Fala upałów wkroczy po przymrozkach. Nawet 35°C w Polsce. W tych dniach letni żar poleje się z nieba. Potem uderzą silne burze gradowe [POGODA]

Fala upałów pojawi się w czasie nowego tygodnia w Polsce. Okresami pogoda w wielu regionach stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

W ostatnich dniach znajdujemy się w strumieniu znacznie chłodniejszych mas powietrza, co wynikało z napływu powietrza arktycznego w najniższej warstwie troposfery. Co warto podkreślić występowały wyjątkowo niskie temperatury i pojawiły się przymrozki mimo drugiej dekady czerwca. Przed nami jednak silne ocieplenie.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 14.08.2024, 12 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa i 850 hPa i 700 hPa

silne ocieplenie i fala upałow w prognozach
Napływ powietrza arktycznego, ale od soboty w całym kraju czeka nas zmiana cyrkulacji atmosferycznej

Przymrozki w czerwcu, a potem pojawi się fala upałów w nowym tygodniu

Minione dwie noce były wyjątkowo zimne jak na czerwiec. Najchłodniejsza okazała się stacja amatorska w Witnicy (woj. lubuskie), gdzie przy gruncie na wysokości 5 cm temperatura spadła do -2.5°C. Natomiast w Wojkowicach (woj. śląskie) odnotowano -2.1°C. Natomiast w miejscowości Kucębów Dolny (woj. świętokrzyskie) na wysokości 2 m zmierzono 0°C, lecz przy gruncie z pewnością wystąpiła ujemna temperatura powietrza. Aczkolwiek w Łodzi, Pile i Zakopanem zmierzono 1°C na stacjach IMGW-PIB.

Polecamy: Burze wrócą po krótkiej przerwie. W tych regionach uderzą ulewy, grad i silny wiatr do 70 km/h w Polsce [MAPY]

Co warto podkreślić ponownie najniższe wartości na termometrach odnotowały prywatne stacje meteorologiczne i agrometeorologiczne wchodzące w skład sieci EDWIN. Poniższy pomiar pochodzi z Witnicy w woj. lubuskim, gdzie w nocy z 13/14 czerwca 2024 r. temperatura przy gruncie spadła do -1.9°C. Takie wartości wskazał termistor NTC, lecz zostało to dodatkowo potwierdzone przez 4-przewodowy PT1000.

mróz w kraju
Mróz przy gruncie minionej nocy w Witnicy. Temperatura 13/14 czerwca 2024 r. spadła do blisko -2 stopni

Między innymi odczyt z termometru wyposażonego w dokładną i szybko reagującą 4-przewodową sondę rezystancyjnego PT1000 z Witnicy potwierdziły zmierzoną wielkość fizyczną przez termistor NTC na wysokości 5 cm.

przymrozek w Witnicy
Odczyt z termometru rezystancyjnego o świcie w Witnicy (fot. nadesłane)

Przymrozek możliwy na Podhalu. Kolejne noce już bez ujemnej temperatury. Fala upałów w nowym tygodniu

Sugerowaliśmy w minionych dniach, że temperatura w sprzyjających warunkach spadnie w okolice -2/0°C. Szczególnie w obszarach pogodnego nieba, niskiej wilgotności powietrza, marginalnej prędkości wiatru oraz poza aglomeracjami miejskimi, gdzie nie oddziałuje miejska wyspa ciepła. Oficjalnie na żadnej stacji synoptycznej IMGW-PIB nie odnotowano przymrozka, lecz nie oznacza, że on nie wystąpił. Silnym spadkom temperatury sprzyjał napływ przetransformowanego powietrza pochodzenia arktycznego. Mróz pojawił się nie tylko w zagłębieniach terenu, ale także w obszarach o stosunkowo płaskim terenie w czasie radiacyjnych nocy.

Niewykluczone, że jeszcze tej nocy na zdecydowanie mniejszym obszarze Polski pojawią się przygruntowe przymrozki. Szczególnie w rejonie Podhala, głównie w tzw. zastoiskach chłodu w czasie radiacyjnej nocy. Największe szanse na przymrozki będą na wysokości 5 cm w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Prognozowana temperatura na wysokości 5 cm w godzinach porannych, 15 czerwca 2024 r. na obszarze Małopolski według modelu SWISS-HD

mróz w Polsce
Mróz przy gruncie możliwy w rejonie Podhala w drugiej połowie nocy

Zmieni się cyrkulacja atmosferyczna w weekend, nie zabraknie opadów i burz

Dobiega jednak kilkudniowy okres z bardzo niskimi temperaturami w całym kraju. Już od weekendu zacznie zmieniać się cyrkulacja atmosferyczna, faworyzując napływ cieplejszych mas powietrza. Zaczną docierać do nas znacznie cieplejsze masy powietrza z południa Starego Kontynentu. Dlatego będzie szansa na pojawienie się fali upałów. Już na początku nowego tygodnia jest szansa na pierwszy upał w tym roku oraz możliwość wystąpienia nocy tropikalnych. Druga połowa czerwca zacznie więc odrabiać termiczne straty. Jeśli prognozy NWP nas nie zawiodą, to będziemy mieli fale upałów. Wzrośnie okresami i miejscami wilgotność powietrza, co w gorącym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego sprzyjać ma rozwojowi silnych burz. Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne pojawią się w czasie wypierania gorącego, wilgotnego i chwiejnego powietrza z południa i południowego zachodu. Najwyższe temperatury wystąpią w naszym kraju pomiędzy 18 a 22 czerwca 2024 r. Wówczas na termometrach będzie nawet 30-35°C na przeważającym obszarze Polski. Prognozy te jeszcze ulegają zmianom i wkrótce podamy kolejne informacje.

Fala upałów możliwa na przełomie wiosny i lata kalendarzowego w Polsce. Będą także silne burze

Źródło: Fanipogody.pl, wetter3.de, meteologix.com