Gdzie jest burza, poniedziałek 20 maja 2024. Grzmi w wielu regionach Polski

Zgodnie z prognozami, nad Polską rozwijają się burze. Pomimo wczesnego popołudnia nad krajem notujemy ponad 5000 wyładowań doziemnych w godzinę. A aktywność konwekcyjna z każdą godziną będzie rosła. Sprawdźmy gdzie jest burza nad Polską oraz gdzie grzmiało będzie do końca dnia (a nawet w nocy).

Gdzie jest burza? Sytuacja synoptyczna. Warunki konwekcyjne we wtorek nad Polską

Nasz kraj znajduje się pod wpływem niżu. Nad krajem rozciąga się strefa zbieżności wiatru i to właśnie zbieżności wiatru są i będą dziś głównym wspomagaczem rozwoju komórek burzowych.

Strefa zbieżności wiatru nad Polską. Gdzie jest burza ?
Gdzie jest burza? Strefa zbieżności wiatru nad Polską

Dodatkowo, prócz zbieżności wiatru, które będą występowały dziś zwłaszcza na północy Polski, nad krajem zalega ciepłe, dość wilgotne powietrze o cechach morskich. Podniesiona wodność troposfery, dość niski przepływ powietrza. To są warunki sprzyjające przede wszystkim wydajnym opadowo burzom. Pojedyncze komórki burzowe mogą przynosić nawet 25-30 mm wody na metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę, że burz nad danym obszarem przechodzić może podczas dzisiejszej doby kilka, sumy opadowe mogą być naprawdę spore.

Burze mają dziś dobre warunki do generowania większej ilości wyładowań
Ciepłe masy powietrza w wyższych partiach troposfery

Powyżej temperatura mas powietrza z wyższych partii troposfery. Widzimy, że napływają do nas ciepłe masy powietrza. Nawet w wyższych partiach troposfery. Oznacza to, że dzisiejsze burze mogą mieć podwyższoną aktywność elektryczną.

Gdzie jest burza nad Polską? Stan na godzinę 13.00

Zgodnie z prognozami konwekcja w Polsce rozpoczęła się już przed południem. Gdy przygotowuję dla Was ten wpis mamy godzinę 13. Nad krajem pada już mnóstwo wyładowań atmosferycznych, aczkolwiek przyznać należy, że konwekcja ma wczesnym popołudniem mocno niezorganizowany charekter.

Gdzie jest burza nad Polską. Wtorek 20 maja wczesne popołudnia
Gdzie jest burza nad Polską. Wtorek 20 maja, godzina 13

Powyżej zrzut ekrany z detektora wyładowań Blitzortung. Widać tu gdzie jest burza. Obecnie najmocniej grzmi na północy Wielkopolski. Na północ od Poznania obserwujemy przynajmniej trzy bardzo aktywne burze dające dużo wyładowań atmosferycznych. Aktywne komórki konwekcyjne znajdują się również na południu Lubelszczyzny. Wskutek wspomagania topografii terenu grzmi również na Podhalu. Pojedyncze, niezorganizowane burze pojawiają się na całej ścianie wschodniej. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ostrzeżenia meteorologiczne w wielu regionach Polski

Ostrzeżenia przed groźną również w kolejnych godzinach i dniach

Rozwój konwekcji wczesnym popołudniem we wtorek to dopiero początek groźnej pogody, jaka przed nami. Grzmiało w kraju będzie również w kolejnych godzinach. Środa przyniesie nam jeszcze silniejsze załamanie, pogody jednak to temat na inny wpis. Tutaj sprawdzamy, gdzie jest burza nad Polską i gdzie zagrzmi w kolejnych godzinach.

Gdzie burze mogą wystąpić nad Polską do końca dnia i w pierwszej części nocy?
Gdzie burza nad Polską może wystąpić do końca dnia ?

Powyżej mapa z porannej prognozy konwekcyjnej wydanej przez kolegów z Polskich Łowców Burz. Widzimy, że na mapie jako obszar z potencjalnymi burzami zaznaczono cały obszar kraju. Oznacza to, że we wtorek do wieczora zagrzmieć może praktycznie w każdym miejscu w kraju. Podwyższony stopień ostrzeżeń wydano dla południa Polski (Małopolska, Podkarpacie) oraz dla pasa centralnego kraju od Wielkopolski, przez Kujawy, północ Mazowsza, po Podlasie. To właśnie na tych obszarach w dniu dzisiejszym burze mogą być najsilniejsze. Nie oznacza to, że w innych regionach Polski pogoda nie może być niebezpieczna. Pamiętajmy, że burze to bardzo groźne zjawisko. Zawsze. Życzę Wam spokojnej drugiej połowy dnia. Tymczasem ja łapię za aparat, statyw i uciekam na polowanie.