami i burze

Pogoda długoterminowa na cały maj 2022 dla Polski. Źle wyglądają najnowsze prognozy numeryczne. Spodziewane przez dłuższy czas ujemne odchylenie temperatury, okresami nawet przymrozki i burze. Dni gorące i upały tylko w epizodach. Dokonamy przeglądu najnowszych wyliczeń modeli europejskich i amerykańskich.

Pogoda długoterminowa na maj 2022. Miesiąc w skali miesięcznej prawdopodobnie w normie wieloletniej

Według najnowszej prognozy modelu CFS, maj 2022 zapisać powinien się na przeważającym obszarze Polski w normie termicznej. Jednak miejscami na zachodzie i wschodzie może to być miesiąc z ujemną anomalią temperatury. Będziemy to jednak weryfikować w kolejnych odsłonach modeli pogodowych.

Prognozowane miesięczne odchylenie temperatury według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS, bazując na warunkach brzegowych za okres od 16.04.2022 do 25.04.2022

Pogoda długoterminowa na cały maj 2022 dla Polski. Fatalne najnowsze prognozy. Ujemna anomalia, możliwe przymrozki okresami i burze

Pogoda długoterminowa. Mniej opadów na maj 2022 w ostatniej prognozie CFS

Z prognoz modelu CFS wynika, że na przeważającym obszarze Polski może być to miesiąc poniżej normy, jeśli chodzi o opady. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne i w wielu regionach będą to opady w normie klimatycznej. CFS sugeruje na południowym-wschodzie, północnym-wschodzie i zachodzie opady w normie. Wygląda jednak na to, że nie będzie to tak suchy miesiąc jak sugeruje nam model amerykański. Poniższa prognoza na maj 2022 została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 16.04.2022 do 25.04.2022.

Orientacyjna prognoza miesięcznej anomalii opadów na maj 2022 według CFS

ujemna anomalia, możliwe przymrozki okresami i burze

Z prognoz specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że maj 2022 r. całym kraju przyniesie najprawdopodobniej średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północnym zachodzie i południowym wschodzie możliwa suma w normie.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadów na maj 2022 dla Polski według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na cały maj 2022 dla Polski.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na maj 2022 r. dla wybranych miast w Polsce według IMGW-PIB

imgw i prognoza na maj 2022

Przymrozki w maju 2022 możliwe na nizinach. Będzie ich mniej niż w kwietniu

Od wielu dni intensywnie obserwujemy orientacyjne prognozy modeli na maj 2022. Sygnalizują one w większości, że miesiąc ten zapisze się prawdopodobnie w normie wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę na przeważającym obszarze Polski. Możliwe są opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu. Przeważnie konwekcyjne, rzadziej wielkoskalowe. Istnieje mniejsze niż w zeszłym roku prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach. Nie przewiduje się jednak trwałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi. Możliwe są przymrozki, nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g. Najwięcej nocy i poranków poza obszarami górskimi jest spodziewanych na północy i północnym-wschodzie. Jednak tych okresów z przymrozkami będzie mniej względem kwietnia i marca. Przeważnie temperatura przez całą dobę będzie dodatnia. Sporadyczne dni gorące, a nawet krótki upał jest możliwy. Zwłaszcza przy napływie z południa. Pojawić może się także okresami większa koncentracja pyłu saharyjskiego.

Pogoda długoterminowa. Miesiąc w normie prognozuje również ECMWF

Pogoda długoterminowa z modelu ECMWF wskazuje, że maj 2022 zapisze się najprawdopodobniej w normie klimatycznej. Co więcej na południu i południowym-wschodzie lekko powyżej normy klimatycznej. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend miesięczny zostanie utrzymany, gdyż omawiana prognoza została zainicjowana warunkami początkowymi z przełomu marca i kwietnia i może ulec zmianie w nowej prognozie.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury według modelu ECMWF, biorąc pod uwagę 20-letnią normę klimatologiczną

Pogoda długoterminowa na cały maj 2022 dla Polski. Fatalne najnowsze prognozy. Ujemna anomalia, możliwe przymrozki okresami i burze

Wyliczana miesięczna anomalia opadów na maj 2022 według ECMWF

w normie klimatycznej

Pogoda długoterminowa. Chłodniejsze niż zwykle pierwsze tygodnie maja. Ocieplenia w tym okresie nie będą trwałe

Oczekujemy okresami jednak dużej aktywności burzowej. Znacznie większej niż w kwietniu. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. W maju powinniśmy doświadczyć więcej niebezpiecznych zjawisk burzowych. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem masy arktycznej morskie i polarno morskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Pierwsza dekada maja powinna wyjść poniżej średniej klimatycznej. Tylko sporadyczne dni przyniosą temperaturą w normie wieloletniej. Najcieplej powinno być w pasie dzielnic południowych.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 1.05.2022 do 6.05.2022 według modelu amerykańskiego GEFS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010

GEFS i ujemna anomalia temperatury

Chłodny okres w pogodzie może utrzymać się także na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia w Polsce. Sugerowane jest wtedy ujemne odchylenie temperatury przez sporą ilość wiodących modeli numerycznych. Średnia wiązek modelu GFS jest poniżej normy z okresu bazowego 1981-2010.

Prognozowane wstępnie średnie odchylenie za okres od 7.05.2022 do 12.05.2022 według modelu GEFS, mając na uwadze na okres bazowy 1981-2010

duża ujemna anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa. Chłodny początek maja w prognozach ECMWF, potem możliwa wyraźna zmiana w kierunku cieplejszego wzorca

Poniżej termicznej normy początek maja widzi także model ECMWF. Zwiastuje on w całym kraju ujemne odchylenie temperatury w pierwszej dekadzie kwietnia. Największe ujemną anomalie widzi on we wschodniej połowie kraju. Cieplej powinno być na zachodzie Polski.

Prognozowana średnia tygodnia anomalia temperatury na okres od 2.05.2022 do 8.05.2022 według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa na cały maj 2022 dla Polski. Fatalne najnowsze prognozy. Ujemna anomalia, możliwe przymrozki okresami i burze

Być może nieco cieplej z dłuższymi okresami, z temperaturą w normie, a nawet powyżej normy będzie w drugiej dekadzie maja. Nie wszystkie modele potwierdzają taki trend w pogodzie. Musimy brać pod uwagę, że jest to bardzo odległy termin i dane wejściowe do modeli mogą ulec zmianie, co spowoduje dużą zmianę. Chłodny okres w pogodzie może przedłużyć się do połowy maja. Ocieplenia, które zdarzą się w tym okresie mogą nie okazać się trwałe.

cieplej w drugiej połowie maja

Być może cieplej stanie się w drugiej połowie maja 2022

Druga połowa maja powinna cieplejsza, co pozwoli zakończyć niezwykle długi sezon grzewczy. Słońce w maju operuje dostatecznie silnie, silnie nagrzewając kontynent i masy powietrza zalegające w jego obrębie. Szczególnie, gdy zdarzą się przez dłuższy okres czasu stabilne ośrodki wyżowe, których powinno być więcej niż w kwietniu. Po 15 maja 2022 musimy spodziewać się większej ilości gwałtownych burz. Przy prognozowane dodatniej anomalii temperatury możemy zakładać, że okresami docierać będą do Polski wilgotniejsze masy powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w której z powodzeniem tworzyć mogą się chmury burzowe, niosące groźne zjawiska pogodowe. Pogoda długoterminowa będzie przez nas weryfikowana w kolejnych tygodniach.

Reasumując, pierwsza połowa maja zapisze się raczej poniżej normy termicznej. Przewaga chłodnych mas powietrza będzie wyraźna, dni z temperaturą w normie i powyżej normy będzie niewiele. Sytuacja może zmienić się z biegiem czasu w drugiej dekadzie maja. Niewykluczone, że druga połowa miesiąca będzie znacznie cieplejsza. Prawdopodobne są wtedy znacznie cieplejsze dni, a okresami nawet gorące. Przy silnej adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego mogą zdarzyć się pierwsze dni upalne. Jest to jednak wstępny trend, który może ulec zmianie.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Prawdopodobne są zjawiska o charakterze ekstremalnym, które trudno prognozować na kilka tygodni do przodu. Atmosfera jest bardzo złożonym chaotycznym, nieliniowym systemem. Prognoza obrazuje pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa ma umiarkowaną sprawdzalność. Wkrótce przedstawimy kolejne trendy w pogodzie w oparciu o zaktualizowane modele numeryczne.