Silne burze na zachodzie i w centrum Europy. Wydano alerty pogodowe

gradobicie

Do Europy Zachodniej i Centralnej napływa upalne powietrze zwrotnikowe. Skutkuje to bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Upał w wielu miejscach Europy przekroczył w dniu wczorajszym 40 stopni Celsjusza. Dziś nie będzie wcale chłodniej, pogoda stanie się dynamiczna. Przez kontynent europejski wędruje system frontów atmosferycznych. To właśnie front chłodny przyniesie dziś groźną pogodę w Europie Centralnej.

burze w Europie

Przed frontem chłodnym zaznacza się zbieżność wiatru, na której również powstaną dziś aktywne zjawiska burzowe. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu. W mniejszym stopni opady dużego gradu i niszczące porywy wiatru. Burz powstających w tak gorących masach powietrza nie można nigdy lekceważyć. Przekonali się o tym mieszkańcy Słowenii, przez którą 29 lipca przetoczyła się potężna superkomórka burzowa.

Dzisiejsze burze w Europie Centralnej nie powinny być aż tak silne, ale Marko Korosec, administrator poczytnego portalu Severe Weather poświęcił dzisiejszemu incydentowi burzowemu specjalną dyskusję. Zawsze w takich przypadkach coś jest na rzeczy i możemy mieć do czynienia z silniejszymi burzami.

burze

Według prognoz Stowarzyszenia ESTOFEX najgroźniej będzie na granicy Niemiec i Francji oraz w południowej i centralnej części Niemiec. Prognoza wydana przez Estofex nie daje na dziś bardzo silnych zjawisk burzowych. W kolejnych dniach burzowa aura przesuwała będzie się w kierunku Polski.