Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Cyklon Patryk uderzy blisko Polski. Silne wichury z wiatrem ponad 100 km/h. Dynamiczna pogoda i burze w prognozachCyklon Patryk pojawi się w pobliżu Polski. Silne wichury z wiatrem ponad 100 km/h. Dynamiczna niżowa pogoda w prognozach numerycznych. Uważnie śledzimy od kilku dni wyliczenia na koniec tygodnia, gdy to silny wiatr pojawi się w naszej części Europy.

Sytuacja baryczna na 5.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD i nazwami nadanymi przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina

dynamiczna pogoda w Polsce
Cyrkulacja strefowa i jej wpływ na pogodę

Cyrkulacja atlantycka ma duży wpływ na pogodę

Pogoda w mijającym tygodniu będzie w dalszym ciągu dynamiczna i tylko okresowo warunki ulegną ustabilizowaniu z uwagi na zaznaczanie się klina wyżu znad Alp. W prognozach numerycznych pojawia się kolejny głębszy cyklon o imieniu Patryk, który ma rodowód atlantycki i wpłynie na aurę w drugiej części mijającego tygodnia. Niż umiarkowanych szerokości geograficznych przemieści się znad Atlantyku Północnego, dalej nad Skandynawię, jak i też nad Bałtyk, a następnie nad wschodnią część europejskiego obszaru synoptycznego. Coraz większe kontrasty temperaturowe pomiędzy północą a południem, sprzyjać mają występowaniu w dalszym ciągu silnego prądu strumieniowego, który jest najsilniejszy w półroczu chłodnym, gdy to różnice temperatury są największe. Dziś najsilniej wieje na północy, gdzie porywy dochodzą do 50-90 km/h. Najsilniej wieje w zasięgu ośrodków konwekcyjnych, które dodatkowo generują nieliczne wyładowania atmosferyczne.

Prognozowane położenie meandrującego prądu strumieniowego i wyliczana przez model prędkość wiatru w węzłach na wysokości 300 hPa nad Europą i przyległościami, 8 października 2023, 00Z według amerykańskiego modelu GFS

silny wiatr i Polska
Prąd strumieniowy w kolejnych dniach nad Polską i blisko naszego kraju

Większe zagrożenie pogodowe dla sporego obszaru Polski i części Europy będzie w najbliższy weekend, gdy to znajdziemy się po południowej stronie cyklonu o imieniu Patryk, który przyniesie wichury, opady, a być może nawet i lokalne burze. Warunki pogodowe w drugiej połowie mijającego tygodnia okażą się dynamiczne, gdyż aura ma być przeważnie kształtowana przez cyrkulacje strefową. Ponownie synoptycy IMGW planują wydać alerty przed silnym wiatrem.

Prognozowane ciśnienie na poziomie morza i położenie cyklonu Patryk, 7 października 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

wichura w Polsce
Niż przyniesie wichury w wielu krajach i Morzu Bałtyckim

Jesienne cyklony bywają groźne

W atmosferze baroklinowej są dogodne warunki do tworzenia się aktywnych cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej. Silny prąd strumieniowy jest cechą charakterystyczną jesieni. Często sprzyja formowaniu się aktywnych i głębokich niżów barycznych, które w sprzyjających warunkach przynoszą wichury. Potrafią uderzać w naszej części Europy, prowadząc do poważnych strat materialnych. Szczególnie najbliższy weekend zapowiada się z dynamicznymi warunkami pogodowymi. Zaznaczy się wpływ ośrodka niżowego, który w kolejnych dniach znad Atlantyku przesunie się nad Bałtyk i państwa bałtyckie, Białoruś i Rosję.

