Gorące powietrze wkracza do Polski. Ile pokażą termometry we wtorek?

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że to ostatnie tak ciepłe dni września. Warto je więc zatem wykorzystać, ponieważ już od piątku do Polski z północnego-zachodu wchodzić ma front chłodny w osi mocno pogłębionej zatoki niżowej.

Rozkład pola ciśnienia spowodował zmianę kierunku napływu powietrza na południowo-zachodni. Jesteśmy pomiędzy rozległą bruzdą niżowa rozciągająca się nad północną częścią Starego Kontynentu, w której ulokowane są liczne układy niskiego ciśnienia, na peryferiach długiej fali górnej przemieszcza się ex-formacja tropikalna o imieniu „HELEN”, która niedawno była huraganem drugiej kategorii. Obecnie jest niżem barycznym umiarkowanych szerokości geograficznych. Na południowy-zachód od Polski, w rejonie Morza Czarnego ulokowane jest centrum wyżu.

Znajdujemy się pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi, dlatego zaczyna napływać do nas coraz cieplejsze powietrze z południowego-zachodu.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 18.09.2018 r. godzina 12Z

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.09.2018 r. godzina 12 UTC wraz z położeniem frontów atmosferycznych

Ile pokażą termometry we wtorek?

Najcieplej będzie dzisiaj na południowym-zachodzie, zachodzie Polski, gdzie termometry pokażą od 26°C do nawet 29°C. Nieco chłodniej będzie w centralnej części kraju, tutaj temperatura w cieniu wyniesie od 24°C do 26°C. W pasie wschodnim od 23°C do 25°C. Nigdzie nie będzie padać, pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Morza Czarnego, co zagwarantuje nam pogodną aurę na obszarze całego kraju bez opadów.

Spodziewane wartości w ciągu dnia według modelu GFS

Niemieckiej służby meteorologicznej