Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Uwaga! Główna fala chłodu zbliża się do Polski. Będą przymrozki, śnieg i burze oraz ulewy


Przed nami główna fala ochłodzenia. Pojawią się przymrozki, szczególnie w górach spadnie śnieg, miejscami również solidnie popada, zwłaszcza na południu, wschodzie i centrum. Na ocieplenie przyjdzie nam trochę poczekać.

Od piątku prawie w całej Polsce panować będą zbliżone warunki pogodowe. Na skutek spływu chłodnego powietrza zobaczymy od 10℃ do 12℃ centrum. Jedynie na południowym-wschodzie modele prognozują nieco wyższą temperaturę od 16 ℃ do 18 ℃ . Uwzględniany jest rozwój chmur kłębiasto-deszczowy, jakie przynosić będą przelotne opady deszczu. W północnej części kraju deszczu ze śniegiem, ale także krupy istnieje ryzyko w tej części Polski lokalnych burz. W samych górach śniegu, największe ryzyko burz będzie na południowym-wschodzie, szczególnie w Bieszczadach, zagrzmieć może także na Roztoczu.

W piątek pogodę, w naszej części Europy kształtować będzie głęboki niż ulokowany nad Półwyspem Skandynawskim o imieniu „WERNER”. Na pofalowanym froncie atmosferycznym, za którym spływa powietrze arktyczne, morskie rozwinęło się zaburzenie falowe, które następnie przekształciło się płytki niż, jaki odegra kluczową rolę w ciągu najbliższej doby na sytuacje pogodową.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 maja 2019 r. godzina 12 UTC

W spływającej masie pochodzenia arktycznego, morskiego powstawać będą chmury Cumulus oraz Cumulonimbus o umiarkowanej rozciągłości pionowej. W strefie przedfrontowej na południowym-wschodzie, gdzie zalega jeszcze cieplejsze powietrze chmury mogą być bardziej wypiętrzone i przynosić groźniejsze zjawiska. Nieprzyjemna aura utrzyma się przez cały weekend, prognozowane są opady deszczu, silny wiatr i sporo chmur, wpływ zaczną mieć w części Polski na aurę niże z południa Starego Kontynentu. W północnej, ale także punktowo zachodniej i północno-wschodniej części Polski prognozowane są w najbliższych dniach przymrozki. Na 2m nocami i o poranku będzie nawet -2℃, przy samym gruncie nawet chłodniej.

Modele wskazują na ryzyko opadów na południu Polski także śniegu poza obszarami górskimi, punktowo może spaść na Ziemi Świętokrzyskiej w kolejnych dniach, zwłaszcza w nocy. W górach dopada kolejne kilkadziesiąt centymetrów śniegu.


Punktowo śnieg spadnie, zwłaszcza z deszczem spadnie w weekend na północy Polski

Poddając analizie poziom 500 hPa, około 5500 m.n.p.g widoczna jest rozległa, wypełniona chłodniejszym powietrzem zatoka związana z niżem znad obszarów podbiegunowych. Zablokowanie strefowej cyrkulacji przez klin wyżu w środkowych warstwach troposfery, jak i też w polu przyziemnym na zachód od Polski wskazuje na dłuższy okres zalegania arktycznego chłodu w naszej części Europy. Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do drugiej połowy przyszłego tygodnia.

Widoczna górna zatoka w polu geopotencjału przebiegająca z północy na południe z rejonów podbiegunowych, dodatkowo klin w środkowych warstwach troposfery na zachód od Polski, blokujący cyrkulacje strefową do Europy. Adwekcja chłodu nad Morze Śródziemne spowoduje powstanie niżów śródziemnomorskich.

Prognozowana akumulacja opadów przez model GFS dla Polski na poniedziałek

Model ARPEGE suma opadów w okresie od piątku do poniedziałku

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej