Czwartek nadal upalny. Burze wystąpią tylko lokalnie

Polska znów dostała się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Tym razem pogodą w naszym kraju steruje wyż EMIL z centrum nad Litwą. Blisko Polski, na zachód znajduje się niż HEIKE, z silną zbieżnością wiatru. To na tej zbieżności podczas dzisiejszej doby dojdzie do rozwoju silnych burz na terytorium Niemiec.

sytuacja baryczna w pogodzie

Jeśli już zaczęliśmy o burzach. Zjawiska burzowe w dniu dzisiejszym możliwe są w Polsce wyłącznie na krańcach południowych. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz wystąpi na obszarach podgórskich, gdzie na skutek orografii terenu dochodziło będzie do wymuszania powstawania chmur kłębiastych. Burze będą miały dziś charakter lokalny, będą niemal stacjonarne i nie powinny nieść większych zagrożeń prócz opadów deszczu.

Czwartek przyniesie w Polsce bardzo wysokie temperatury. W większości regionów Polski będzie gorąco. Na zachodzie kraju będziemy mieli do czynienia z upałem.

temperatury w Polsce

Nawet 30 stopni pokażą dziś termometry w lubuskim, na Dolnym Śląsku, Śląsku, czy Opolszczyźnie. Im dalej na północ i wschód tym temperatury będą niższe (jednak nie niskie). Centrum kraju to około 26 stopni powyżej zera. Na wschodzie będzie bardzo ciepło, ale już nie upalnie. Na północnym wschodzie “zaledwie” 23 stopnie ciepła.

Opady deszczu ograniczą się wyłącznie do zjawisk konwekcyjnych. Te, o ile wystąpią, Burze, a co za tym idzie opady deszczu ograniczą się wyłącznie do krańców południowych Polski. Największe szanse na deszcz mają mieszkańcy terenów podgórskich.