Pogoda dynamiczna w Polsce. Duży kontrast termiczny, możliwe burze i silny wiatr

Pogoda pod koniec 2022 roku jest kształtowana przez cyrkulacje strefową. Dziś przez Polskę przeszedł układ frontów atmosferyczny, który był związany z płytkim niżem ulokowanym nad południowym Bałtykiem. Jednak w najbliższych godzinach front chłodny przemieszczać ma się z zachodu na wschód, południowy wschód. Niewykluczone są nawet lokalne słabe burze.

Niżowa pogoda na koniec świąt w Polsce, na Dolnym Śląsku i miejscami południu kraju wartości były bardziej charakterystyczne dla przedwiośnia a nie zimy

W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże i całkowite, na południu i wschodzie z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze Polski pojawiły się opady. Jednak na północnym wschodzie zaobserwowano opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem przechodzące w deszcz. Na Suwalszczyźnie wystąpił przyrost pokrywy śnieżnej o około 3 cm. Na północnym wschodzie pojawiły się lokalne mgły ograniczające widzialność do 400-500 metrów. Temperatura maksymalna od 0°C na Suwalszczyźnie, około 10/11°C w centrum, do 14°C na Dolnym Śląsku. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h. Jednak na wybrzeżu pod wieczór jest dość silny i w porywach do 50-75 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Głównie w szczytowych partiach Karpat porywy do 75 km/h, w Sudetach do 120 km/h, możliwe zamiecie śnieżne.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 26 grudnia 2022 (07:00-19:00 czasu urzędowego) na stacjach PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB w Polsce

ciepło w Polsce, 26 grudnia 2022
Pogoda. Duży kontrast termiczny w ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia w Polsce

Możliwe burze w warunkach dynamicznej cyrkulacji strefowej. Miejscami silny wiatr

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie na ogół duże i całkowite. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią przelotne opady deszczu. Jedynie na północy i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Głównie północnym zachodzie i zachodzie możliwe słabe burze. Tylko w szczytowych partiach gór opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. Ponadto w pierwszej połowie nocy na północnym wschodzie lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 0°C na północy do 5°C na południowym wschodzie. Na Przedgórzu Sudeckim miejscami spadek temperatury do -2°C.

Z uwagi na dość spory gradient baryczny. Wiatr okaże umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem także silny i bardzo silny. Od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 75 km/h, w Sudetach do 120 km/h. Możliwe są tam zamiecie i zawieje śnieżne. Silniej powieje także w zasięgu przechodzącego chłodnego frontu z zachodu na wschód i lokalnej konwekcji do 50-75 km/h. Opady i burze można śledzić online.

Pogoda. Prognozowana temperatura minimalna, 27 grudnia 2022, 06Z dla Polski według modelu ICON EU – RUC

niżowa dynamiczna pogoda
Ciepło w Polsce, dynamiczna niżowa pogoda

Fanipogody.pl