Wichura uderzy w Polskę. Spodziewane burze i opady. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h miejscami. Znamy rejony zagrożone

Wichura uderzy w Polskę. Spodziewane burze i opady. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h miejscami. Zwłaszcza w górach i w rejonie występowanie konwekcji. Wiemy, gdzie wystąpi największy wiatr w najbliższych dniach.

Ruszyła cyrkulacja strefowa przed świętami. Temperatura wzrosła w całym kraju, wycofała się zima termiczna z nizin i wyżyn w Polsce na wschód

Na przełomie 2 i 3 dekady grudnia 2022 r. ruszyła cyrkulacja strefowa atmosfery, co spowodowało silną odwilż w Polsce. Zaobserwowaliśmy zanik pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze naszego kraju. Resztki śniegu leżą na wschodzie kraju oraz w rejonach podgórskich. Więcej śniegu jest w górach, zwłaszcza w Dolinie Pięciu Stawów i na Kasprowym Wierchu.

Grubość pokrywy śnieżnej, 25 grudnia 2022, 07:00 czasu urzędowego. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

śniegu ubywa w Polsce
Zimowa pokrywa w Polsce topnieje

Grubość pokrywy śnieżnej, 25 grudnia 2022, 07:00 czasu lokalnego na terenie Tatr i Podhala na stacjach z obserwatorem i bez, gdzie pomiar grubości pokrywy śnieżnej dokonują ultradźwiękowe czujniki, które określają wysokość pokrywy śnieżnej.

Grubość pokrywy śnieżnej w Tatrach i na Podhalu, 25 grudnia 2022, 07:00 czasu lokalnego na stacjach PSHM. Źródło: CMM IMGW-PIB

najwięcej śniegu na stacjach PSHM
Najwięcej śniegu w Dolinie Pięciu Stawów i na Kasprowym Wierchu według pomiarów IMGW

Powrotu zimy do końca roku i na początku stycznia 2023 r. w Polsce nie będzie

W kolejnych dniach śniegu będzie ubywać na nizinach i wyżynach. Do końca 2022 roku nie przewidujemy silnych i długotrwałych opadów śniegu w Polsce. Inaczej sytuacja będzie wyglądać na wschód od naszego kraju, gdzie może nastąpić większy przyrost pokrywy śnieżnej. Także początek 2023 roku nie przyniesie większych zmian w pogodzie, bo na ogół aurę będzie kształtował Atlantyk, powodując napływ cieplejszego powietrza przez przeważający okres czasu – krótko mówiąc warunki pogodowe okażą się zmienne, często padać będzie deszcz, czasem zdarzą się fale z silnego wiatru, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Okresowo rozbudują się przejściowe kliny wysokiego ciśnienia, które tylko na krótki okres czasu ustabilizują warunki pogodowe.

Z prognoz numerycznych wynika, że dynamika w pogodzie wzrośnie w okresie około 26-27 grudnia 2022 r., kiedy to przez Polski przechodzić będzie aktywniejszy układ frontów atmosferycznych związany z niewielkim niżem ulokowanym nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Przemieści się on z zachodu na wschód. Najgroźniejsze zjawiska są prognozowane w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Pojawią się opady atmosferyczne, nawet o charakterze konwekcyjnym. Istnieje ryzyko, że wystąpią pojedyncze burze z silniejszym wiatrem do 60-90 km/h. Zatem lokalnie i krótkotrwale może zostać osiągnięta prędkość wiatru charakterystyczna dla wichury.

W mijającym okresie świątecznym najniższa temperatura panuje na północy, gdzie zaznacza się chłodniejsze powietrze i pojawiły się nawet opady śniegu. Mróz występuje także w szczytowych partiach polskich gór, gdzie zdarzają się opady o charakterze stałym, które skutkują niezbyt dużym przyrostem pokrywy śnieżnej.

Temperatura minimalna z 24/25 grudnia 2022 (19:00-07:00 czasu lokalnego) na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

mróz i wichura w Polsce
Dynamiczna pogoda, ujemna temperatura na północy, cieplej na południu

Na nizinach i wyżynach wiatr nie stanowi zagrożenia w ostatnich dniach. Silny wiatr głównie w górach

W mijającym okresie świąt Bożego Narodzenia, najsilniejsze porywy wiatru występują wysoko w Karkonoszach. Na najwyżej położnej stacji wysokogórskiej w Sudetach porywy wiatru w minionych 24 godzin sięgały 130 km/h. Natomiast na drugim miejscu znalazła się stacja synoptyczna pierwszego rzędu na Kasprowym Wierchu, położona w Tatrach Zachodnich, gdzie anemometr ultradźwiękowy zmierzył maksymalnie 79 km/h. Na nizinach i wyżynach wiatr ten nie stanowi jeszcze zagrożenia. Aczkolwiek sytuacja pod koniec świąt ma szanse się zmienić, kiedy to dojdzie do zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia, powodując wyraźny wzrost prędkości wiatru w Polsce. Szczególnie na północy kraju oraz na Morzu Bałtyckim, gdzie może pojawić się sztorm.

Maksymalna prędkość wiatru na 21 stacjach pierwszego rzędu w Polsce w ciągu minionych 24 godzin

silny wiatr w górach
Wichura na Śnieżce i Kasprowym Wierchu

Wichura, a nawet lokalne burze w najbliższych dniach w Polsce

Już w ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia zacznie wzrastać prędkość wiatru. Jednak na nizinach i wyżynach przez większą część dnia nie osiągnie skali wichury, czyli porywów wiatru sięgających 20 m/s, czyli 72 km/h na 10 m. U schyłku poniedziałkowego dnia znacznie silniejszy wiatr może wystąpić na obszarze Pomorza Zachodniego, natomiast w nocy z 26/27 grudnia 2022 fala silniejszego wiatru da się we znaki najprawdopodobniej na Pomorzu. Najsilniej powieje na wybrzeżu i wzdłuż gmin nadmorskich. W głębi lądu powieje do 60-85 km/h, natomiast w południowej części tego słonego akwenu, porywy wiatru sięgnąć mogą do 90 km/h. Wysoko w górach może powiać do 100-110 km/h. Najsilniejsze porywy powinny zostać odnotowane na stacji WOM Śnieżka w Karkonoszach.

Największe porywy wiatru będą w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach, 26 grudnia 2022 w Polsce. Prognoza na 26 grudnia 2022, 11 UTC według modelu ICON

silny wiatr i wichura
Wichura w górach i nad morzem. W Karkonoszach powieje ponad 100 km/h

Wichury i burze. Prognoza sytuacji barycznej na 26 grudnia 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

układ frontów nad Polską
Fronty nad Polską

Wichura wystąpi w Polsce. Spora różnica ciśnienia pomiędzy wyżami na południu i niżami na północy w kolejnych dniach

Z prognoz wynika, że w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek, różnica ciśnienia sięgnie 13-15 hPa między północą a południowym wschodem naszego kraju. Będziemy w zasięgu przemieszczających się frontów atmosferycznych z zachodu na wschód, które przyniosą dużą dynamikę w pogodzie. Po przejściu stref frontowych. Dostaniemy się na kilka dni w zasięg wyżu znad południowej Europy, którego klin ustąpi pod koniec roku pod naporem kolejnego atlantyckiego niżu z układami frontalnymi.

Wichura w Polsce. Prognoza pola ciśnienia na 27 grudnia 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

wzrośnie gradient baryczny w Polsce, możliwa wichura
Wzrośnie poziomy gradient ciśnienia pomiędzy wyżem a niżem

Wichura w kraju. Porywy wiatru prognozowane na 27 grudnia 2022, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski. Wskazują na wystąpienie sztormu na Bałtyku i wichury miejscami wybrzeżu oraz Pomorzu

wichura w Polsce
Najsilniej powieje w górach oraz na wybrzeżu i nad samym Morzem Bałtyckim, spełniając miejscami kryteria dla wichury

Opady śniegu będą tylko przejściowe, przeważać mają w naszej części Europy opady deszczu

Ostatni dzień świąt będzie wilgotny, deszczowy i wietrzny. Niewykluczone są również rozproszone i niezbyt intensywne burze w wielu regionach naszego kraju, które można śledzić na radarach online. Na północnym wschodzie w pierwszej części jutrzejszego dnia, zdarzyć mogą się opady mokrego śniegu. U schyłku jutrzejszego dnia wkroczy kolejny front o charakterze chłodnym.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów 26 grudnia 2022, 09 UTC według modelu ECMWF

niżowa pogoda i wichura
niżowa pogoda, opady śniegu, deszczu, a nawet lokalne słabe burze, 26 grudnia 2022 w Polsce

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 26 grudnia 2022, 18 UTC. Niewykluczone są lokalne zjawiska burzowe

wichura i opady konwekcyjne, a nawet burze w Polsce
Możliwe burze i wichura w Polsce, 26 grudnia 2022

Sytuacja synoptyczna, 27 grudnia 2022, 00 UTC dla Europy i rejonów przyległych według DWD wskazuje na kontynuacje cyrkulacji strefowej atmosfery

wichury w Polsce
silny wiatr na północy i w górach o skali wichury

Koniec świąt Bożego Narodzenia z niżowym wzorem pogody i przechodzeniem kolejnych stref frontowych

Konwekcja ma mieć głównie charakter rozproszony, gdzieniegdzie utworzyć mogą słabo zorganizowane pasma konwekcyjne. Niewykluczone, że lepiej zorganizowane struktury o charakterze konwekcyjnym. Pojawią się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego, który wkroczy jutro u schyłku dnia nad dzielnice zachodnie i sunąć ma na wschód. Punktowe szkody wiatrowe są prawdopodobne, ale nie powinno być ich dużo oraz nie przewiduje się, aby były tak rozległe jak w czasie wichur, które przechodziły przez Polskę w lutym 2022 r.

Cyrkulacja strefowa atmosfery pozostanie z nami do końca grudnia 2022. Istotnych zmian w prognozach nie widać również na pierwsze dni nowego roku, kiedy to niże z rodowodem atlantyckim przemieszczać mają się z zachodu na wschód, północny wschód. Nie zabraknie opadów, a nawet silniejszego wiatru, który lokalnie może osiągnąć prędkość wichury. Generalnie dni ze stabilną pogodą nie będzie wiele. Już dziś przeanalizujemy najnowszy trend w pogodzie na 16 dni dla Polski.

Fanipogody.pl

3 komentarze do “Wichura uderzy w Polskę. Spodziewane burze i opady. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h miejscami. Znamy rejony zagrożone”

Możliwość komentowania została wyłączona.