Gorące dni sięgną Polski. Nawet 27 stopni. Prognozy pogody rozczarują osoby, które oczekują szybko większych opadów deszczu i burz

Gorące dni nadchodzą do Polski i pojawią się już w nowym tygodniu. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy

Dynamiczna pogoda i burze nad Polską

Po długim weekendzie majowym doświadczamy niskich temperatur i powszechnych przymrozków, które występują w czasie pogodnych nocny w wielu regionach Polski, co jest zasługą m.in adwekcji chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Co ciekawe zdarzają się one nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, ale na zdecydowanie mniejszym obszarze.

Niskie temperatury pozostaną z nami więc jeszcze przez kilka kolejnych dni, dodatkowo nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możemy spodziewać się przymrozków. Z biegiem drugiej połowy maja 2024 r. czeka nas istotny wzrost temperatury powietrza i ustąpienie nocnych oraz porannych przymrozków. Już w nocy z 11/12 maja 2024 r. temperatura przy gruncie miejscami spadnie do -6°C. W prognozach widnieje szansa na nawet 20-27°C podczas nowego tygodnia. Zaczną pojawiać się również częstsze opady i burze. W sobotę lokalne burze zgodnie z naszym porannym artykułem występują w pasie dzielnic zachodnich, czyli w zasięgu schodzącego na południe frontu chłodnego, za którym spływa świeży strumień powietrza arktycznego.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań Blitzortung

burze dziś w kraju
Burze nad Polską dziś

Na ogół w minionych dniach temperatura oscyluje w okolicach 15-21°C. Nie doświadczamy dni gorących. Miejscami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień nocami obserwujemy występowanie powszechnych przymrozków. Okres z ujemną anomalią temperatury utrzyma się do 13 maja 2024 w wielu regionach. Potem nocne i poranne przymrozki, jeśli się zdarzą do 15 maja 2024 r., prognozowane są na ograniczonym obszarze Polski. Cieplejszy okres synoptyczny rozpocznie się po zimnych ogrodnikach.

Gorące dni w kraju powrócą w drugiej połowie maja 2024 r.

Prognozowana temperatura powietrza na 15 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gorące dni możliwe
Gorące dni w kraju możliwe

Gorące dni i burze w Polsce

Bardzo dużo wskazuje, że temperatury zaczną więc rosnąć wraz z początkiem nowego tygodnia. Wówczas na termometrach zobaczymy nawet 20-26°C i to wielu regionach Polski. Zmieni się wtedy cyrkulacja atmosferyczna, co ma mieć związek z przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami. Zaczną docierać także do nas znacznie cieplejsze masy powietrza o coraz większej zawartości wilgoci i chwiejnej równowadze termodynamicznej, sprzyjając powstawaniu burz. Konwekcyjny charakter spowoduje, że będą one na ograniczonym obszarze. Przelotny i nierównomierny charakter opadów dominuje na ogół w półroczu ciepłym, co jest charakterystyczne m.in w naszych szerokościach geograficznych.

Zobacz też: Wichura zaskoczy Europę. 

Prognozowana temperatura powietrza na 16 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gorące dni
Gorące dni w drugiej połowie maja 2024 r., ale do początku 3 dekadym miesiąca upału nie przewidujemy. Najcieplej będzie na zachodzie i południu

Dodatnia anomalia temperatury powróci z nowym tygodniem

Wydaje się więc, że zmieni się sytuacja baryczna nad Starym Kontynentem i obszarami przyległymi. Napływ cieplejszych mas powietrza będzie spowodowany głównie ulokowaniem głębokiego ośrodka niżowego z rodowodem atlantyckim w rejonie Wysp Brytyjskich. Przeciwna cyrkulacja atmosferyczna do ruchu wskazówek zegara spowoduje adwekcje cieplejszych mas powietrza. Na wschodzie Europy w tym czasie znajdzie się wyż, utworzy się więc korytarz do napływu cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych. Ruch frontów atmosferycznych i zatok niżowych będzie więc wyraźny blokowany.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 16.05.2024 r. do 21.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

gorące dni w kraju
Zmiana pogody i gorące dni nad Polską

Duży wzrost temperatury po weekendzie jest już przesądzony. Wystąpią więc gorące dni po dłuższej przerwie. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie w okolicach 15-22 maja 2024 r. W tym czasie termometry na przeważającym obszarze Polski pokażą nawet 20-26°C, a miejscami powyżej 27°C. Nieliczne dni w tym okresie charakteryzować będą się niższymi wartościami, ale z pewnością się zdarzą. Okresami dodatkowo zaznaczą się opady burzowe i intensywne więc zjawiska konwekcyjne. Zniknie więc ryzyko nocnych i porannych przymrozków, co zawdzięczać będziemy napływowi cieplejszych mas powietrza.

Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 11.05.2024 r. do 27.05.2024 r. według modelu GFS na przykładzie Warszawy

gorące dni w kraju
Gorące dni na horyzoncie również według wiązek z modelu GFS

Więcej o pogodzie w kolejnych tygodniach już jutro w naszej cotygodniowej nowej pogodzie długoterminowej na 16 dni. Śledźcie nas na bieżąco.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, wetterzentrale.de