Gorące dni nadchodzą do Polski i pojawią się już w nowym tygodniu. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy
Dynamiczna pogoda i burze nad Polską
Po długim weekendzie majowym doświadczamy niskich temperatur i powszechnych przymrozków, które występują w czasie pogodnych nocny w wielu regionach Polski, co jest zasługą m.in adwekcji chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Co ciekawe zdarzają się one nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, ale na zdecydowanie mniejszym obszarze.
Niskie temperatury pozostaną z nami więc jeszcze przez kilka kolejnych dni, dodatkowo nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możemy spodziewać się przymrozków. Z biegiem drugiej połowy maja 2024 r. czeka nas istotny wzrost temperatury powietrza i ustąpienie nocnych oraz porannych przymrozków. Już w nocy z 11/12 maja 2024 r. temperatura przy gruncie miejscami spadnie do -6°C. W prognozach widnieje szansa na nawet 20-27°C podczas nowego tygodnia. Zaczną pojawiać się również częstsze opady i burze. W sobotę lokalne burze zgodnie z naszym porannym artykułem występują w pasie dzielnic zachodnich, czyli w zasięgu schodzącego na południe frontu chłodnego, za którym spływa świeży strumień powietrza arktycznego.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań Blitzortung
Na ogół w minionych dniach temperatura oscyluje w okolicach 15-21°C. Nie doświadczamy dni gorących. Miejscami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień nocami obserwujemy występowanie powszechnych przymrozków. Okres z ujemną anomalią temperatury utrzyma się do 13 maja 2024 w wielu regionach. Potem nocne i poranne przymrozki, jeśli się zdarzą do 15 maja 2024 r., prognozowane są na ograniczonym obszarze Polski. Cieplejszy okres synoptyczny rozpocznie się po zimnych ogrodnikach.
Prognozowana temperatura powietrza na 15 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Gorące dni i burze w Polsce
Bardzo dużo wskazuje, że temperatury zaczną więc rosnąć wraz z początkiem nowego tygodnia. Wówczas na termometrach zobaczymy nawet 20-26°C i to wielu regionach Polski. Zmieni się wtedy cyrkulacja atmosferyczna, co ma mieć związek z przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami. Zaczną docierać także do nas znacznie cieplejsze masy powietrza o coraz większej zawartości wilgoci i chwiejnej równowadze termodynamicznej, sprzyjając powstawaniu burz. Konwekcyjny charakter spowoduje, że będą one na ograniczonym obszarze. Przelotny i nierównomierny charakter opadów dominuje na ogół w półroczu ciepłym, co jest charakterystyczne m.in w naszych szerokościach geograficznych.
Zobacz też: Wichura zaskoczy Europę.
Prognozowana temperatura powietrza na 16 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Dodatnia anomalia temperatury powróci z nowym tygodniem
Wydaje się więc, że zmieni się sytuacja baryczna nad Starym Kontynentem i obszarami przyległymi. Napływ cieplejszych mas powietrza będzie spowodowany głównie ulokowaniem głębokiego ośrodka niżowego z rodowodem atlantyckim w rejonie Wysp Brytyjskich. Przeciwna cyrkulacja atmosferyczna do ruchu wskazówek zegara spowoduje adwekcje cieplejszych mas powietrza. Na wschodzie Europy w tym czasie znajdzie się wyż, utworzy się więc korytarz do napływu cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych. Ruch frontów atmosferycznych i zatok niżowych będzie więc wyraźny blokowany.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 16.05.2024 r. do 21.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Duży wzrost temperatury po weekendzie jest już przesądzony. Wystąpią więc gorące dni po dłuższej przerwie. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie w okolicach 15-22 maja 2024 r. W tym czasie termometry na przeważającym obszarze Polski pokażą nawet 20-26°C, a miejscami powyżej 27°C. Nieliczne dni w tym okresie charakteryzować będą się niższymi wartościami, ale z pewnością się zdarzą. Okresami dodatkowo zaznaczą się opady burzowe i intensywne więc zjawiska konwekcyjne. Zniknie więc ryzyko nocnych i porannych przymrozków, co zawdzięczać będziemy napływowi cieplejszych mas powietrza.
Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 11.05.2024 r. do 27.05.2024 r. według modelu GFS na przykładzie Warszawy
Więcej o pogodzie w kolejnych tygodniach już jutro w naszej cotygodniowej nowej pogodzie długoterminowej na 16 dni. Śledźcie nas na bieżąco.
Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, wetterzentrale.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC