Przymrozki nie ustąpią w nocy z czwartku na piątek na obszarze Polski. Obejmą wiele regionów. Możliwe są szkody w rolnictwie i sadownictwie w naszej części Europy. Sprawdzamy najnowszą prognozę na najbliższe godziny.
Przymrozki wystąpią ponownie w Polsce. Zimna noc z czwartku na piątek przed nami
Znajdujemy się w strumieniu dość chłodnej masy powietrza pochodzenia polarno morskiego. Zalegając w naszej części Europy na skutek coraz silniejszej insolacji ogrzewa się w ciągu dnia od podłoża za sprawą coraz silniejszej operacji słonecznej pod koniec kwietnia. Panująca niewiele różnica ciśnienia sprzyja stopniowej transformacji masy powietrza w zasięgu wyżu. Wieczorami, a zwłaszcza nocami dochodzi do silnego radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Zwłaszcza przy bezchmurnym niebie. Dlatego miejscami obserwujemy przymrozki, które pod koniec kwietnia są niezwykle groźne dla rolnictwa i sadownictwa. Notowane są one nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów, więc na standardowej wysokości pomiarowej.
Zanotowana temperatura przy gruncie w nocy z 27/28 kwietnia 2022 na obszarze Polski i widoczne lokalne przymrozki
Niska temperatura w wielu regionach
Nadchodząca noc ponownie przyniesie ponownie spadki poniżej zera. Największe ich prawdopodobieństwo będzie w drugiej części nocy oraz w godzinach porannych. Przy gruncie temperatura może spaść do -5°C. Będzie to uzależnione od skali rozpogodzeń, lokalnych uwarunkowań terenowych, jak i też prędkości wiatru.
Prognozowana trajektoria wsteczna mas powietrza na 29.04.2022, 00UTC dla Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa, ukazując jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Polski, które sprzyja występowaniu przymrozków
Tak późne przymrozki na przełomie kwietnia i maja nie są zjawiskiem nadzwyczajnym i są obserwowane w minionych latach często. Nocne spadki temperatury są szczególnie silne, gdy panuje wyż, występuje niewielka różnica ciśnienia, co przekłada się marginalną prędkość wiatru. W wielu miejscach jest to nawet cisza. Kluczowy jest również czynnik adwekcyjny napływa chłodne powietrze z północy. Powietrze osiada szczególnie w obniżeniach terenu.
W nocy z czwartku na piątek temperatura poniżej zera może wystąpić w północnej i północno-wschodniej części Polski. Na wysokości 2 metrów, możliwy spadek temperatury poniżej -3°C. Przymrozki zdarzyć mogą się również w południowej części kraju. Natomiast na pozostałym obszarze kraju radiacyjne wypromieniowania ciepła hamować ma zalegające miejscami zachmurzenie.
Ujemna temperatura nocami i w godzinach porannych zdarzać mają się również w maju
Również w maju okresami zdarzać będą się nocami i w godzinach przymrozki. Prawdopodobieństwo lokalnych spadków temperatury poniżej zera prognozują również modele liczone w IMGW. W tym przypadku WRF-GFS Medium.
Orientacyjnie prognozowana maksymalna i minimalna temperatura powietrza na 14 dni. Powyżej 5-6 dni prognoza ma charakter orientacyjny i trend może ulec zmianie. Szacuje się, że prognoza na okres ponad tygodnia ma sprawdzalność około 50% i tyczy się to wszystkich ośrodków meteorologicznych.
Noc z czwartku na piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie miejscami duże i tam zanikające przelotne opady deszczu. Nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 1°C do 5°C; chłodniej jedynie na północnym wschodzie około -3°C, w rejonach podgórskich od -2°C do 2°C, w kotlinach górskich spadki do -3°C. Przy gruncie spadki temperatury do -5°C. Wiatr słaby, zmienny, na zachodzie z kierunków zachodnich.
Prognozowana temperatura na 29.04.2022, 03 UTC według GEM
Orientacyjna prognoza temperatura przy gruncie w nocy z czwartku na piątek według SWISS-HD. Obszar największych spadków temperatury może być nieco inny, niż sugeruje nam to model numeryczny