Pogoda na noc 15/16 lutego 2021. Dwucyfrowy mróz, wkroczy front z zachodu

Dwucyfrowy mróz miejscami w Polsce, nadejdzie front z zachodu zwiastujący odwilż. W nocy z poniedziałku na wtorek przeważający obszar Polski znajdzie pod wpływem wyżu z centrum na pograniczu Rumunii i Ukrainy. Do zachodniej części kraju nasunie się płytka zatoka niżowa wraz z frontem okluzji ciepłej, przynosząc opady atmosferyczne o charakterze zimowym. Tuż za frontem rozpocznie się odwilż, którą odczują mieszkańcy zachodniej Polski we wtorek.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.02.2021, 00 UTC

 mróz w kraju, wkroczy front okluzji ciepłej do naszej części Europy.

Anomalia pola ciśnienia względem okresu referencyjnego 1981-2010 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Ciśnienie atmosferyczne będzie stopniowo spadać w związku z nasuwającą się zatoką niżową związaną z niżem ulokowanym w pobliżu Islandii. Przeważający obszar kraju pozostanie jeszcze pod wpływem rozległego wyżu.

mróz, wkroczy front z zachodu do naszej części Europy. Czeka nas ocieplenie związane z frontem okluzji ciepłej.

Od zachodu zbliżać będzie się odwilż

W nocy najwięcej chmur we wschodniej części kraju oraz w centrum, gdzie zalegać będzie podinwersyjne zachmurzenie typu Stratus i Stratocumulus. Z chmur piętra niskiego mogą gdzieniegdzie występować opady śniegu. Na ogół o natężeniu słabym. Pogodnie ma być za to w Małopolsce, na Górnym Śląsku, jak i też Opolszczyźnie oraz na Dolnym Śląsku. Z biegiem godzin od zachodu wzrastać będzie zachmurzenie związane z frontem okluzji ciepłej, aż do wystąpienia opadów śniegu o niewielkim i umiarkowanym natężeniu w województwach zachodnich w drugiej części nocy. a nad ranem również deszczu marzącego. Gdzieniegdzie mogą rozwinąć się mgły, które będą marznące i osadzające szadź. Szczególnie na północnym-wschodzie.

https://www.facebook.com/Meteoimgw/posts/3853981411334919

Prognoza zachmurzenia, obszaru i natężenia opadów w nocy z poniedziałku na wtorek oraz na godziny poranne jutro.

Pogoda. Nadejdą z zachodu większe opady zimowe
Dwucyfrowy mróz. Pogoda. Opady zimowe nasuną się do Polski
Dwucyfrowy mróz. Front okluzji ciepłej nadejdzie do Polski

Pogoda. Jak silny będzie mróz podczas najbliższej nocy?

Najmniejszy mróz wystąpi w zachodniej części kraju, gdzie termometry pokażą przeważnie od -7°C do -3°C. Na północy Polski od -7°C do -5°C, chociaż nad samym morzem -2°C. W centrum termometry wskażą najprawdopodobniej od -11°C do -7°C. Najchłodniej ma być na południu od -17°C do -12°C, gdzie w obszarach rozpogodzeń wystąpią największe spadki temperatury. Miejscami w zastoiskach zimna oraz na obszarach podgórskich i górskich dwucyfrowy mróz może być większy.. Na wschodzie ma być przeważnie od -17°C do -14°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne według niemieckiego modelu ICON.

Minimalna temperatura powietrza w godzinach porannych we wtorek.

Wiatr będzie słaby, najsilniej powieje w Sudetach

Podczas nadchodzącej nocy różnica ciśnienia w naszej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego będzie niewielka, zatem nie przewiduje się silnych porywów wiatru. Kierunek wiatru ulegnie zmianie na południowy, południowo-wschodni, co zwiastować będzie ocieplenie na przeważającym obszarze Polski w kolejnych dniach. Najsilniej powieje w Sudetach do 50-65 km/h. powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowane porywy wiatru na drugą część nocy z poniedziałku na wtorek dla Polski.

Prognozowany kierunek i siła wiatru w nocy z poniedziałku na wtorek w Polsce według ICON.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów

Prognozy na kolejne dni można śledzić tutaj