Fala upałów w Europie. Gorąco zrobi się również w Polsce. Wystąpią burze

upał w europie

Dzisiejszy dzień w wielu miejscach Europy był najbardziej upalny w 2020 roku. Ekstremalny upał panował dziś między innymi w Hiszpanii, gdzie stacje meteo odnotowały 44 stopnie w okolicach Sevilii. Ponad czterdziestostopniowy upał panował dziś również we Włoszech. Najgoręcej na Półwyspie Apenińskim było dziś w okolicach Rzymu. Czterdziestki padły również w Grecji, a niewiele do tak ekstremalnego upału zabrakło we Francji.

Najbardziej upalny dzień w Europie od początku roku

Upał, bo słupki rtęci przekroczyły trzydziestki panował dziś również na południu Wysp Brytyjskich. Upalnie było między innymi w Walii i okolicach Londynu. Upalne powietrze wlało się również do naszych zachodnich sąsiadów, gdzie na zachodzie i południu kraju termometry wskazały również ponad 30 stopni Celsjusza.

upał w europie

Upał w Polsce w pierwszych dniach sierpnia

W Polsce jeszcze dziś nie było aż tak gorąco, ale sytuacja ta zmieni się w przeciągu kilku najbliższych dni. Gorące, zwrotnikowe powietrze kontynuowało będzie swą wędrówkę na północny wschód, by już w weekend dotrzeć również do Polski. Nie będzie to może upał tak ekstremalny jak na zachodzie i południu kontynentu, ale w Polsce zrobi się bardzo ciepło.

upały w Polsce

W sobotę słupki rtęci w kraju wzrosną do 27 stopni Celsjusza. Jeszcze goręcej będzie w niedzielę 2 sierpnia, gdy na zachodzie Polski może zrobić się upalnie.

Niestety, tak ekstremalne upały wiążą się również z dynamiczną pogodą. W wielu miejscach Europy wieczorami i w nocy występują bardzo silne burze mające bardzo groźny przebieg. Niestety, niektóre z burz mają niszczący charakter jak choćby superkomórka burzowa, która przetoczyła się przez Słowenię niosąc grad średnicy przekraczającej 10 cm. O tej burzy pisaliśmy tutaj. W Polsce burze pojawią się w niedzielę, ale groźniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się na początku przyszłego tygodnia.