„Eksplozja ciepła” zmierza do Polski. Termometry pokażą nawet 17°C. Mróz siarczysty prędko nie nadejdzie, możliwy wiatr o skali wichury

„Eksplozja ciepła” zmierza do Polski. Pod koniec roku 2022 i na początku stycznia 2023 r. czekają nas iście wiosenne wartości na termometrach.

Eksplozja ciepła zmierza do naszego kraju

Koniec roku przynosi w Polsce nadzwyczaj wysokie wartości na termometrach. Jest to efekt odbudowy silnej cyrkulacji strefowej. Z prognoz numerycznych wynika, że kolejne dni przynosić będą coraz wyższe temperatury. Kulminacyjna faza wysokich temperatur przypadnie na 31 grudnia 2022 i 1/2 stycznia 2022. Następnie temperatury mogą spaść, ale w dalszym ciągu będą one powyżej normy wieloletniej. Pierwsza dekada nowego miesiąca wyjdzie powyżej średniej wieloletniej, być może ciepło z niewielkimi przerwami będzie nawet do połowy przyszłego miesiąca, a nawet i dłużej w naszych szerokościach geograficznych. Generalnie pierwszy miesiąc 2023 roku powinien wyjść powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę. Dominacja Atlantyku powinna być wyraźna, co nie pozwoli na szybki powrót zimy.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 27.12.2022 do 2.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

bardzo ciepło w kraju
Rzadko spotykane barwy na mapach

Grudzień w południowej części kraju zapisze się powyżej normy wieloletniej, czym dalej na północ tym temperatura oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, natomiast na samej północy lekko poniżej średniej klimatologicznej.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.12.2022 do 31.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

temperatura zdumiewa
Anomalia najwyższa na południu za grudzień, najniższa na północy

Bardzo wysokie wartości na termometrach przed nami

Sylwester i Nowy Rok 2023 zapowiadają się z tzw. „eksplozją ciepła”, jeśli prognozy się sprawdzą, to na termometrach będzie nawet 13°C/17°C. Aktywna cyrkulacja strefowa i wchodzące w jej skład ośrodki niżowe skierują do Polski bardzo ciepłe powietrze jak na zimę. Będą one współpracować z rozległym wałem wyżowym rozciągającym się przez południe Starego Kontynentu. Wartości na termometrach, które zaobserwujemy okażą się bardziej charakterystyczna dla przedwiośnia, a nawet wczesnej wiosny niż początku kalendarzowej zimy. Jednak z uwagi na duży gradient poziomy ciśnienia pomiędzy wałem wysokiego ciśnienia a ośrodkami niżowymi w pobliżu naszego kraju, oczekiwany jest silny wiatr, który miejscami może być nawet o skali wichury. Najsilniej powieje na północy oraz w górach, gdzie może przekraczać 70-120 km/h.

Ekstremalna „eksplozja ciepła”. Prognoza anomalii temperatury na 31 grudnia 2022, 18 UTC według modelu ECMWF

pogoda będzie zdumiewać
Wyjątkowo wysokie temperatury na koniec roku i początek nowego

Ekstremalne odchylenie temperatury od normy dla okresu bazowego 1979-2010 na 1 stycznia 2023, 00:00 UTC według modelu ECMWF

bardzo ciepło jak na przełom grudnia i stycznia 2023
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce

Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce i wielu regionach Europy

Na przełomie 2022/23 roku zaobserwujemy ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie wyższa o nawet 10°C/17°C względem analogicznego okresu lat ubiegłych. Silna cyrkulacja atlantycka, sprowadzać ma bardzo ciepłe powietrze do Polski. Ocieplenie w naszych szerokościach geograficznych zacznie postępować coraz wyraźnie od 29 grudnia 2022, czemu sprzyjać ma ulokowanie głębokiego niżu w rejonie Europy Zachodniej. Najcieplejszy okres przypadnie na 30.12.2022 do 2.01.2023 r. Cyrkulacja w niżach, czyli przeciwna do ruchu wskazówek zegara, spowoduje intensywny napływ ciepła z południowego zachodu.

Prognoza pola ciśnienia na 1 stycznia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu europejskiego ECMWF

zmiana pogody przed nami
Niże na zachodzie i północy, wał wyżowy na południu

Sylwester i pierwszy dzień Nowego Roku zaskoczą nas pozytywnie wartościami na termometrach. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia szokować będzie wartościami w wielu regionach naszego kraju, gdyż wtedy na przeważającym obszarze naszego kraju będzie nawet 10°C/15°C. Najcieplej powinno być w pasie województw zachodnich i na południu oraz południowym zachodzie. Chłodniej powinno być na wschodzie i północnym wschodzie.

Wyliczana maksymalna temperatura na 31 grudnia 2022, 15 UTC dla Polski

szczyt ocieplenia przed nami
Wyjątkowo wysokie temperatury na przełomie 2022/23 roku

Zatem początek nowego 2023 roku zapowiada się z wartościami znacznie powyżej normy wieloletniej. Na przełomie starego i na początku nowego roku zdarzą się również opady atmosferyczne. Szczególnie w zachodniej połowie kraju i na północy oraz centrum.

Eksplozja ciepła. Wyliczana temperatura na 1 stycznia 2023, 00 UTC dla Polski według modelu GFS

wysokie temperatury w kraju
Bardzo ciepło, a nawet ekstremalnie ciepło jak na zimę

Eksplozja ciepła. Prognoza temperatury na 1 stycznia 2023 r., 00 UTC dla Polski

bardzo ciepło w Polsce
Eksplozja ciepła na przełomie 2022/23 roku

Wiatr może osiągnąć miejscami skale wichury

Niże baryczne z rodowodem atlantyckim, sprowadzą do nas nie tylko bardzo ciepłe powietrze. Ich centra będą obecne na zachodzie, północnym zachodzie i północy Europy. Pomiędzy wyżami a niżami, powstanie okresami duży gradient baryczny. Prędkość wiatru i zasięg najsilniejszych porywów wiatru z pewnością ulegnie jeszcze korekcie w następnych realizacjach modeli numerycznych.

Prognoza porywów wiatru na 31 grudnia 2022, 06 UTC według modelu ECMWF

silny wiatr w kraju i eksplozja ciepła
Wiatr najsilniejszy będzie w górach i nad morzem

Wstępna prognoza porywów wiatru do 1 stycznia 2023, 12 UTC dla Polski według modelu GFS

Eksplozja ciepła, silny wiatr nawet o skali wichur
Wichury możliwe na przełomie 2022/23 roku, ale obszar najsilniejszego wiatru ulegnie jeszcze zmianie

Reasumując, na przełomie 2022/23 roku nie mamy co liczyć na powrót zimowych warunków pogodowych. Temperatura będzie przez cały czas powyżej normy wieloletniej. Bardzo ciepło zapowiada się zwłaszcza ostatni dzień starego roku i pierwsze dni 2023 roku. Powrotu trwałej zimy nie będzie w pierwszych tygodniach stycznia. Z uwagi na wyjątkowo aktywną cyrkulacje strefową, transportowane będą do nas na ogół cieplejsze niż zwykle masy powietrza. Potencjalne ochłodzenia w pierwszej połowie stycznia będą krótkotrwałe i niezbyt głębokie. Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach w wyliczeniach będziemy informować w kolejnych dniach.

Fanipogody.pl

1 komentarz do “„Eksplozja ciepła” zmierza do Polski. Termometry pokażą nawet 17°C. Mróz siarczysty prędko nie nadejdzie, możliwy wiatr o skali wichury”

Możliwość komentowania została wyłączona.