Górny niż kształtować ma warunki pogodowe w Polsce. Oczekiwane znaczne ochłodzenie, opady deszczu i śniegu oraz przymrozki. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych.
Górny niż kształtować będzie pogodę w Polsce
Krótki okres z wysokimi temperaturami dobiegł końca. Ciepłe powietrze już wczoraj było wypierane przez strefę chłodnego frontu atmosferyczny, który przynosił głównie opady deszczu. Najchłodniejsza część drugiej dekady kwietnia przypadnie na święta. Istotna zmiana warunków pogodowych będzie spowodowana ulokowaniem wyżu znad Skandynawii o imieniu Spiro i odciętego, górnego niżu. W środkowej troposferze zaznaczy się wyraźna środkowo-troposferyczna kropla chłodu oraz obniżone pole geopotencjału.
Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na wysokości 500 hPa na 18.04.2022, 06Z według modelu GFS
Górny niż doprowadzi do ochłodzenia we współpracy z wyżem znad Skandynawii
We współpracy z wyżem znad północnej Europy, ośrodek niżowy zaciągać ma coraz chłodniejszą masę powietrza. Przez pewien okresu czasu miejscami nawet o cechach arktycznych morskich. Najmniej przyjemne warunki pogodowe będą na wschodzie i południu kraju, gdzie przez większość czasu pogodę kształtować ma górny niż. Dlatego też w Wielkanoc i Lany Poniedziałek prawdopodobne są opady deszczu, mieszane i mokrego śniegu. Już w piątek na przeważającym obszarze kraju jest chłodniej. Jeszcze niższe wartości zobaczymy w okresie świątecznym. W wielu miejscach na nizinach nocami i w godzinach porannych zdarzą się przymrozki. Za dnia temperatura ma być dodatnia. Najcieplej powinno być na zachodzie, południowym-zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie, południowym-wschodzie.
Górny ośrodek niżowy na 18.04.2022, 18Z według modelu GFS dla Europy i rejonów przyległych. Kształtować ma pogodę zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie
Prognozowana maksymalna temperatura na 16.04.2022, 15 UTC według modelu GFS
Niż górny widoczny jest bardzo dobrze na mapach środkowej i górnej troposfery. Zazwyczaj jako charakterystyczna środkowo-troposferyczna kropla chłodu z wyraźnie obniżonym geopotencjałem. Obserwujemy go zazwyczaj na wysokości 500 hPa. W polu przyziemnym zazwyczaj go nie widzimy.
Wyliczana temperatura na 17.04.2022, 15 UTC według amerykańskiego modelu GFS
Górny niż będzie odpowiedzialny za pogodę w okresie świątecznym. Na zachodzie i północy zaznaczy się wpływ głównie wyżu
Potrafi on przebywać nad jednym obszarem przez kilka dni. Przemieszcza się odmiennie niż inne ośrodki baryczne. Co więcej jego wędrówkę potrafią blokować ośrodki wyżowe. Przebywając przez wiele dni nad jednym obszarem potrafi przynosić opady atmosferyczne w różnej formie, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Gdy się całkowicie wypełni, bądź odsunie z danego obszaru, pogoda ulega przeważnie wyraźnej poprawie.
Prognoza wysokości opadów za okres od 15.04.2022, 00Z do 20.04.2022, 15 UTC
Pogoda będzie najmniej przyjemna na wschodzie, południu i południowym-wschodzie
Górny niż najmniej przyjemną pogodą przyniesie w najbliższych dniach na południu, wschodzie i południowym-wschodzie Polski. Oczekiwane są dlatego opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Stabilne warunki pogodowe oczekiwane są na zachodzie i północy, gdzie swój wpływ zaznaczy ośrodek wysokiego ciśnienia znad Skandynawii. Temperatura i tak na przeważającym obszarze kraju ma być poniżej średniej klimatycznej dla tego okresu kwietnia. Po świętach opady mają szanse pojawić się na przeważającym obszarze kraju.
Prognoza temperatura na 18.04.2022, 15 UTC według amerykańskiego modelu GFS
Przymrozek pojawi się już w Wielkanoc na obszarze Polski. Spadek temperatury poza obszarami górskimi zostanie odnotowany w drugiej części nocy i nad ranem i obejmie przeważający obszar kraju. Tak niska temperatura w drugiej połowie kwietnia może zaszkodzić wegetacji.
Prognozowana temperatura na 17.04.2022, 03 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Gdy weźmiemy pod uwagę okres bazowy 1991-2020 pod uwagę, to dostrzegamy, że w piątek temperatura jest na ogół w normie, a miejscami nawet lekko powyżej normy klimatologicznej. Widzimy, że ochłodzenie będzie silne na okres świąteczny, bo zdarzą się dni, kiedy to odchylenie od normy dla tego okresu kwietnia sięgnie nawet 5-7 stopni. Szansa większe ocieplenie dopiero w pierwszych dniach trzeciej dekady kwietnia, co widzimy na jednej mapek poniżej, kiedy spodziewane jest nagłe ocieplenie.
Zimna zapowiada się również noc z 17/18 kwietnia 2022, kiedy to przymrozki zdarzyć mogą się w wielu regionach Polski. Utrzyma się adwekcja zimnego powietrza z północy Europy.
Prognoza temperatury dla wysokości 2 metrów n.p.g na 18.04.2022, 03 UTC według kanadyjskiego GEM
Górny niż przestanie wpływać na pogodę dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia
Następnie na przełomie 2 i 3 dekady mijającego miesiąca zaczniemy obserwować wzrost temperatury. Najdłużej przymrozki utrzymają się na wschodzie i południowym-wschodzie. Wygląda więc na to, że święta będą zimne z wartościami znacznie poniżej średniej wieloletniej. Silne ochłodzenie ściągnie wyż skandynawski we współpracy z niżem górnym ulokowanym w naszej części Europy. Temperatura powinna przekroczyć 20°C w kraju dopiero z biegiem czasu w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca. Wtedy też oczekujemy „wybuchu” fenologicznej wiosny. Wkrótce podamy więcej informacji o sytuacji pogodowej w kolejnych dniach.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC