Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na czwarty miesiąc roku. Czy czekają nas wysokie temperatury i dominacja obszarów wyżowych. Sprawdźmy!
Prognozy numeryczne wskazują, że w kwietniu coraz częściej na termometrach zobaczymy dwucyfrowe dodatnie temperatury. Niektóre orientacyjne prognozy ukazują nam, że temperatura może przekroczyć 25°C. Są to oczywiście wstępne wyliczenia, które mogą ulec znacznej korekcie. Nie zabraknie również długich okresów ze Słońcem za sprawą dominacji obszarów wysokiego ciśnienia.
Pogoda. Ciepły miesiąc według CFS
Wstępna prognoza anomalii temperatury w skali miesięcznej według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych sugeruje, że miesiąc ten będzie powyżej normy wieloletniej w naszej części Starego Kontynentu.
Pogoda. Orientacyjne prognozowane temperatury na czwarty miesiąc roku
Należy zachować ostrożność podczas korzystania z prognoz opracowanych przez CFS. Jednak przy codziennym monitorowaniu przydaje się do oceny prognoz na nadchodzące miesiące, poziomów ufności w tych prognozach oraz do oceny wyników takich modeli dalekiego zasięgu.
Orientacyjne prognozy temperatury na wybrane dni kwietnia 2021 według CFS. Daty ukazane na mapach nie są wiążące ze względu na odległy termin. Ukazują one tylko możliwy trend z temperaturą na początku wiosny. Widać wyraźnie, że coraz częściej temperatura przekroczy 20°C w naszej części Europy.
Pogoda. Możliwa dominacja pogody wyżowej
Według modelu CFS w kwietniu 2021 Polska znajdzie się przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia, które rozciągać będzie się od południowego-zachodu na północny-wschód Starego Kontynentu. Blokada wyżowa może być obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej troposferze, skutkując stabilnymi warunkami pogodowymi przez wiele dni z dużymi dobowymi amplitudami temperatury. Możliwy układ omega.
Tak stabilne warunki pogodowe mogą utrzymać się przez 40-60% czasu w naszej części Europy. Nie wykluczamy okresowego przechodzenia niżów barycznych z frontami atmosferycznymi związanymi z cyrkulacją strefową. Mogą pojawić się też wydajne opadowo niże śródziemnomorskie.
Globalne i regionalne mapy tygodniowych średnich anomalii ciśnienia. Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Obszary, w których prognoza zespołowa nie różni się znacząco od klimatologii, zgodnie z testem WMW, są puste. Zwróć uwagę, że zacienione obszary są na poziomie 10%, a kontury na poziomie istotności 1%.
Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 29.04.2021 do 5.04.2021 sugeruje, że w tym czasie możemy znaleźć się rozległym polu podwyższonego ciśnienia, który może przybrać formę wału wyżowego.
Większych zmian w prognozach nie widać na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia, gdy możemy pozostawać przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia.
Kolejne tygodnie kwietnia, to dalsza dominacja układów wyżowych, okresowo pogodę mogą zakłócić fronty atmosferyczne i miejscowe burze. Okresy chłodu mogą się zdarzyć, ale nie będą one długotrwałe. Przeważnie nie trwające dłużej niż 1-3 dni z temperaturą temperaturą w ciągu dnia na nizinach i mniejszą ilością wiosennych przymrozków, a w górach całodobowego mrozu.
Pogoda. Opady mogą utrzymać się w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej
Amerykański model numeryczny wskazuje, że pomimo dominacji pola podwyższonego ciśnienia. Miesiąc ten będzie w normie opadowej, bądź powyżej normy na zachodzie i południowym-zachodzie Polski. Są to jednak wstępne wyliczenia modeli numerycznych, które mogą ulec zmianom. Sugeruje to okresowe przechodzenie frontów z opadami. Mogą zdarzyć się pierwsze groźniejsze burze w tym roku.
Pogoda. Ciepłe okresy synoptyczne sugerowane przez ECMWF
Na sam koniec sprawdźmy prognozowane anomalie tygodniowe dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych na kwiecień 2021 według ECMWF. Zazwyczaj temperatura będzie powyżej normy wieloletniej, bądź w normie dla okresu klimatologicznego. Ciepły może okazać się przełom marca i kwietnia oraz końcówka czwartego miesiąca roku. W kolejnych realizacjach modelu przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany i jak duże nastąpią korekty.