Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

„Eksplozja ciepła” zmierza do Polski. Termometry pokażą ponad 14 stopni. Pogoda zaszokuje, potem pojawi się mrózEksplozja ciepła zmierza do Polski. Termometry wskażą ponad 14 stopni. Pogoda zaszokuje, następnie pojawi się mróz.

Luty 2023 r. zgodnie z naszymi przypuszczeniami okaże się ciepły. Średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie w okolicach 2 stopni powyżej normy, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Najcieplej luty zapisze się we wschodniej i północnej części kraju.

Anomalia miesięczna temperatury na okres od 1.02.2023 r. do 28.02.2023 r. według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

"Eksplozja ciepła" zmierza do Polski. Termometry pokażą ponad 14 stopni. Pogoda zaszokuje, potem pojawi się mróz
„Eksplozja ciepła” zmierza do Polski. Termometry pokażą ponad 14 stopni. Pogoda zaszokuje, potem pojawi się mróz

Przed nami okres z dodatnią anomalią temperatury. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla przedwiośnia. Chłodniej jednak zrobi się pod koniec miesiąca, pojawi się okresami nocami większy mróz, dodatkowo prognozowane są śnieżyce konwekcyjne. Krajobrazy mogą ulec zabieleniu.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 22.02.2023 r. do 28.02.2023 r. według ECMWF, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

eksplozja
Eksplozja ciepła krótka, dużo chłodniej na koniec lutego. Temperatura poniżej normy

Fala ciepła w Polsce będzie krótka. Potem wróci częsty mróz nocami

W mijającym miesiącu dominują na ogół okresy z termicznym przedwiośniem. Zaczynają pojawiać się nawet pierwsze oznaki fenologicznego przedwiośnia. Kwitną m.in przebiśniegi, ale także i inne rośliny. W najbliższych dniach czeka nas powiew wiosny w wielu regionach Polski. Na termometrach zobaczymy nawet 10°C/14°C. Najcieplejszym dniem w mijającym tygodniu okaże się czwartek, 23 lutego 2023 r. Będzie to jednak tylko krótki epizod z wysokimi temperaturami, bo już w piątek wkroczy chłodniejsze powietrze i nad krajem pojawią się strefy frontowe. Padać jednak zacznie na zachodzie i północy u schyłku jutrzejszego dnia.

Eksplozja ciepła na krótko w Polsce

Zobacz też: Atak zimy i śnieżyce w Polsce. Nurkujący niż z ciśnieniem 990 hPa przetoczy się przez region

Z danych publikowanych przez IMGW-PIB wynika, że najwyższą temperaturę w drugim miesiącu 2023 roku zmierzono na stacji w Szklarskiej Porębie, gdzie odnotowano 14,3°C. Stało się to dokładnie 15 lutego br. Wysokie temperatury odnotowano na początku trzeciej dekady lutego, co można prześledzić na mapach opracowanych przez CMM IMGW-PIB.

Temperatura maksymalna, 20 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

ciepło w Polsce
Wysoka temperatura na początku 3 dekady lutego

Temperatura maksymalna, 21 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego. Źródło: IMGW-PIB

eksplozja ciepła dopiero w czwartek
Bardzo ciepło było wczoraj w południowej części kraju

Eksplozja ciepła będzie krótka, na koniec lutego temperatury gwałtownie spadną w całym kraju

Ostatni weekend lutego okaże się chłodniejszy. Temperatury zauważalnie spadną już w piątek, ale w sobotę i niedzielę ochłodzenie będzie się pogłębiać nad Polską, gdyż docierać zacznie do nas powietrze pochodzenia arktycznego. Jeszcze tylko jutro zobaczymy dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach umieszczonych w klatkach meteorologicznych na wysokości pomiarowej 2 metrów. Jutrzejszy dzień przyniesie najwyższe temperatury głównie w zachodniej, południowo zachodniej Polsce. Spodziewamy się, że najcieplej będzie ponownie w woj. dolnośląskim, gdzie w najcieplejszym momencie dnia ma być 12°C/14°C.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 23 lutego 2023, 18 UTC według modelu GFS

wysoka temperatura w Polsce
Eksplozja ciepła w Polsce

Główne modele numeryczne z Ameryki Północnej oraz Europy pokazują nam najwyższe wartości jutro, tj. 23 lutego 2023 r. w woj. dolnośląskim, opolskim, ale także na Ziemi Lubuskiej i częściowo Pomorzu Zachodnim, gdzie na termometrach zobaczymy nawet 9°C/14°C.

Wyliczana temperatura powietrza na 23 lutego 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

eksplozja ciepła w Polsce
Eksplozja ciepła w Polsce na zachodzie, południowym zachodzie

Modele o dużej rozdzielczości nie prognozują na ogół bezchmurnego nieba nad Polską w czwartek. Panować ma w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże. U schyłku dnia nad zachodnią i północną połowę Polski dotrze front atmosferyczny o charakterze chłodnym, przynosząc słabe opady deszczu.

Prognozowana temperatura na 23 lutego 2023, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

wysoka temperatura utrzyma się krótko
Eksplozja ciepła okaże się krótka i ustąpi już w piątek

Od piątku już chłodniej i z opadami w całym kraju. Przełom miesięcy przyniesie temperatury okresami niższe niż średnia wieloletnia. Nie przełoży się to jednak na to, żeby luty 2023 r. zapisał się jako chłodny – ma być wprost przeciwnie, bo zapisze się w całym kraju jako ciepły. Mróz i przymrozki okażą się częste na przełomie lutego i marca nocami, pojawi się również śnieg, lecz trwałej zimy z tego nie będzie. Śledźcie na bieżąco prognozy pogody.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz