W czwartek Polska jest w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich, w gorącym i chwiejnym powietrzu zwrotnikowym.Natomiast z zachodu do centrum kraju będzie przemieszczał się front atmosferyczny z linią zbieżności.
Dzisiaj burze będą występować w centralnej i wschodniej części kraju. Najsilniejsze burze prognozowane są w pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę. Zagrożeniem będą intensywne opady deszczu – do 50 mm, lokalnie 60 mm, porywy wiatru do 115 km/h i grad osiągający lokalnie średnicę 8 cm. Nie można wykluczyć 1-2 przypadków trąby powietrznej.
Modele sugerują w strefie zbieżności wiatru stosunek bardzo wysoki stosunek zmieszania od 13 g/kg do 16 g/kg. Natomiast w pasie od Warmii przez Ziemię Łódzką po Opolszczyznę i Śląsk osiągać będzie wartość 2000-3500 J/kg, a zawartość wody opadowej w kolumnie atmosfery wyniesie aż 30-40 mm, na północy i centrum kraju dochodząc do 45mm – 50 mm. Na dużą niestabilność nałoży się wysokie pionowe ścinanie wiatru, które w warstwie 0-6 km wyniesie od 10 – 15 m/s, punktowo powyżej 20 m/s.
W reszcie Polski wartości energii dostępnej drogą konwekcyjną i wodność masy powietrza będą znacznie mniejsze. Podstawowym elementem sprzyjającym rozwojowi chmur Cumulonimbus będzie zbieżność wiatru, szczególnie silna na przedpolu frontu chłodnego. Wiele wskazuje na możliwość występowanie liniowych skupisk superkomórek burzowych. Pod wieczór może powstać większy układ burzowy. Stworzy to niebezpieczeństwo akumulacja opadów, zwłaszcza, że burze będą przemieszczać w strefie zbieżności z południa na północ, prowadząc nawet do rozległych zalań.
Głównym zagrożeniem w czasie burz będą opady deszczu osiągające 50 mm, lokalnie do 60 mm w przypadku przechodzenia kilku komórek burzowych przez jeden punkt, prawdopodobne zjawisko training storms. Na dużą uwagę zasługuje wysoka chwiejność termodynamiczna oraz silne ruchy wstępujące w burzach powodować będą powstawanie gradu o średnicy dochodzącej do 8 cm. porywy wiatru w czasie najsilniejszych burz mogą osiągać 115 km/h. Mniej groźniej ma być wschodniej części kraju i tu wysokość opadów sięgnie od 10 mm 30 mm – informuje IMGW-PIB
Prognoza IMGW-PIB na dzisiejszy dzień
Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzisiejszy dzień oraz nadchodzącą noc (PŁB zastrzegło sobie możliwość aktualizacji prognozy)
Prognoza organizacji ESTOFEX jest zbliżona do tej od IMGW-PIB
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ
Najnowsze informacje pogodowe na
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Ciekawe czy „sprawdzalność” będzie taka jak wczoraj.