5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężna burza. Spadł olbrzymi grad. Takie nawałnice tylko przy ekstremalnym upale

gradobicie

Do Europy Zachodniej i Południowej napływa upale powietrze zwrotnikowe. Prócz ekstremalnie wysokich temperatur, napływ zwrotnikowego powietrza przynosi występowania potężnych burz i nawałnic.

Jedną z takich właśnie burz była superkomórka burzowa, która przetoczyła się w nocy z 29 na 30 lipca przez środkową część Słowenii. Z pewnością była to jedna z najsilniejszych burz obecnego sezonu burzowego w Europie. Superkomórka burzowa wygenerowała grad przekraczający średnicą 10 centymetrów. Poniżej zdjęcie szyby samochodowe po spotkaniu z tak potężnym gradobiciem.

A to już zdjęcie potężnie wypiętrzonych chmur Cumulonimbus z centralnej Słowenii. Zdjęcie wykonane zostało z Chorwacji, co pokazuje z jak silnie wypiętrzonymi chmurami burzowymi mieliśmy do czynienia.

Ostatnie dni przynoszą serię bardzo silnych burz w wielu miejscach Europy. 29 lipca front chłodny przetaczał się przez Europę z zachodu na wschód doprowadzając na swym czele do powstania linii burz o długości prawie 2000 kilometrów. Pisaliśmy o tym zjawisku tutaj. Dzisiejszy dzień może być najbardziej upalnym w tym sezonie na zachodzie i południu Europy. W wielu regionach wieczorem i w nocy po raz kolejny spodziewać się można występowania silnych burz i nawałnic.