Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na długi weekend majowy 30.04-03.05. Prognozy się zmienią?

Pogoda na długi weekend majowy. Jaka pogodą w majówkę 2022?


Wszyscy przygotowujemy się na nadchodzący długi weekend. Wujek Janusz szykuje już kaszankę i Harnasia na niedzielnego grilla. Inni pakują rowery na bagażnik swojego auta. Dla jednych i drugich do realizacji majówkowych ważna jest dobra pogoda. Wyliczenia modeli sprzed kilku aktualizacji były pozytywne. Czy tak jest i według najnowszych aktualizacji modeli? Sprawdźmy.

Długi weekend pod znakiem ciepła

Wszystko wskazuje na to, że weekend przyniesie nam komfort termiczny. To w poprzednich latach wcale nie było takie oczywiste. W latach ubiegłych majówki często były dość chłodne. Baa, w XXI wieku zdarzyły się już w długi weekend majowy opady śniegu na nizinach. W roku 2022 wygląda na to, że sytuacja ta się nie powtórzy.

Pogoda na długi weekend zapowiada się dobrze. Powinno być ciepło i przyjemnie

Powyżej prognoza temperatury na 2 maja. Widać, że w całym kraju temperatury powietrza będą bardzo komfortowe. Nawet do 20 stopni Celsjusza pokażą słupki rtęci w Wielkopolsce, czy na Dolnym Śląsku. Jednak nie wszędzie będzie tak ciepło. Tradycyjnie, jak od kilku dni najchłodniej będzie na północy i północnym wschodzie, ponieważ dociera tam dość chłodne powietrze z północy (gdzie mieszkańcy Skandynawii przeżywają obecnie kwietniowy atak zimy). Zobaczmy zatem animację prognoz temperatury na cały długi weekend od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja. Powyższa grafika powstała na podstawie wyliczeń modelu ECMWF. W takim razie do animacji użyjmy wyliczeń amerykańskiego GFS. Potwierdzi nam to, że wyliczenia modeli numerycznych odnośnie temperatur na majówkę są stabilne i zgodne.

Na powyższej animacji widać, że dnie w długi weekend będą ciepłe. Przyniosą nam temperatury pozwalające odczuwać komfort termiczny. Jednak cały czas czekają nas dość chłodne noce. Na północny kraju w weekend nie można wykluczyć nocnych, lokalnych przymrozków. W dzień ciepło robi się, ponieważ dość mocno operuje już kwietniowo majowe słońce. W nocy niebo będzie bezchmurne, dlatego ciepło będzie dość szybko „uciekać” z dolnych partii troposfery. Zimne poranki dość szybko jednak będą przechodziły w dość ciepłe i przyjemne dni. Upał jak w Indiach z pewnością nas nie czeka, jednak majówka zapowiada się całkiem przyjemnie jeśli chodzi o temperatury.

Długi weekend pod znakiem wyżowej aury

W poprzednim paragrafie opisałem jak w długi weekend wyglądała będzie sprawa temperatur powietrza w Polsce. Zobaczmy zatem, czy aktywności na świeżym powietrzu nie będzie psuł nam deszcz, czy inne niekoniecznie korzystne zjawiska pogodowe.

Pogoda na długi weekend. Wyże w regionie. Dość dobra pogoda

Powyżej sytuacja baryczna na sobotę 30 kwietnia w Europie (GFS). Widać, że w regionie wciąż dominują ośrodki wysokiego ciśnienia. Centrum pierwszego z nich znajdzie się nad Łotwą, drugi wyż stacjonował będzie w okolicach Beneluksu. Oba te ośrodki jeszcze w sobotę i niedzielę zdołają zablokować strefową cyrkulację powietrza. Opady w Polsce nawet jeśli wystąpią w sobotę, czy niedzielę, to będą miały raczej charakter przelotny. Ehh, gdzie podziały się te majówki, podczas których nad Polską przechodziły całkiem intensywne burze (jak choćby w 2018, czy w 2020 roku).

Nadchodzący długi weekend raczej takich atrakcji nam nie przyniesie. Jednak pogoda pod koniec majówki ma ulec nieznacznemu pogorszeniu. Wygląda na to, że w okolicach wtorku w nasz region „przedrze się” ośrodek niskiego ciśnienia, przynosząc więcej chmur i opadów.

Pogorszenie aury na koniec majówki?

Jak do tej pory pogoda na długi weekend wygląda bardzo obiecująco. Przynajmniej w pierwszej jego części. W okolicach poniedziałku do kraju zbliżyć może się niż baryczny przynosząc pogorszenie aury. Na chwilę obecną to dość odległy termin w prognozach jednak modele na ten moment są co do tego scenariusza zgodne.

Pogoda na długi weekend majowy. Pogorszenie aury w drugiej części weekendu

Widać tu, że przez północną część Europy przechodził będzie głęboki niż atmosferyczny. Wpłynie on na pogodę w kraju. Zwiększony gradient baryczny przyniesie nam silniejszy wiatr. Dodatkowo w Polsce może pojawić się więcej opadów. Kto wie, może czekają nas nawet wiosenne burze? To jednak jeszcze wcale nie jest przesądzone. Również dobrze cały długi weekend upłynie pod wpływem wyżów i dobrą pogodą cieszyli będziemy się do końca majówki. Pewnym jest, że do poniedziałku czeka nas świetna, wiosenna aura. Korzystajmy z niej spędzając nadchodzące dni na dużej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk