Wichura coraz bliżej. Wiatr do 150-170 km/h, do tego ulewy, śnieg oraz burze śnieżne

Wielkimi krokami zbliża się do nas załamanie pogody, a wraz z nim silna wichura w kraju i regionie. We wpisie sprawdzimy jak silny wiatr widzą najnowsze prognozy pogody oraz jakie jeszcze groźne zjawiska czekają nas podczas kolejnej doby w kraju i regionie.

Wichura w Polsce. Czym będzie spowodowana?

Pamiętamy, że silny wiatr zawsze związany jest z dużą różnicą ciśnienia na dość małym obszarze. Dlatego też spójrzmy na mapę synoptyczną Europy na czwartek z naniesionymi izobarami.

Silna wichura w regionie. Gęsto ułożone izobary
Gęsto ułożone izobary. Silna wichura w regionie

Izobary to linie łączące ze sobą punkty o takiej samej wartości ciśnienia. Im izobary ułożone są bliżej siebie, tym różnica ciśnienia jest większa, a co za tym idzie, silniejsza jest wichura w danym regionie. Nad Skandynawią w dniu jutrzejszym obserwujemy centrum głębokiego, rozległego niżu barycznego. Ciśnienie w jego centrum spada w okolice 970 hPa. Niecałe 1500 km na południowy zachód widzimy silny wyż z ciśnieniem ponad 1030 hPa. To bardzo duża różnica ciśnienia na dość małym obszarze. Dlatego też prognozy wiatru dla regionu wyglądają niepokojąco.

Wichura w regionie będzie silna
Silna wichura w regionie

Powyżej prognoza siły wiatru na czwartek dla Europy. Widzimy, że najsilniejsza wichura panowała będzie wzdłuż zachodnich wybrzeży Skandynawii.

Bardzo silna wichura w Europie

Do powyższych, doskonałych warunków wiatrowych dołożyć należy silny prąd strumieniowy jaki obserwowany będzie w regionie na koniec tygodnia. Jednak zanim napiszę w jaki sposób wpłynie to również na pogodę w naszym regionie w piątek, zostańmy jeszcze na moment w Europie.

Silna wichura. Prąd strumieniowy w regionie

Powyżej wspominałem, że najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się wzdłuż zachodniego wybrzeża Skandynawii. Wichura rozpędzała będzie się tu na otwartym morzu, dlatego też siła wiatru dochodzić może w tym regionie do nawet 140 km/h. Daleko od lądu, między Skandynawią, a Grenlandią porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Na mapach porywów wiatru widać nawet wartości sięgające 170 km/h. W centrum potężnej zawieruchy znajdą się Islandia, czy Wyspy Owcze. Jednak mieszkańcy tych wysp są do silnych wiatrów raczej przyzwyczajeni. Spójrzmy zatem na animację prognoz wiatru dla Europy. Doskonale oddaje ona przebieg silnego incydentu wiatrowego w Europie.

Potężna wichura w Europie

Widzimy tu, że silny wiatr szalał będzie na północy Europy już w dniu dzisiejszym. Następnie w czwartek niż przesunie się już nad Bałtyk. Dlatego też strefa najsilniejszego wiatru wkroczy do naszego kraju. Przeczytaj również: Silny atak zimy w regionie i w Polsce

Nie tylko silny wiatr. Groźna pogoda w drugiej połowie tygodnia

Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w Polsce w czwartek. Początkowo w dzielnicach północnych, w kolejnych godzinach dnia również w centrum i na południu wichura będzie wzmacniać się z każdą godziną.

Najsilniejsza wichura pojawi się w Polsce w czwartek
Wichura w Polsce 90-100 km/h w czwartek

Widzimy, że porywy wiatru najsilniejsze będą w czwartek na północy kraju. Wichura sięgać może na nizinach na północy kraju 90-100 km/h. To jest już wiatr, który powodować może szkody. Równie mocno powieje w górach w nocy z czwartku na pitek. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru przekraczać będą 70 km/h. Uważajmy więc na pogodę w czwartek. W wielu regionach wiatr może być groźny. A to nie wszystko. Wraz z nasuwaniem się niżu nad Morze Bałtyckie, nad nasz kraj i region nasunie się strefa intensywnych opadów zimowych. O silnej śnieżycy w regionie pisałem już wczoraj. Warto jest dodać, że opadów śniegu spodziewamy się na krańcach północno wschodniej Polski. Jednak na północy, w centrum i na wschodzie prawdopodobnie padał będzie deszcz. W wielu regionach będzie to deszcz marznący.

Groźna pogoda w Polsce w najbliższym czasie
Groźna pogoda w Polsce w najbliższym czasie

Podsumowując, już dziś silna wichura rozkręca się na północy Europy. Wiatr na zachód od Skandynawii wiał będzie z prędkością do 170 km/h. W czwartek niż zacznie wpływać na pogodę w naszym kraju. Z każdą godziną wiatr będzie się nasilał. Do tego dojdą opady zimowe. Na wschodzie w czwartek padał będzie śnieg, w pasie od Pomorza po Lubelszczyznę spodziewamy się opadów marznących. W piątek w Polsce możliwe są burze śnieżne. Weekend powinien przynieść nam powrót do zimowych klimatów.