Głęboki niż baryczny Filomena namiesza w pogodzie. Będzie wichura, opady i burze. Znamy regiony zagrożone

Głęboki niż baryczny z rodowodem atlantyckim namiesza w pogodzie. Będzie wichura na zachodzie Europy. Możliwe są również burze. Sprawdzamy, jak wyglądają prognozy różnych ośrodków meteorologicznych.

Cyrkulacja strefowa jest bardzo aktywna

Na Oceanie Atlantyckim formują się w dalszym ciągu głębokie niże baryczne, których trajektoria skierowana jest w kierunku kontynentu europejskiego. Cyklony atlantyckie stacjonują głównie na zachodzie, północnym zachodzie Starego Kontynentu. Dlatego też sprowadzają do Europy, w tym również do Polski bardzo ciepłe masy powietrza. Wygląda na to, że kolejny niż o imieniu Filomena spowoduje intensywną adwekcje ciepła począwszy od wtorku po wschodniej stronie wiru niżowego. Już dziś przez Wyspy Brytyjskie i zachodnią część Europy przechodzi front ciepły. Tuż za nim w pewnej odległości podąża front chłodny.

Prognoza pola ciśnienia na 8 listopada 2022, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według europejskiego modelu ECMWF

niż atlantycki sprowadzi wichurę
Głęboki niż przyniesie wichurę w kolejnych godzinach

Burze, silny wiatr i opady związane z głębokim niżem Filomena

Z tym głębokim niżem barycznym w kolejnych godzinach będą związane umiarkowane, okresowo silne opady atmosferyczne, porywisty wiatr, a nawet lokalne burze. Szczególnie niebezpieczna pogoda panować ma w kolejnych kilkudziesięciu godzinach na Wyspach Brytyjskich, groźna sytuacja pogodowa zaznaczy się również w zachodniej części Francji oraz na obszarze Portugalii. Niż ten co prawda nie przyniesie wichury w Polsce, ale realnie wpłynie na warunki atmosferyczne, sprowadzając bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu o cechach polarnomorskich. Na termometrach szczególnie w zachodniej, południowo zachodniej części naszego kraju zobaczymy nawet 15°C/17°C. Szczególnie w okresie od wtorku do czwartku – wynika to z prognoz europejskiego modelu ECMWF, jak i też amerykańskiego modelu GFS.

Prognozowana temperatura na 8 listopada 2022, 12 UTC według modelu ECMWF

zmiana pogoda w Polsce, ocieplenie
Temperatura znacznie powyżej normy dzięki temu w Polsce

Z najnowszych zobrazowań satelitarnych, danych ze stacji synoptycznych wynika, że nad Europę Zachodnią nadciąga głęboki niż, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego otrzymał imię Filomena. We wtorek, w drugiej części dnia front ciepły tego niżu opuści nasz kraj. Cała Polska będzie w tzw. ciepłym wycinku głębokiego atlantyckiego cyklonu. Oznaczać ma to napływ bardzo ciepłej masy powietrza jak na koniec 1 dekady listopada z południowego zachodu. Z najwyższymi temperatura na zachodzie, południowym zachodzie i południu. Najniższymi na północnym wschodzie.

Prognoza sytuacji barycznej na 8 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

ciepły front nad Polską, wichura nad Europą Zachodnią
Front ciepły przejdzie przez Polskę

Głęboki niż baryczny wpłynie również na pogodę w Polsce, ale wichury u nas nie będzie

Dziś w pierwszej części nocy ten głęboki niż baryczny lokuje się na zachód, północny zachód od Wysp Brytyjskich. Ciśnienie atmosferyczne w centrum cyklonu spadło do 968 hPa. Niż ten z każdą kolejną godziną będzie zbliżał się północno zachodniej części Europy. Z prognoz modeli numerycznych wynika, że ciśnienie w niżu może obniżyć się nawet do 959-963 hPa. Jest to wieloośrodkowy wir niżowy z frontami atmosferycznymi. Szczególnie dynamiczna pogoda panuje dziś miejscami na zachodzie, północnym zachodzie Europy. Jednak kulminacyjna faza załamania pogody na tym obszarze przypadnie na drugą część nocy z poniedziałku na wtorek oraz jutrzejszy dzień. Nie można wykluczyć, że pojawią się w obrębie chłodnego frontu chłodnego zjawiska burzowe z silnym wiatrem. Burze możliwe są również za frontem chłodnym, w świeżej, wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnego. Ten głęboki niż baryczny zacznie się wypełniać w środę pomiędzy Wyspami Brytyjskimi a Islandią.

Głęboki niż u wybrzeży Wysp Brytyjskich. Prognoza pola ciśnienia, opadów i zachmurzenia na 8 listopada 2022, 00 UTC dla Europy Północno-Zachodniej i obszarów przyległych według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda na zachodzie, północnym zachodzie
Niżowa pogoda na Wyspach Brytyjskich

Prędkość wiatru w zasięgu konwekcji może przekraczać 100-120 km/h

Z uwagi na zaostrzenie się poziomego gradientu ciśnienia, przechodzenie ostrzejszej zatoki niżowej i burz, nie można wykluczyć porywów wiatru sięgających 70-120 km/h. Szczególnie silne porywy wiatru mogą zostać zaobserwowane w rejonie występowania konwekcji i burz, gdyż pęd powietrza ma mieć tendencje do schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi. Głęboki niż baryczny o imieniu Filomena wpłynie na pogodę m.in na Islandii, Wyspach Brytyjskich, sięgnie również zachodniej części Francji oraz częściowo Półwyspu Iberyjskiego. Jego wpływ na pogodę odczują również mieszkańcy północnej Europy. Szczególnie na obszarze północnej Norwegii i Szwecji zdarzyć mogą się opady o charakterze zimowym.

Głęboki niż przyniesie wichury w kolejnych godzinach. Prognozowane porywy wiatru według niemieckiego modelu ICON na 7 listopada 2022, 21 UTC dla Wysp Brytyjskich

Głęboki niż baryczny. Prognoza porywów wiatru na 8 listopada 2022, 00 UTC dla Wysp Brytyjskich według modelu ECMWF

głęboki niż i załamanie pogody
Wichura na terenie Europy Północno-Zachodniej

W wielu regionach pod koniec 1 dekady listopada temperatura wyższa niż zazwyczaj

Cyrkulacja cyklonalna w niżu spowoduje napływ cieplejszego powietrza z południowego zachodu począwszy od wtorku. W niżu barycznym cyrkulacja jest odwrotna do ruchu wskazówek zegara. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie na okres od 8.11.2022 do 9.11.2022. Najwyższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy zachodniej, południowo zachodniej i południowej części Polski. Temperatura w tym okresie będzie wyższa o nawet 3-6 stopni od normy wieloletniej (1991-2020) dla tego konkretnego okresu. W okolicach 10-11 listopada znajdziemy się przejściowo w chłodniejszej masie powietrza za frontem chłodnym. Jednak głębsze ochłodzenie możliwe dopiero w drugiej połowie miesiąca. Wówczas nocami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są częstsze przymrozki. Na opady śniegu na nizinach i wyżynach poczekamy do przełomu drugiej i trzeciej dekady, bądź pojawią się dopiero w 3 dekadzie miesiąca.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów według europejskiego modelu ECMWF

głęboki niż sprowadzi ocieplenie
Wysoka anomalia pod koniec 1 dekady listopada w Polsce

Dynamiczna cyrkulacja strefowa szybko nie ustąpi w kolejnych tygodniach. Będą formować się kolejne głębokie niże z rodowodem atlantyckim

Z prognoz numerycznych wynika, że na Atlantyku w kolejnych tygodniach formować będą się następne niże baryczne. Wykształcać mają one własne układy frontalne. Dlatego też często na obszarze Europy Zachodniej, jak i też Północno-Zachodniej pojawiać będą się duże wahania ciśnienia, opady atmosferyczne, a nawet zjawiska burzowe. Do wielu krajów w Europie sprowadzać będą jednak ciepłe masy powietrza. Okresy chłodu i przymrozków nie powinny być długie w listopadzie na obszarze Polski.

Głęboki niż w pobliżu Wysp Brytyjskich. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 8 listopada 2022, 12 UTC dla Europy Północno-Zachodniej według modelu ECMWF

głęboki niż baryczny u wybrzeży europy
Głęboki cyklon przyniesie załamanie pogody

Silny wyż pojawi się pod koniec tygodnia nad Polską

W okolicach weekendu nad Polską może pojawić się silny antycyklon z ciśnieniem w okolicach 1038-1040 hPa. Do połowy miesiąca temperatura ma być wyższa niż zazwyczaj. Nocne i poranne przymrozki możliwe są zwłaszcza pod koniec tygodnia w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Jednak nie można wykluczyć, że wyż nie zawsze i wszędzie zapewni pogodną aurę, ale też uchroni przed listopadowymi przymrozkami. W listopadzie z klimatologicznego punktu widzenia często doświadczamy zgniłych antycyklonów. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Wstępna prognoza pola ciśnienia z widocznym antycyklonem, którego centrum przez pewien okresu czasu może znaleźć się nad Polską na 12 listopada 2022, 12Z

silny wyż sięgnie polski
Wyż pod koniec tygodnia może być silny

Fanipogody.pl