Dramatyczna pogoda w Polsce. Niszczące superkomórki przetaczają się w części kraju. Groźna noc na południu

Zgodnie z prognozami, dzieje się w pogodzie nad Polską. Przez kraj przechodzą gwałtowne, lokalnie niszczące burze. Najmocniej poszkodowany w dniu dzisiejszym jest Śląsk, jednak groźna pogoda pojawiła się nie tylko tam.

Niszcząca pogoda w Polsce. Czy jest spowodowana?

Od godzin porannych ostrzegaliśmy przed frontem atmosferycznym, który nasunął się nad Polskę od naszych zachodnich sąsiadów. Front uaktywnił się po południu, przynosząc bardzo groźną pogodę i burze w wielu regionach na wschodzie i w centrum Polski (o tym za chwilę).

Gwałtowna pogoda w Polsce. Front atmosferyczny przemieszcza się nad Polską
Niszcząca pogoda nad Polską. Winien chłodny front atmosferyczny. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

Obecnie front atmosferyczny rozciąga się a linii Włodawa – Kielce – Katowice. O tym, gdzie pojawiły się w dzień i gdzie pojawiają potężne burze napiszę za moment. Teraz wspominam tylko, że to front chłodny oraz przedfrontowa linia zbieżności wiatru są inicjatorami tego, że pogoda dziś w Polsce jest bardzo groźna, a lokalnie niszcząca. Oczywiście nie byłoby tak silnych burz, gdyby nie dogodne warunki termiczne. Przypomnę, że energia dostępna drogą konwekcji wynosiła dziś lokalnie blisko 2000 J/kg. To potężna wartość spotykana choćby w amerykańskiej alei tornad.

Gorące, wilgotne powietrze do rozwoju burz. Energia konwekcji na wysokim poziomie. Groźna pogoda w Polsce
Napływ zwrotnikowych mas powietrza. Doskonałe warunki do rozwoju burz

Widzimy, że do kraju dotarło dziś bardzo ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe. To w połączeniu z aktywnym frontem atmosferycznym sprawiło, że pogoda stała się niebezpieczna, a przez kraj przetaczają się niszczące burze.

Gwałtowne burze po południu w kraju

Pierwsze burze zaczęły rozwijać się w Polsce po południu. W pierwszej kolejności burzowo zrobiło się na Mazowszu. Silne superkomórki przeszły na południe i wschód od Warszawy. Wiele portali ostrzegło mieszkańców miasta, co spotkało się z dużym „hejtem” ponieważ silne burze „przeszły bokiem”. To szczęście, ponieważ, gdyby te superkomórki uderzyły w stolicę mielibyśmy do czynienia z paraliżem Warszawy. Burze te przekształciły się w liniowy układ burzowy i pomknęły na wschód przynosząc grad, nawalny deszcz i porywisty wiatr.

Groźne burze w centrum Polski po południu
Silne burze w centrum Polski po południu w środę. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

Następnie bardzo silne burze utworzyły się w centrum Polski. Najgroźniejsza pogoda panowała w Świętokrzyskim i na południu Mazowsza. Tutaj doszło do rozwoju superkomórek niosących bardzo duży grad oraz piekielnie silne porywy wiatru. Kolejną silną burzą była ekstremalnie silna superkomórka burzowa, która przemieszczała się przez Śląsk w okolicach godziny 18.

Niscząca superkomórka po południu na Śląsku
Bardzo groźna pogoda po południu na Śląsku. źródło: Polscy Łowcy Burz

Powyżej zdjęcie z miejscowości Pstrążna w województwie śląskim. To skutki potężnej, silnej superkomórki, która uszkadzała dachy i łamała całe połacia drzew. Niestety pogoda na Śląsku nie uspokoiła się wraz z nadejściem nocy.

Przez południe Polski wędruje MCS. Pogoda jest niebezpieczna

W godzinach późnopopołudniowych na Dolnym Śląsku doszło do powstania kolejnych burz. Było to kilka superkomórek burzowych, które w szybkim tempie rosły na sile łącząc się w układ MCS. Obenie (po godzinie 21) na południu Polski mamy do czynienia z kilkoma potężnymi superkomórkami. Burze te są niezmiernie groźne, ponieważ niosą ze sobą nawalne opady deszczu i dość duży grad.

Pogoda na południu będzie groźna. Niszczące superkomórki
Groźna pogoda w nocy na południu

Podczas gdy choćby w Małopolsce, przez większość dnia było spokojnie, noc na południe od Krakowa zapowiada się bardzo groźnie. Przez krańce południowe Polski sunął dwie, potężne superkomórki burzowe. Patrząc na skany radarowe, widzę, ze niosą ze sobą potężny wiatr i grad dużej średnicy. Dlatego ostrzegam mieszkańców Małopolski przed koszmarnie groźnymi burzami w nocy. Wydaje mi się, że do późnych godzin nocnych burze tworzyć mogą się również na Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Jednak w tych regionach burze i pogoda nie powinny być już tak niebezpieczne. Sprawdź również prognozę pogody na czwartek. Mogę obiecać, ze w kraju będzie spokojniej.