Ex huragan Epsilon już blisko Europy. Czy grozi nam silna wichura w Polsce?

Kilka dni temu wspominaliśmy o huraganie Epsilon, który pustoszył Wyspy Bahama, po czym skręcił w na północny wschód i szybko zbliża się do Europy. Obecnie, już jako głęboki niż Atlantycki jest już widoczny na mapach rozkładu ciśnienia i wiatru. To nadal bardzo silny sztorm. Siła wiatru w okolicach niżu sięga 150 km/h. Zobaczmy czy przyniesie on wichurę w Europie i w Polsce w najbliższych dniach.

Huragan Epsilon

Obecnie ex huragan znajduje się na zachód od Islandii. Ciśnienie w jego centrum to zaledwie 965 hPa. Jest to zatem bardzo głęboki niż, a w jego obszarze występuje bardzo wysoki gradient baryczny (różnica ciśnienia). Największy gradient baryczny występuje na południu głębokiego niżu. To właśnie ta część układu, wraz z systemem frontów uderzy w Europę.

Dwie kolejne mapy wiatru z portalu Windy.com pokazują jak ex huragan Epsilon zbliża się do Europy. Każda mapa obrazuje położenie niżu w kolejnym dniu tygodnia (poniedziałek i wtorek). Widać, że jeszcze we wtorek Epsilon przybiera na silne zbliżając się do Wysp Brytyjskich. We wtorek na zachód od Irlandii wiało będzie z prędkością ponad 160 km/h. Jednak analizując dalsze wyliczenia modeli wygląda na to, że od środy Epsilon zacznie słabnąć.

Centrum niżu zmieni kierunek przepływu bardziej na północny wschód i północ, a niż zbliżając się do kontynentu stopniowo zacznie się wypełniać. W czwartek w Wyspy Brytyjski uderzy wichura związana z tylną częścią układu niskiego ciśnienia. Wiatr na zachodzie Wysp Brytyjskich wiał będzie z prędkością przekraczającą 100 km/h.

Jednak z każdą kolejną godziną niż wypełniał się będzie, a gradient baryczny będzie malał. W Polsce skutki zbliżenia się ex huraganu Epsilon do Europy odczujemy w okolicach czwartku i piątku. Mocniej powieje wiatr, jednak nie można tego nazwać wichurą. Jeśli prognozy potwierdzą się, to w kraju powieje maksymalnie 70 km/h.