Dwucyfrowy mróz i nadejście frontu chłodnego już tej nocy. W czwartek burze śnieżne w Polsce

Dwucyfrowy mróz w Karpatach i nadejście frontu chłodnego już tej nocy. W czwartek spodziewane są burze śnieżne, które wystąpić mogą na przeważającym obszarze Polski.

Dwucyfrowy mróz w Karpatach. Podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód

Nadchodzi wyraźna zmiana warunków pogodowych spowodowana nasuwaniem się zatoki niżowej, za którą odpowiedzialny jest niż znad Skandynawii. W tylnej części niżu szerokim strumieniem spłynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego, w którym z powodzeniem rozwiną się chmury kłębiaste.

Sytuacja synoptyczna na 20.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Dwucyfrowy mróz i nadejście frontu chłodnego już tej nocy. W czwartek burze śnieżne w Polsce

Wzrost dynamiki w pogodzie

Przed nami ponowny wzrost dynamiki spowodowany dużą różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem odchodzącym nad Rosję. Utworzy się tzw. pochylnia do spływu powietrza znacznie chłodniejszego. Wystąpi również silny wiatr.

Głównie porywy wiatru do 70-90 km/h zostaną osiągnięte w centralnej i południowej części Polski oraz na samym wybrzeżu.

W środę obserwowaliśmy stopniowy spadek ciśnienia atmosferycznego, w wielu regionach zachmurzenie było duże i całkowite. Temperatura najwyższa okazała się na zachodzie, natomiast najniższa na wschodzie i południu. Wiatr stopniowo nasilał się. Głównie z sektora południowo-zachodniego.

Dzisiejszy dzień przyniósł głównie na południu zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże. Szczególnie na wschodzie miejscami słabe opady śniegu lub mżawki. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą maksymalnie 1°C na południu do 6°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie około -1°C. Poziomy gradient ciśnienia nie był jednak tak duży jak w poniedziałek. Dlatego też wiatr był słaby i umiarkowany. Głównie nad morzem także dość silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy wiatru wieczorem nad morzem do 55 km/h, w Sudetach do 65 km/h oraz do 80 km/h w Karpatach.

Mróz dwucyfrowy tylko miejscami w Karpatach

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami na południowym wschodzie. Obserwowane będą przemieszczające się od północnego zachodu na południowy wschód przelotne opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, okresami ograniczające widzialność do 500 m na froncie chłodny.

Modele numeryczne prognozują przyrost pokrywy śnieżnej do 7 cm w Sudetach powyżej 500 m n.p.m, nad morzem do 8 cm. Jedynie na południowym wschodzie przeważnie bez opadów. Nad ranem opady dotrą do wschodniej części kraju. Natomiast w najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -5°C na południu, około 0°C w centrum, do 1°C na zachodzie i nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie -12°C. Gdzieniegdzie oblodzenie dróg i chodników. Zwiększać ma się poziomy gradient ciśnienia zarówno przed, jak i też po przejściu frontu chłodnego. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na północy i w Karpatach do 80 km/h, nad morzem także silny do 60 km/h i w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru w Karpatach do 80 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura na 20.01.2022 r. 4Z według ICON

Dwucyfrowy mróz i nadejście frontu chłodnego już tej nocy. W czwartek burze śnieżne w Polsce

Prognoza temperatury na 20.01.2022 r. 06 UTC według GEM

niska temperatura w polsce

SZERZEJ O CZWARTKOWYCH BURZACH ŚNIEŻNYCH