18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Fala gorąca uderzy w Europę. Ponad 25 stopni. Możliwe pierwsze gwałtowne burze. Ciepło będzie również w Polsce

Fala ciepła w Europie. Pojawią się burze

Europa znajduje się obecnie pod wpływem chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. W wielu regionach panuje mróz, a lokalnie on jest siarczysty (jak w Alpach, czy na wschodzie Francji). Nie zmienia to jednak faktu, że już za kilkanaście dni trend w pogodzie odwróci się, a do Europy nadejdzie wiosna. I to nadejdzie bardzo dynamicznie. Zrobi się gorąco, a później przejdą gwałtowne burze.

Gorąco już za kilkanaście dni

Na wstępie, nie piszemy, że zrobi się gorąco w Polsce. Bardzo wysokie temperatury pojawią się jeszcze w marcu w Europie Zachodniej. Wiele wskazuje na to, że w pasie od Hiszpanii, po kraje Beneluksu i zachód Niemiec temperatury w ostatnich dniach marca wzrosną powyżej 20 stopni. Bardzo prawdopodobne są również temperatury przekraczające 25 stopni na plusie. Mapa rozkładu temperatury na 31 marca wg. GFS (źródło wxcharts.com)

Wysokie temperatury w Europie

Pamiętajmy, że to tylko prognoza, lecz jeśli scenariusz pogodowy na końcówkę marca sprawdzi się, to przy wysoko operującym, marcowym słońcu, słupki rtęci wskażą jeszcze wyższe wartości temperatury. Nie piszemy w żaden sposób o upałach, ale na południu Francji w najcieplejszych momentach dnia 26 stopni wcale bym nie wykluczał.

Nie tylko wysokie temperatury. Możliwe pierwsze silniejsze burze

Co ciekawe modele numeryczne wskazują, że do Europy Zachodniej i częściowo centralnej docierałyby front atmosferyczne z zachodu. W związku z zaleganiem ciepłej, lokalnie gorącej masy powietrza, przejście frontu chłodnego w takich warunkach mogłoby odbywać się w sposób dynamiczny. Burze, które pojawiłyby się na zachodzie Europy mogłyby być groźne.

Możliwe silne burze w Europie

Prognoza dokładnego przejścia frontów nad Europą na koniec marca nie ma obecnie sensu. W związku z tym w obecnym wpisie nie napiszemy jeszcze gdzie dokładniej przejdą burze. Chcemy pokazać tylko ogólny trend w pogodzie, że silne burze jeszcze w marcu mogą pojawić się w Europie. W Polsce raczej szans na gwałtowne burze do końca marca nie mamy, jednak zjawiska burzowe pojawią się i w naszym kraju. Podobnie jak z wysokimi temperaturami. W Polsce na koniec miesiąca zrobi się naprawdę ciepło. Nie będzie to uderzenie gorących mas powietrza jak na zachodzie kontynentu. Jednak biorąc pod uwagę, że dzisiejszy ranek to mróz -11 stopni na południu kraju, to temperatury na poziomie +15 na kilkanaście dni, to prawdziwy wybuch ciepła. Więcej o tym pisaliśmy w naszej prognozie długoterminowej do końca marca.

Reasumując, wszystko wskazuje na to, że to już ostatni powiem zimy. Mróz ustąpi w Europie za kilka dni, a jego miejsce zajmą wysokie temperatury. Pogoda w Europie zrobi się wiosenna. Mieszkańców Europy prawdopodobnie czekają pierwsze silniejsze burze w tym roku.