Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężna burza. Spadł olbrzymi grad. Takie nawałnice tylko przy ekstremalnym upale

gradobicie

Do Europy Zachodniej i Południowej napływa upale powietrze zwrotnikowe. Prócz ekstremalnie wysokich temperatur, napływ zwrotnikowego powietrza przynosi występowania potężnych burz i nawałnic.

Destructive hailstorm in Rodica near Domžale, Slovenia

Brutal hail bombardment in Rodica near Domzale, Slovenia last night, July 29th. Video by Nastja Volf – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Czwartek, 30 lipca 2020

Jedną z takich właśnie burz była superkomórka burzowa, która przetoczyła się w nocy z 29 na 30 lipca przez środkową część Słowenii. Z pewnością była to jedna z najsilniejszych burz obecnego sezonu burzowego w Europie. Superkomórka burzowa wygenerowała grad przekraczający średnicą 10 centymetrów. Poniżej zdjęcie szyby samochodowe po spotkaniu z tak potężnym gradobiciem.

A distant view over developing explosive Cumulonimbus towers over central Slovenia, seen from Tršće, Hrvatska. July 29th. Thanks to Diana Zbasnik for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Czwartek, 30 lipca 2020

A to już zdjęcie potężnie wypiętrzonych chmur Cumulonimbus z centralnej Słowenii. Zdjęcie wykonane zostało z Chorwacji, co pokazuje z jak silnie wypiętrzonymi chmurami burzowymi mieliśmy do czynienia.

The car destroyed by very large hail. Domžale, Slovenia last night, July 29th. Photo by Žiga M. Metelko, posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Czwartek, 30 lipca 2020

Video of severe roof damage after a hailstorm in Rodica near Domžale, Slovenia last night, July 29th. Thanks to Nastja Volf for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Czwartek, 30 lipca 2020

Ostatnie dni przynoszą serię bardzo silnych burz w wielu miejscach Europy. 29 lipca front chłodny przetaczał się przez Europę z zachodu na wschód doprowadzając na swym czele do powstania linii burz o długości prawie 2000 kilometrów. Pisaliśmy o tym zjawisku tutaj. Dzisiejszy dzień może być najbardziej upalnym w tym sezonie na zachodzie i południu Europy. W wielu regionach wieczorem i w nocy po raz kolejny spodziewać się można występowania silnych burz i nawałnic.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk