Ekstremalnie gorąco. Fala morderczych upałów trwa od wielu dni. Ponad 40 stopni i silne burze w Europie

Do Europy wciąż napływają gorące masy powietrza przynosząc silny upał w wielu regionach kontynentu. Upalnie było w dniu wczorajszym. Jeszcze większy upał panował będzie w Europie w dniu dzisiejszym. Do tego w wielu regionach prognozowane są silne, punktowo niszczące burze.

upały

Zacznijmy jednak od podsumowania temperatur, jakie wystąpiły w dniu wczorajszym we Francji. Widać, że aż na 9 stacjach pomiarowych słupki rtęci osiągnęły poziom czterdziestu stopni powyżej zera. To już upał ekstremalny, szkodzący zdrowiu i życiu człowieka. Prognozy na dziś również wskazują, że we Francji i Hiszpanii słupki rtęci sięgały będą 40 stopni powyżej zera.

ekstremalne upały

Obserwując powyższą mapę rozkładu temperatury widać, że fala upałów panuje nie tylko na południowym zachodzie Europy. Upalnie jest również na Bałkanach, we Włoszech, ale również w Niemczech, w Polsce i na Węgrzech.

W naszym kraju upał daje się we znaki przede wszystkim mieszkańcom zachodnich regionów kraju. Dziś nie wykluczone jest, że w wielu miejscach Polski zachodniej słupki rtęci powędrują nawet do 35 stopni powyżej zera. To już również jest groźny dla zdrowia upał. Apelujemy dziś zwłaszcza do osób starszych oraz rodziców dzieci. Pozostańcie w domu w godzinach od 11 do 17, kiedy to upał jest najsilniejszy.

Obserwując powyższą mapę rozkładu temperatury widać na niej plamy, które prognozują dużo niższą niż otoczenie temperaturę. Model numeryczny w ten sposób wylicza pojawienie się silnych burz, a co za tym idzie dużo niższych temperatur w obrębie ich oddziaływania.

burze w Europie

Idealnie pokrywa się to z prognozą burzową wydaną dziś przez stowarzyszenie ESTOFEX. Najgroźniejsze w dniu dzisiejszym burze wystąpią na granicy Hiszpanii i Francji, a także na południu Włoch, na Bałkanach i w Grecji. Lokalnie przejdą superkomórki burzowe. W przypadku ich powstania, w omawianych regionach istnieje ryzyko opadów potężnego gradu. Burze mogą nieść ze sobą niszczący wiatr, a także mnóstwo wyładowań atmosferycznych.

Analizując dane z modeli numerycznych nie widać, by fala upałów nad Europą (i Polską) miała skończyć się szybko. Upał w Polsce trwał będzie jeszcze przez najbliższy tydzień. W Europie z pewnością fala upałow potrwa jeszcze dłużej.