Siarczysty mróz nagle pojawi się w Polsce. Oczekiwane są spadki temperatury poniżej -20°C w kraju, jak i też burze śnieżne. Dokonamy przeglądu prognoz numerycznych do końca stycznia, gdyż to właśnie w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca pojawić mogą się największe spadki temperatury w naszej części Europy.
Siarczysty mróz pojawi się w trzeciej dekadzie stycznia w Polsce
Styczeń w Polsce zapisze się lekko powyżej normy wieloletniej. Jednak w ostatniej dekadzie mijającego miesiąca zdarzą się dni z temperaturą poniżej normy klimatycznej. Statyczny to właśnie 3 dekada stycznia jest najchłodniejsza i najbardziej śnieżna. Będą także okresy z całodobowym mrozem. Prawdopodobne są na nizinach nawet dwucyfrowe mrozy nocami i o poranku. Największych spadków temperatury oczekujemy w obszarach przejaśnień, jak i też rozpogodzeń.
Prognozowane średnie odchylenie anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na okres od 19.01.2022 r. do 29.01.2022 r. biorąc pod uwagę stary okres ref. 1979-2000 r.
Będą kolejne burze śnieżne w Polsce
Do końca mijającego tygodnia opady śniegu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem pojawią się na przeważającym obszarze Polski. W czwartek lokalnie w wielu regionach naszego kraju, w świeżej masie arktycznej morskiej pojawią się burze śnieżne. Chwiejna masa napłynie w tylnej części niżu o imieniu „IDA”. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy silnym wyżem znad Europy Zachodniej, który otrzymał imię „ERICH” a niżem przesuwającym się w kierunku Rosji. Wystąpi duży gradient ciśnienia, dlatego dokuczać ma nam silny wiatr w porywach do 50-80 km/h, a wysoko w górach i nad morzem do 100 km/h.
Sytuacja synoptyczna na 20.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
W miejscach, gdzie przechodzić będą chmury kłębiaste oczekiwany jest nagły i duży przyrost pokrywy śnieżnej. Niejednokrotnie szybko krajobrazy w wielu regionach naszego kraju ulegną zabieleniu. Prawdopodobny znaczny przyrost pokrywy śnieżnej, prowadząc do lokalnych utrudnień komunikacyjnych. W przerwie pomiędzy opadami pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. Pojawią się także silniejsze porywy wiatru do 60-80 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. Następnie po ustąpieniu opadów dojdzie do masowego oblodzenia dróg i chodników. Taka sytuacja pogodowa panować ma zwłaszcza w czwartek i w nocy z czwartku na piątek. Aktywność elektryczna będzie nieporównywalnie mniejsza niż w poniedziałek, kiedy to linia szkwału przechodziła przez Polskę na froncie chłodnym. Tylko nieliczne chmury Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. W środowisku nasilonego przepływu mas powietrza łączyć mogą się w pasma konwekcyjne wędrujące zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, czyli z północnego-zachodu na południowy-wschód.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20.01.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 20.01.2022 r. 09 UTC wg. ECMWF
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20.01.2022 r. 12 UTC według ECMWF
Siarczysty mróz. Największe spadki na wschodzie i południu
Do końca tygodnia największy przyrost pokrywy śnieżnej jest spodziewany we wschodniej połowie kraju, jak i też w obszarach podgórskich, górskich oraz północy. Tutaj też najczęściej przez całą dobę temperatura utrzymywać ma się poniżej zera. Panować ma termiczna zima z całodobowym mrozem. Wystąpi wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Natomiast w zachodniej połowie kraju najczęściej będzie dodatnia, co utrudniać ma utrzymanie się pokrywy śnieżnej. Noce jednak w całym kraju przyniosą na przeważającym obszarze Polski mróz.
Wyliczane średnie odchylenie temperatury na najbliższe 10 dni ukazuje nam, że panować ma termiczna zima z całodobowym mrozem. Na pograniczu przedzimia i zimy tylko na zachodzie. Mróz najrzadszy i najsłabszy ma być w rejonie wybrzeża.
