Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gorące powietrze wkracza do Polski. Ile pokażą termometry we wtorek?Z prognoz modeli numerycznych wynika, że to ostatnie tak ciepłe dni września. Warto je więc zatem wykorzystać, ponieważ już od piątku do Polski z północnego-zachodu wchodzić ma front chłodny w osi mocno pogłębionej zatoki niżowej.

Rozkład pola ciśnienia spowodował zmianę kierunku napływu powietrza na południowo-zachodni. Jesteśmy pomiędzy rozległą bruzdą niżowa rozciągająca się nad północną częścią Starego Kontynentu, w której ulokowane są liczne układy niskiego ciśnienia, na peryferiach długiej fali górnej przemieszcza się ex-formacja tropikalna o imieniu „HELEN”, która niedawno była huraganem drugiej kategorii. Obecnie jest niżem barycznym umiarkowanych szerokości geograficznych. Na południowy-zachód od Polski, w rejonie Morza Czarnego ulokowane jest centrum wyżu.

Znajdujemy się pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi, dlatego zaczyna napływać do nas coraz cieplejsze powietrze z południowego-zachodu.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 18.09.2018 r. godzina 12Z

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.09.2018 r. godzina 12 UTC wraz z położeniem frontów atmosferycznych

Ile pokażą termometry we wtorek?

Najcieplej będzie dzisiaj na południowym-zachodzie, zachodzie Polski, gdzie termometry pokażą od 26°C do nawet 29°C. Nieco chłodniej będzie w centralnej części kraju, tutaj temperatura w cieniu wyniesie od 24°C do 26°C. W pasie wschodnim od 23°C do 25°C. Nigdzie nie będzie padać, pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Morza Czarnego, co zagwarantuje nam pogodną aurę na obszarze całego kraju bez opadów.

Spodziewane wartości w ciągu dnia według modelu GFS

Niemieckiej służby meteorologicznej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz