Upał 45 stopni na polùdniu. Mróz do -30 na północy. Niebywała różnica temperatury

W naszym regionie panuje wyżowa, dość spokojna pogoda. Stąd też dziś wybierzemy się do Azji, gdzie zaobserwować można niesamowite zjawisko. Na granicy między Chinami, Nepalem, a Indiami obserwujemy niesamowity kontrast termiczny. W Chinach panuje silny mróz. W tym samym czasie, na północy Indii słupki rtęci pokazują kilkadziesiąt stopni więcej. Upał daje się we znaki mieszkańcom Indii, czy Pakistanu.

Silny upał panuje w Indiach i Pakistanie

Naprawdę silny upał panuje obecnie w Indiach, czy Pakistanie. Temperatury sięgają tam 45 stopni Celsjusza, co już jest temperaturą morderczą.

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień dla regionu Indii. Widać, że na tym obszarze upał będzie naprawdę silny. Mieszkańców czeka prawdziwy żar lejący się z nieba. Co gorsza w prognozach nie widać końca silnej fali upałów. Mało tego, z każdym dniem temperatury będą rosły, a upał będzie narastał. Nie jest wykluczone, że w najbliższym okresie temperatury zbliżą się do 50 kresek powyżej zera. Z ciekawości sprawdźmy jaki jest rekord temperatury maksymalnej dla Indii na miesiąc kwiecień. Nie jest to chyba oficjalny rekord regionu, jednak odnalazłem informację, że w kwietniu tamtego roku słupki rtęci 12 kwietnia w Indiach pokazały 45.5 stopni Celsjusza (temperaturę taką potwierdzono również wczoraj 27 kwietnia w Rajgarh). Była to najwyższa temperatura zanotowana od 1901 kiedy do w Indiach wykonuje się oficjalne pomiary. To temperatury o 10 stopni wyższe niż normy wieloletnie. Przypomnijmy, że w lecie w roku 2015 w regionie przeszła śmiertelna fala upałów pozbawiając życia ponad 2000 ludzi.

Prognoza długoterminowa na cały maj 2022

Upał na południu, na północy Himalajów silny mróz

Jednak nie sam upał w Indiach jest największą ciekawostką tego wpisu. Okazuje się, że zaledwie 500 km na północ, po północnej stronie Himalajów temperatury są o kilkadziesiąt stopni niższe od tych w Indiach, czy Pakistanie.

Upał na południu, a za górami mróz do -23 stopni

Powyżej prognoza temperatury dla południowo zachodnich regionów Chin. Widać tu, że upał panuje na południu, natomiast w tym regionie mróz sięga -23 stopni Celsjusza. To w okolicach 60-70 stopni dobowej różnicy temperatury w regionach odległych od siebie o zaledwie kilkaset kilometrów. Z jak dużym kontrastem termicznym mamy do czynienia widać doskonale na animacji prognoz temperatury. Podczas gdy w Indiach prognozy widzą upał nawet do 50 stopni Celsjusza, na północ od Himalajów temperatura spadać może nocami do -30 stopni. Osiemdziesiąt stopni różnicy temperatury na tak małym obszarze. Niebywałe. Poniższa animacja powstała na podstawie grafik z portalu wxcharts.com

Fala upałów również na Bliskim Wschodzie, czy w Afryce

Nie tylko Indie nawiedził silny upał już w kwietniu. Okazuje się, że również na Bliskim Wschodzie, w Syrii, czy Afryce zwrotnikowej temperatury powietrza są naprawdę wysokie. Słupki rtęci lokalnie w wymienionych regionach sięgają 50 stopni Celsjusza. Najgoręcej aktualnie jest w Sudanie, gdzie słupki rtęci wskazują ponad 42 stopnie Celsjusza.

Upał panuje w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Upał powoli daje się we znaki również mieszkańcom Bliskiego Wschodu. W Zjednoczonych Emiratach Arabskim mamy już blisko 35 stopni praktycznie każdego dnia. Gorące zwrotnikowe powietrze wlewa się również na północ. Dzięki temu pierwsze upały występują choćby na południu Turcji, czy na Cyprze. Niestety, w prognozach dla Polski nie widać wciąż tak wysokich temperatur. Szkoda, bo trzydziestki w marcu w ubiegłych latach nie były w kraju wcale niczym wyjątkowym. Obecna wiosna wydaje się być wyjątkowo zimno, a co gorsze prognozy na najbliższy czas nie napawają optymizmem.