Silne i niebezpieczne burze w Europie również dzisiaj

burze w europie

Od kilku dni w Europie Południowej dochodzi do rozwoju bardzo silnych zjawisk burzowych. Pisaliśmy o potężnej superkomórce, która nad Chorwacją przyniosła opady bardzo dużego gradu.

Od kilkudziesięciu godzin silne burze przechodzą nad Włochami, a także na Słowenii, Chorwacji oraz w Bosni i Hercegowinie. Poniższe zdjęcie ukazuje wspaniałe wyładowanie atmosferyczne nad Wenecją zarejestrowane w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Intense lightning over Venice, Italy on Saturday night.Photo by Enzo Retteler. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 4 sierpnia 2020

A to już niezrównany mistrz fotografii burzowej Marko Korosec, który uwiecznił superkomórkę burzową w północnych regionach Adriatyku.

W dniu dzisiejszym, 5 sierpnia dynamiczna i niebezpieczna pogoda znów prognozowana jest na południu kontynentu. Zjawiska burzowe pojawiać się dziś mogą na wschodzie i południu Włoch, a także na Bałkanach i w Grecji. Niektóre z dzisiejszych zjawisk burzowych mogą nieść groźną pogodę. Nie wyklucza się opadów dużego gradu (jak wczoraj na Chorwacji), czy uderzeń porywistego wiatru.

silne burze

Zjawiska burzowe w środę trwać mogą praktycznie przez całą dobę. Burze trwają od godzin porannych, z każdą godziną przybierać będą na intensywności, by szczyt aktywności osiągnąć po południu i w pierwszej części nocy z środy na czwartek. Już w chwili obecnej (a nie ma jeszcze 10 rano) coraz lepiej zorganizowany układ liniowy rozciąga się od Serbii przez Kosowo, Macedonię po zachodnie granice Grecji. Ten układ burzowy w kolejnych godzinach przynosić może poważne szkody wiatrowe na swej drodze.

silne burze w europie