Zobacz też: Burze i wichura do 90 km/h dziś w regionie. Wiemy, gdzie pogoda będzie najgroźniejsza

Prognoza prędkości wiatru na 7 października 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silny wiatr w Polsce
Groźny wiatr w Polsce

Niż Patryk przyniesie nie tylko silny wiatr w Polsce

Już jutro obserwowany będzie dość płytki niż baryczny o imieniu Patryk, którego centrum znajdzie się jeszcze nad wodami Oceanu Atlantyckiego, lokując się w pobliżu Wysp Brytyjskich, wykształcając swój własny system frontów atmosferycznych. Ośrodek niżowy, korzystając w kolejnych dniach z dużych kontrastów termicznych, bliskości prądu strumieniowego gwałtownie się pogłębi i wpłynie na przebieg pogody w najbliższy weekend. Cyklon ten wraz z dominującym kierunkiem prądu strumieniowego będzie kierował się na wschód, południowy – wschód. W weekend znajdzie się środkową częścią Morza Bałtyckiego. Następnie przesunie się nad państwa bałtyckie i Federacji Rosyjskiej, gdzie nad chłodniejszym lądem ulegać ma stopniowemu wypełnieniu chłodniejszym powietrzem. Południe kontynentu pozostanie przeważnie pod wpływem wyżów, natomiast północ w zasięgu niżów barycznych.

Prognoza sytuacji barycznej na 7 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wichura w Polsce
Niżowa pogoda i wichura. Cyklon Patryk wpłynie na pogodę pod koniec tygodnia

Wiele wskazuje, że czeka nas drugi tej jesieni sztorm, który może zakłócić żeglugę na tym słonym akwenie wodnym. Najnowsze, ale wciąż wstępne prognozy numeryczne sugerują, że porywy wiatru na Bałtyku sięgnąć mogą 90-100 km/h. Mocniej powieje również na wybrzeżu do 70-80 km/h, ale także w całym pasie północnym i północno – wschodnim oraz wschodnim oraz w rejonach górskich i podgórskich do 60-85 km/h.

Prognoza porywów wiatru do 7 października 2023, 12 UTC dla Europy według modelu ECMWF

cyklon Patryk
Cyklon Patryk spowoduje wichurę nie tylko w Polsce

Będzie kolejna jesienna wichura

W kolejnych dniach wiodące modele numeryczne wprowadzać będą istotne korekty, jeśli chodzi o głębokość i trajektorie niżu, bo to właśnie od niej będzie zależeć siła wichury w naszej części Europy. Niż baryczny najprawdopodobniej przemieści się znad Bałtyku w kierunku państw bałtyckich, ulegając jeszcze nieco pogłębieniu. Należy jednak podkreślić, że pomiędzy modelami są duże rozbieżności, jeśli chodzi o prognozowane minimalne ciśnienie w centrum niżu barycznego. Najgłębszy niż widzi model europejski ECMWF, który prognozuje spadek ciśnienia w centrum cyklonu do 975-977 hPa. Natomiast amerykański GFS pokazuje nam nieco płytszy cyklon z ciśnieniem około 983-985 hPa. W kolejnych dniach będziemy wskazywać jak wyglądają najnowsze odsłony modeli numerycznych, które sygnalizują przejście kolejnej październikowej wichury. Nie można wykluczyć, że ponownie pojawią się jesienne burze w naszej części Starego Kontynentu. Aczkolwiek powinny być znacznie mniej intensywne, porównując do tych, które pojawiły się ubiegłej doby.

Cyklon Patryk przyniesie wichurę

Cyklon Patryk przyniesie kolejną jesienną wichurę. Prognoza porywów wiatru na 7 października 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

cyklon Patryk przyniesie wichurę w Polsce
Cyklon Patryk przyniesie wichurę

Reasumując, koniec tygodnia ponownie przyniesie dynamiczne warunki pogodowe i prędkość wiatru miejscami przekroczy próg wichury. Zmusi to synoptyków IMGW do wydania alertów przed silnym wiatrem. Groźna wichura wystąpi nie tylko w niektórych rejonach naszego kraju, lecz również na Bałtyku, obejmie swoim także kraje położone na wschód, północny – wschód Starego Kontynentu. W kolejnych dniach będziemy uważnie śledzić kolejne realizacje modeli numerycznych. Modele wprowadzą ważne korekty co do czasu, zasięgu i prędkości wiatru. Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnej jesiennej wichury jest wyraźnie podwyższone, co już teraz należy mieć na uwadze.

Prognoza porywów wiatru wstępnie na 7 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

groźna pogoda w Polsce i cyklon
Dynamiczna pogoda w Polsce i cyklony

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz