Potężny upał i burze na koniec lipca. Piątek najgorętszym dniem w roku w Europie?

Końcówka lipca przyniesie potężne upały w wielu krajach Europy. Gorące, upalne powietrze dotrze nawet tam, gdzie upalnie bywa rzadko. Przykładowo upalnie zrobi się na Wyspach Brytyjskich co normą nie jest.

upał

Wszystko za sprawą napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza na zachód i do centrum naszego kontynentu. Ekstremalnie gorące powietrze wleje się na kontynent z południa Europy i Afryki Północnej. Skutkowało to będzie upałem praktycznie w całej Europie Zachodniej i Centralnej. Niestety do Polski gorące, zwrotnikowe powietrze nie dotrze już w lipcu stąd upałów spodziewamy się nad naszym krajem dopiero w pierwszych dniach sierpnia.

Wróćmy jednak do Europy Zachodniej, bo tam w dniu jutrzejszym zrobi się ekstremalnie gorąco. Przykładowo, na Wyspach Brytyjskich słupki rtęci wzrosną do nawet 32 stopni powyżej zera. W tym regionie Europy termometry rzadko przekraczają 30ki. Rekord historyczny dla Wielkiej Brytaniii to co prawda 35 stopni, ustanowiony w 1976 toku, lecz upał na Wyspach to zjawisko bardzo rzadkie.

Potężny upał zapanuje we Francji i Hiszpanii. Francuzi w ostatni dzień lipca zmagali będą się z temperaturami na poziomie 38 stopni Celsjusza. Jeszcze goręcej będzie w Hiszpanii, gdzie słupki rtęci przekroczą jutro 40 stopni. nie inaczej będzie we Włoszech, gdzie w okolicach Rzymu również nie wykluczone jest czterdzieści stopni na termometrach.

Gorące, upalne powietrze dotrze również do Niemiec zachodnich i środkowych. W tych regionach również temperatura wzrośnie ponad 30 stopni Celsjusza.

upał w Europie

Zasięg gorących, upalnych mas powietrza widać doskonale na mapach anomalii temperatury. Widać tu też, że na wschodzie Hiszpanii, we Francji oraz na Wyspach Brytyjskich temperatura w dniu jutrzejszym będzie nawet o 12 stopni wyższa od norm wieloletnich. To bardzo wysoka anomalia temperatury jak na okres letni.