Głęboki niż „Mirella” uderzy w Polskę. Cyklon z wiatrem nawet 100 km/h. Opady i burze w kraju są możliwe

Głęboki niż „Mirella” uderzy w Polskę. Cyklon z wiatrem nawet 100 km/h na północy. Opady i burze w kraju są prawdopodobne. Sprawdzamy, jak wyglądają najświeższe prognozy modeli pogodowych.

Głęboki niż wpłynie na warunki pogodowe w Polsce

Zgodnie z prognozami na początku bieżącego tygodnia zaczynamy obserwować odbudowę cyrkulacji zachodniej. Pierwszy z serii niżów atlantycki przyniesie pogorszenie pogody już w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. Towarzyszyć mają temu wirowi niżowemu opady deszczu i mieszane związane ze strefami frontów atmosferycznych.

Jest to typowy niż wchodzący w skład cyrkulacji atlantyckiej. Kilka dni temu powstał nad Atlantykiem Północnym, następnie przeszedł w rejonie Wysp Brytyjskich oraz Morza Północnego. Już w ciągu mijającej doby zacznie lokować się nad wodami Morza Bałtyckiego. Będzie mieć decydujący wpływ na warunki pogodowe w Polsce. Z uwagi na wzrastanie poziomego gradientu ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu pojawi się silny wiatr. Zaobserwujemy wyraźny spadek ciśnienia, dlatego, że niż znajdzie się blisko naszego kraju. W wielu regionach pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, punktowo i przejściowo mokrego śniegu.

Sytuacja synoptyczna na 4.04.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD wraz z nazwami nadanymi przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina

niż z systemem frontów

Głęboki niż i system frontów atmosferycznych nad Polską

Niż ten ulega w dalszym ciągu coraz silniejszej cyklogenezie. Wzrost prędkości wiatru w kraju zacznie być obserwowany z biegiem dnia w poniedziałek. Szczególnie w dzielnicach północnych, które znajdą się najbliżej centrum cyklonu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych. Szczególnie groźna pogoda panować ma nad polskim morzem oraz w Sudetach, gdzie porywy przekraczać mogą 100 – 130 km/h. Silny wiatr wystąpi również na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, częściowo w woj. wielkopolski, jak i też na Ziemi Lubuskiej oraz na Warmii i Mazurach. Porywy wiatru sięgnąć mogą w tych regionach od 60 km/h do 95 km/h. Nad samym morzem powyżej 100 km/h. Głęboki niż przyniesie miejscami wichurę. Zwłaszcza na północy i zachodzie. Możliwe są szkody i przerwy w dostawach energii elektrycznej.

https://youtu.be/f8ysF81p0GA

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 4.04.2022, 00Z do 6.04.2022 według modelu GFS

silny wiatr w Polsce

Podczas nadchodzącej nocy wir niżowy wraz z systemem frontów atmosferycznych przemieszczać ma się na wschód. Ulokowany ma być on nad wodami Morza Bałtyckiego. Wyraźny wzrost prędkości wiatru spowodowany będzie przechodzeniem zatoki niżowej i frontów atmosferycznych w związku z obecnością głębokiego niżu na północ od Polski.

Wyliczana maksymalna prędkość wiatru na okres od 4.04.2022, 00Z do 6.04.2022, 15 UTC według modelu ICON

Głęboki niż "Mirella" uderzy w Polskę. Cyklon z wiatrem nawet 100 km/h. Opady i burze w kraju są możliwe

Pojawią się opady deszczu, mieszane i mokrego śniegu. Na coraz większym obszarze Polski obserwowany będzie wyraźny wzrost prędkości wiatru. Głęboki niż już w drugiej części dzisiejszego dnia oraz w nocy znajdzie się nad Bałtykiem.

Prognoza ciśnienia i geopotencjału na 5.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

głęboki wir niżowy nad Bałtykiem

Wietrzny również zapowiada się wtorek, gdyż różnica ciśnienia w naszej części Europy będzie duża. Prędkość wiatru w porywach sięgnie wtedy od 45 km/h do 80 km/h. Lokalnie silny wiatr może spowodować szkody, zmuszając strażaków do interwencji. W kolejnych dniach pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji strefowej, zatem dynamika w pogodzie będzie duża. Nie zabraknie częstych opadów, a nawet pojawiać mogą się lokalne burze.

Orientacyjna prognoza porywów wiatru na okres od 4.04.2022, 00Z do 6.04.2022, 07 UTC według francuskiego ARPEGE