Prognoza średniej temperatury na 10 dni według GFS, wartości te jednak mogą być niedoszacowane. Szczególnie na południu i wschodzie
Prognozowana grubość i zasięg pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF na okres od 19.01.2022 r. do 23.01.2022 r.
Porównanie z prognozą modelu GFS na okres od 19.01.2022 r. do 23.01.2022 r.
Wyliczany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej według modelu niemieckiego ICON
Wygląda na to, że prognozowany obszar oraz wysokość pokrywy śnieżnej jest przeszacowany w prognozach europejskiego modelu ECMWF. Zasięg i grubość pokrywy śnieżnej będzie pod koniec tygodnia pomiędzy ECMWF a GFS.
Mróz siarczysty na początku przyszłego tygodnia. Zwłaszcza na wschodzie i południu oraz częściowo w centrum
W trzeciej dekadzie stycznia najczęściej chłodne masy powietrza zaznaczą się we wschodniej, centralnej i południowej części Polski. Zachód ma być częściej w cieplejszym powietrzu. Do wschodniej połowy kraju może spłynąć zimne powietrze pochodzenia arktycznego i polarno kontynentalnego z północnego-wschodu. Szczególnie duże spadki temperatury są prognozowane na początku przyszłego tygodnia, kiedy to mróz dwucyfrowy wystąpić może zwłaszcza na południu, częściowo centrum i wschodzie. Najcieplej w tym czasie ma być na zachodzie.
Wstępna prognoza odchylenia temperatury dla wysokości 2 m na 24.01.2022 r. 06 UTC, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1979-2010 na podstawie wyliczeń kanadyjskiego modelu GEM
Wstępna prognoza odchylenie temperatury na 25.01.2022 r. 06 UTC według GEM
Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 m 24.01.2022 r. 06 UTC według GEM
Prognozowana temperatura na 24.01.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Jeszcze chłodniejsza zapowiada się noc z poniedziałku we wtorek, kiedy to mróz dwucyfrowy objąć może m.in dzielnice centralne, południowe oraz wschodnie.
Prognoza temperatury na wysokości 2 m.n.p.g według kanadyjskiego GEM
Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g na 25.01.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Niepewne prognozy po 25 stycznia 2022 r. Okres chłodu może się przeciągnąć
Duże rozbieżności w prognozach obserwujemy w wyliczeniach modeli po 25 stycznia 2022 r. ECMWF i GFS sugerują wypchnięcie mroźnego powietrza poza Polskę. Nastać miałaby kilkudniowa odwilż. W tym czasie kanadyjski GEM sygnalizuje zaleganie chłodnych mas powietrza i silne dwucyfrowe mrozy. Ciężko na ten moment rozstrzygnąć, który model jest bliżej prawdy. Rozbieżności w prognozach na okres powyżej tygodnia są bardzo duże.
Orientacyjna prognoza wiązek dla Lublina na 16 dni. Dostrzegamy, że silne ochłodzenie pod koniec mijającego tygodnia i niskie temperatury na początku przyszłego jest przesądzone. W ostatnich dniach stycznia postępować może ocieplenie, które najpóźniej dotrze do wschodniej części kraju. Bardzo dużą niepewność w prognozach obserwujemy na przełom stycznia i lutego. Niewykluczone, że zapanują wtedy dodatnie temperatury na dłuższy okres czasu.
Zdecydowanie chłodniejszy jest model GEM, który sygnalizuje utrzymanie się wartości poniżej normy wieloletniej do końca stycznia, a nawet pierwszych dni lutego. Wkrótce opublikujemy kolejne informacje wskazujące na możliwe trendy na koniec miesiąca i początek ostatniego miesiąca meteorologicznej zimy.
Wkrótce kolejne informacje o zmiennych warunkach pogodowych w trzeciej dekadzie stycznia 2022 r.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Siarczysty mróz uderzy nagle. Będą spadki temperatury poniżej -20°C w Polsce, jak i też burze śnieżne”
Możliwość komentowania została wyłączona.