Pogoda: Fala bardzo ciepłego powietrza już blisko Polski, będzie nawet 13°C

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym stopniowo formuje się charakterystyczny korytarz do napływu coraz cieplejszych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego.

W kolejnych dniach znad Atlantyku będzie przemieszczać się centrum mocno rozciągniętego w pionie troposfery układu niskiego ciśnienia, który na przełomie piątku i soboty nasunie się nad Europę Południowo – Zachodnią. Będzie on stanowić rozległą bruzdę niżową ze strefą ułożoną w pasie od zachodniej części Morza Śródziemnego aż po Morze Norweskie i miejscami Grenlandzkie. Po jego wschodniej stronie szerokim strumieniem zacznie być “pompowane” ciepło (spodziewane jest krótkotrwałe, lecz dość silne uaktywnienie się cyrkulacji południkowej atmosfery), którego adwekcja ma postępować prosto znad południowej części kontynentu europejskiego. Dodatkowo po przekroczeniu południowej granicy państwowej Polski może zostać spotęgowane nasilającą się prędkością wiatru halny,  a co za tym idzie – całkiem możliwe, że w trakcie weekendu wzdłuż województw południowych wartości temperatury maksymalnej osiągną i przekroczą nawet 9 °C/10 °C, zaś według wyliczeń modelu ECMWF aż 12 °C – informuje Grzegorz Zawiślak – Skywarn Polska.

Spodziewana anomalia temperatury na poziomie 850 hPa

Spodziewana anomalia temperatury na dzień 1 lutego 2019 r. 10 czasu lokalnego. Napływ coraz cieplejszego powietrza odbywać będzie się po wschodniej stronie rozległej bruzdy niżowej przebiegającej nad zachodnią część Starego Kontynentu, która nurkować ma aż w basen Morza Śródziemnego. 
Wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę napływać ma coraz cieplejsze powietrza do Polski.
Prognoza na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego
Anomalia temperatury, poziom 850 hPa na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego
Prognoza anomalii temperatury na dzień 2 lutego 2019 r. godzina 19 czasu lokalnego
W niedzielę szczególnie duża anomalia temperatury będzie na wschodzie. Sięgnie ona aż 11°C – 13°C. 

Więcej o zbliżającym się ociepleniu w artykule poniżej

https://fanipogody.pl/pogoda-nadchodzi-ekstremalne-ocieplenie-bedzie-nawet-12c-w-polsce/