Gradobicia, a nawet trąby powietrzne. Silne burze blisko Polski

silne burze

Polska znajduje się jeszcze dziś pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia EMIL. Stąd pogoda w naszym kraju będzie na ogół spokojna i słoneczna. Burze nad Polską ograniczą się dziś wyłącznie do terenów podgórskich na południu kraju. Szczegóły opisaliśmy w porannej prognozie pogody.

Przeglądając mapę baryczną Europy na dzisiejszy dzień, widać jak na zachód od Polski królują ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. To właśnie w tym regionie Europy dojdzie dziś do rozwoju silnych, miejscami niszczących burz.

W obrębie oddziaływania niżu HEIKE prognozowane jest wystąpienie silnej zbieżności wiatru i to właśnie konwergencja będzie dziś głównym zapalnikiem do powstawania bardzo silnych burz.

Silne zjawiska burzowe wystąpią dziś w linii od południa Wysp Brytyjskich, przez kraje Beneluksu, po Niemcy. Tutaj synoptycy ostrzegają przede wszystkim przed opadami bardzo dużego gradu, a także niszczącymi porywami wiatru. Mocne burze przejdą dziś również w rejonie Alp. Tutaj olbrzymim zagrożeniem prócz wielkiego gradu mają być nawalne opady deszczu. Silny deszcz na terenach podgórskich zawsze niesie ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznych.

Z silnymi burzami będą się dziś zmagać również mieszkańcy regionów na granicy Hiszpanii i Francji. Tutaj prócz opadów dużego gradu nie wyklucza się zejścia trąby powietrznej związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej.

Na ten moment jeśli chodzi o burze, to nad Europą jest jeszcze w miarę spokojnie. Pojedyncze komórki burzowe występują w Niemczech, czy Francji. Pogoda stanie się dynamiczna w godzinach popołudniowych. Prognozuje się, że w Niemczech, Hiszpanii i Francji silne burze trwać mogą nawet podczas najbliższej nocy.