Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front ciepły przyniesie groźne opady marznące w Polsce. Potem gwałtownie uderzy wichura i burze z wiatrem do 100 km/h

silna śnieżyca

dynamiczna pogodaFront ciepły namiesza w pogodzie. Będzie gwałtowne uderzenie wichury i burze z wiatrem do około 100 km/h. Silny sztorm wystąpi na Bałtyku. Wcześniej pojawią się opady marznące, które zaczną występować na północy Polski już w drugiej części nocy.

Groźna pogoda w Polsce

Zapowiadamy od kilku dni, że druga połowa tygodnia minie pod znakiem dynamicznych i szybkich zmian pogody. Warunki pogodowe stwarzać mają realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Zachowajmy ostrożność na drogach oraz unikajmy parkowania pojazdów pod drzewami. Dojść może również do utrudnień komunikacyjnych na kolei, drogach i portach komunikacyjnych, gdzie samoloty mogą być przekierowywane na lotniska zapasowe. Dlatego statki powietrzne lądować mogą w miejscach, gdzie warunki okażą się bardziej sprzyjające do wykonywania bezpiecznych startów i lądowań.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.11.2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Front ciepły jutro nad Polską

Najgroźniejsze opady atmosferyczne pojawią się w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego, który w początkowej fazie przyniesie śnieg, jaki zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, a gdzieniegdzie może padać początkowo nawet deszcz lodowy.

Na drogach zrobi się niebezpiecznie ślisko, gdyż opady marznąć będą w kontakcie z wychłodzonym podłożem przy ujemnej temperaturze. Co więcej na drogach i chodnikach zrobi się niebezpieczna szklanka. Wzrośnie ryzyko kontuzji na chodnikach i groźnych upadków, ale także wypadków komunikacyjnych oraz kolizji. Może nawet dochodzić do karamboli na oblodzonej drogach. Opoźnienia pojawić mogą się również na kolei, gdzie oblodzeniu ulegać może sieć trakcyjna.

Prognoza zasięgu opadów nad Polską w drugiej połowie nocy z 22/23 listopada 2023 r. według SWISS-HD dla Polski

opady marznące
Opady marznące zaznaczone na czerwono

Szybka zmiana pogody

Już w drugiej połowie nocy nad Polskę zacznie wkraczać strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Początkowo zacznie zaznaczać się w pasie dzielnic północnych. Tuż przed strefą frontową zalegać ma chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Tuż za frontem szerokim strumieniem zacznie płynąć coraz cieplejsza masa polarnomorska. Z uwagi na charakterystykę frontu ciepłego dodatnia temperatura zacznie zaznaczać się początkowo w dolnych warstwach troposfery, ale przy ziemi w dalszym ciągu będzie ujemna. Dojdzie do tzw. inwersji frontowej, która występuje zwłaszcza na ciepłym froncie atmosferycznym. Najgroźniejsze zjawiska wystąpią na styku ciepłego i chłodnego powietrza począwszy od drugiej połowy nocy.

Prognoza zasięgu opadów marznących bliżej godzin porannych w czwartek według modelu SWISS-HD dla Polski

marznący deszcz
Śnieg i deszcz marznący

IMGW wskazuje, że opady marznące mogą objąć przeważający obszar Polski. Synoptycy PSHM wydali alerty pierwszego i drugiego stopnia przed opadami, które stanowić będą istotne zagrożenie dla ludzi. Nie można wykluczyć, że miejscami opady marznące występować mają do drugiej części czwartkowego dnia. Będą masowe oblodzenia dróg i chodników. Przy ujemnej temperaturze padać ma nie tylko mżawka, ale także słaby i umiarkowany deszcz, co w kontakcie z wychłodzonym podłożem pogorszy drastycznie warunki do poruszania się pojazdami oraz pieszo.

Zobacz też: Wichura coraz bliżej

Prognoza zasięgu opadów marznących o poranku w czwartek według modelu SWISS-HD dla Polski

marznące opady
Opady marznące w Polsce

Front ciepły odsunie przejściowo powietrze arktyczne z Polski

Tuż przed czołem ciepłego frontu atmosferycznego zalegać ma zimne powietrze arktyczne, które stopniowo wypierane będzie z Polski na wschód. Doskonale widać, że dodatnia temperatura występować ma początkowo na wysokościach izobarycznych 925 hPa i 850 hPa, natomiast przy ziemi początkowo będzie ujemna temperatura. Początkowo padać ma śnieg i deszcz ze śniegiem, przechodząc z biegiem czasu w deszcz marznący powodujący gołoledź.

Prognoza temperatury dla wysokości 850 hPa, 6 UTC według modelu ECMWF dla Polski

front ciepły
Niebezpieczna aura w Polsce

Groźna pogoda w Polsce. Niebezpieczny front ciepły

Front ciepły odsunie się jutro w drugiej części dnia z Polski. Jednak ciepły sektor niżu będzie szybko zamykany przez chłodny front atmosferyczny, który przemieszczać ma się przez Polskę w drugiej części czwartkowego dnia, za którym zaczną spływać coraz chłodniejsze masy z północy. Na chłodnym froncie możliwe są opady deszczu i liniowa formacja konwekcyjna z wyładowaniami atmosferycznymi schodząca z północy na południe. Najgroźniejsze warunki do jazdy wystąpią na północy, centrum i wschodzie, ale także na zachodzie i południu. Teoretycznie opady marznące mogą wystąpić w całej Polsce.

Prognoza zasięgu opadów marznących w pierwszej części czwartkowego dnia według SWISS-HD dla Polski

front ciepły przyniesie groźną pogodę
Front ciepły przyniesie opady marznące

Prognoza zasięgu opadów marznących w drugiej części dnia według modelu SWISS-HD dla Polski

front ciepły w Polsce
Opady marznące w zasięgu ciepłego frontu

Już jutro podamy kolejne informacje o groźnej pogodzie, która wpłynie również na nasze samopoczucie, gdyż ciśnienie spadnie o nawet 30-40 hPa do piątkowego popołudnia, powodując wichurę i groźną pogodę.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz