Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Rekordowy sezon huraganów. Mnóstwo niszczących zjawisk pogodowych w 2020 roku

Huragan ETA


Sezon huraganów 2020 jeszcze się nie kończy, a juz jest wyjątkowy pod wieloma względami. Huragan Epsilon, był rekordowy pod względem ilości nazwanych huraganów w danym roku kalendarzowym do końca października. Na Morzu Karaibskim powstała właśnie kolejna burza tropikalne, która już za kilkadziesiąt godzin, w regionie Meksyku zyska siłę klasyfikującą ją jako 27 nazwany huragan w tym roku.

Przypomnijmy, ex huragan Epsilon nie zakończył jeszcze swojego żywota i mknie w kierunku Europy. Piszemy o tym w tym wpisie. W tym samym czasie na południowy wschód od Meksyku stale wzmacnia się burza tropikalna ZETA. Już w okolicach wtorku prognozuje się, że depresja ta osiągnie siłę huraganu 2 stopnia w skali Saffira-Simpsona.

Huragan Zeta

Burzę tropikalną ZETA widać już doskonale na obrazach satelitarnych Ameryki Środkowej. Wróćmy jednak do rekordów dotyczących huraganów. Rok 2020 jest rekordowy jeśli chodzi o ilość nazwanych huraganów do końca października. Do tej pory mieliśmy ich 27. Dotychczasowy rekord jeśli chodzi o ilość nazwanych huraganów w roku należy do 2005. To był pamiętny rok, gdy Amerykę spustoszyła Wilma.

Mamy końcówkę października. Szanse na pobicie rekordu wszechczasów w ilości nazwanych huraganów w roku są więc bardzo duże. Naukowcy szacują, że rok 2020 przyniesie 30 nazwanych huraganów. Co jeszcze ciekawsze. Średnia wieloletnia nazwanych huraganów w roku to zaledwie 10.8. Jak widać obecny rok to wzrost tych zjawisk o ponad 250 % !

Przypomnijmy. Zwyczaj nazywania huraganów imionami ma około 50 lat. Naukowcy stwierdzili już prawie sto lat temu, że ludzie lepiej zapamiętują nazwy niż kolejne liczby, czy numery zjawisko pogodowych. W latach 70tych Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opracowała metodę nazywania zjawisk w sposób logiczny. Od tamtej pory kolejne burze tropikalne i huragany nazywane są imionami, lub kolejnymi literami greckiego alfabetu. Taki system obowiązuje właśnie obecnie. Za nami już huragany Alpha, Beta, Gamma, Delta. Do Europy nadciąga ex huragan Epsilon, a na Morzu Karaibskim tworzy się już ZETA. Ciekawy jest to rok w pogodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk