Czeka nas załamanie pogody? Jak długo potrwa babie lato?

Nad krajem co kilkadziesiąt godzin przemieszcza się mało aktywny front atmosferyczny. Jednak w ogólnym rozrachunku od wielu dni Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Kolejne mobilne wyże zapewniają nam dobrą, słoneczną aurę. We wpisie spojrzę na prognozy na kilkanaście dni do przodu. Czy widać w nich załamanie pogody, czy kontynuację „babiego lata”?

Załamanie pogody? Na pewno nie w najbliższych dniach w Polsce

Poniżej prognoza sytuacji barycznej na najbliższą dobę dla Europy. Widać tu przede wszystkim dość silny antycyklon, którego centrum znajduje się blisko wschodnich granic Polski.

Załamanie pogody w Polsce nie grozi nam w najbliższych dniach
Załamanie pogody w Polsce? Nie w najbliższych dniach

Wspomniany wyż zaznaczyłem na powyższej mapie czerwonym okręgiem. Skutecznie utrzymywał będzie on piękną, bezchmurną aurę w Polsce jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Nie można zapomnieć jednak o napierających znad Atlantyku ośrodkach niżowych. Jeden z takich głębokich niżów zbliżać zacznie się do Europy w czwartek, a my w Polsce jego wpływ na pogodę odczujemy już w piątek. Jednak nie będzie to z pewnością silne załamanie pogody. Po prostu w piątek i w sobotę nad krajem pojawi się więcej chmur. Spodziewać możemy się przelotnych opadów deszczu. Zwiększy się gradient ciśnienia, więc do kraju wróci wiatr. Nie będzie to jednak w żadnym wypadku silna wichura. Jednak będzie to początek zwiększonej dynamiki w pogodzie w Europie Centralnej. Przeczytaj również: Upał wróci do Europy. Będzie bardzo ciepło w Polsce.

Załamanie pogody w niektórych regionach Europy. Jak w Polsce w kolejnych dniach?

Podczas gdy w naszym regionie w najbliższych dniach załamanie pogody nie będzie silne, tak są regiony w Europie, gdzie pogoda mocno się popsuje. Spójrzmy na mapę z prognozą wiatru i sytuacji barycznej na weekend.

Zła pogoda w wielu regionach w weekend
Zła pogoda w weekend w wielu regionach Europy

Na zachodzie kontynentu widać dwa głębokie niże pochodzenia atlantyckiego. Ciśnienie w niżach spada w okolice 980 hPa. Niże niosą silne opady deszczu na Wyspach Brytyjskich oraz śnieżyce w Norwegii. Do tego w regionie pojawia się silne wichury. Widać więc, że załamanie pogody nastąpi w weekend w północno zachodniej Europie. Wciąż nie dotyczy to jednak w znacznym stopniu naszego kraju. Owszem, pogoda bliżej weekendu pogorszy się, ale nie w sposób znaczny.

Do kiedy piękna jesień w Polsce?

No dobrze. Skoro wiemy, że załamanie pogody nie przyjdzie do Polski w najbliższych dniach, to poszukajmy w prognozach bardziej odległych. Oczywiście, musimy mieć świadomość, że wyliczenia modeli dla terminów bardziej odległych niosą ze sobą większe ryzyko rozbieżności. Jednak sprawdźmy przynajmniej trend w pogodzie nad Polską na choćby przyszły tydzień.

Załamanie pogody w przyszłym tygodniu?
Załamanie pogody w przyszłym tygodniu?

Powyżej sytuacja baryczna na początek przyszłego tygodnia. Kolejne załamanie pogody z pewnością czeka mieszkańców Wysp Brytyjskich oraz południowego zachodu Skandynawii. Wszystko przez kolejny, głęboki niż atlantycki, którego centrum znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi. Przyniesie on silną wichurę w tamtym regionie. Prawdopodobnie silniejszy wiatr pojawi się również w Polsce. Jednak nie będzie to silna wichura. Wiatr w Polsce na początku przyszłego tygodnia osiągać może prędkość do 70-80 km/h. Do tego w okolicach środy modele widzą uformowanie się na zachód od Polski płytkiego niżu barycznego. Niż ten, wraz z frontem atmosferycznym może przynieść umiarkowane i intensywne opady deszczu.

Mocniejsze opady możliwe w środku przyszłego tygodnia
Mocniejszy deszcz w środku przyszłego tygodnia

Na ten moment za wcześnie jednak pisać, gdzie „załamanie pogody” może być w okolicach przyszłej środy najsilniejsze. Wszystkie modele prognozują przejście niżu przez Polskę. Jednak wyraźnie różnią się wyliczeniami odnośnie dokładnej trajektorii przejścia niżu. Silne opady widzą też modele numeryczne na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca. Jednak nie widać w prognozach dużej zmiany trendu. Prócz kilkunastogodzinnych okresów z gorszą aurą, wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe kilkanaście dni spodziewać możemy się raczej wyżowej pogody. Zapraszamy na stronę główną portalu po więcej prognoz pogody długoterminowej. W najbliższym czasie przygotujemy dla Was opartą na najnowszych danych prognozę pogody na zimę 2022/23.